Hrady v oblasti Plzeňský kraj

Zbiroh, dávný hrad železné masky, opanují duchové a strašidla

Pohodlné panské sídlo na vysokém kopci kdysi bývalo mohutným a pyšným hradem. Zbiroh býval pevností s mohutnými hradbami, věžemi a baštami. Nyní je připomínám coby zámek tří císařů, ale již za dob krále Václava IV. To byla znamenitá stavba, nad kterou kvetla červená pětilistá růže Rožmberků.

Třebelský vodopád u Černošína

Vodopád naproti hradu Třebel je vysoký asi 100 metrů od ústí do Kosího potoka. Hlouběji v lese se ukrývá ještě několik nádherných kaskád.

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína

Volfštejn patří mezi nejstarší hrady na Tachovsku. Jedná se o jeden z mála dispozičně zachovaných románsko-gotických hradů nenarušených pozdějšími přestavbami. Ve 2. pol. 15. století ztratil hrad na významu. Zanikl roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad.

Hrad Šontál u osady Krásné Údolí

Na ostrohu obtékaném Černošínským potokem u Krásného Údolí se nacházejí terénní pozůstatky, dnes již po zaniklém hradu Šontál. Mnoho zpráv se o něm nedochovalo, ví se jen to, že se jednalo o menší šlechtické sídlo.

Zřícenina hradu Zítkov

Zbytky středověkého hradu Zítkov najdete v lese nad levým břehem Tiché Orlice a železniční tratí z Chocně do Týniště n. Orlicí, asi 1,5 km západně od Chocně. Byl vybudován na výrazné oválné vyvýšenině obklopené příkopy a valy.

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.

Rabí, Kašperk, Velhartice: Šumavská trojice velkolepých hradů

Nejvýše leží Kašperk (886 metrů nadmořských), kdysi královský hrad střežící zlatonosné doly a obchodní stezky. Zdálky se jeví býti kamenným korábem na vlnách smaragdového lesa. Nesl jméno císařovo, Karlsberk, později počeštěno v nynější podobu.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Vodní hrad Švihov poprvé ve své historii pozve návštěvníky do věže a na vyhlídku

„Švihovský hrad v Plzeňském kraji neustoupil žádnému jinému, třeba silně opevněnému hradu v Čechách, pokud jde o pevnost stavby…“ píše jezuitský dějepisec Bohuslav Balbín. Mnozí v něm hlavně poznávají panské sídlo z nejoblíbenější české pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Byly na Velharticích korunovační klenoty? Během Zamykání hradu se můžete zeptat

Památkové objekty se tak trochu podobají medvědům. Přes léto se vykrmí návštěvníky, aby přes zimu ve spánku nepřízeň počasí přežily a na novou sezónu se připravily. Ne všechny hrady a zámky tak učiní, ale Velhartice, kde se měl císař Karel IV. Dívat na dno číše se zdejším Buškem, v sobotu zavírají. Sportovně!

Kašperské Hory a hrad jsou letošním tahákem Šumavy

Kašperské Hory, město, které je v poslední době v povědomí díky kriminálnímu seriálu Policie Modrava, a hrad spojený zejména s pohádkou Anděl Páně, prožívají turistický boom. Není se čemu divit, leží v atraktivní části Šumavy, nabízí příjemné zážitky, zkrátka je tu co vidět a hlavně je tu nádherně.

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. Řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Od loveckého zámku Kozel ke skalnímu hradu Lopata

Stavebně nijak nápadnou, zato velmi příhodně v krajině zakomponovanou stavbou je klasicistní lovecký zámek Kozel u Plzně. V západočeském kraji je jednou z nejnavštěvovanějších památek, také si to plným právem zaslouží.

Kam o víkendu s dětmi: Lámat si hlavu do metropole nebo za písničkami na hrad

Jestli vaše zvídavé děti rády zkoušejí a poznávají nové věci, vezměte je třeba za hlavolamy do Novoměstské radnice v Praze nebo také do Plzně na Dny vědy a techniky. Pokud jsou ještě ve věku her a pohádek, zaujme je jistě program Toulcova dvora, Bouzova, Turnova nebo Karlových Varů.

Mariina skála v přírodním parku Kornatický potok u Milínova

Dřevěný vyhlídkový altánek na Mariině skále najdete v přírodním parku Kornatický potok nedaleko zámku Kozel a hradu Lopata. Dnešní vyhlídka je replikou původní stavby z 19. století, která byla zničena při velké vichřici v 50. letech minulého století.