Články na téma Hrady a zámky

Zámek Sychrov má novou prohlídkovou trasu

Třicátého srpna uplyne 200 let od okamžiku, kdy francouzští Rohanové zakoupili sychrovské panství. Při této příležitosti se na zámku otevírá nový prohlídkový okruh ve druhém patře. Okruh nazvaný Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových je výběrový a vstupenky na něj budou k dostání pouze online.

Záchrana kdysi mocného moravského hradu Lukova přišla od Brontosaurů

Jeden z nejmohutnějších hradů na Moravě, Lukov nedaleko Zlína, byl po prohrané šarvátce na pražské Bílé hoře opěrným bodem moravských protestantů. Zbyly z něj jen ruiny, ale od 80. let minulého století se opět probouzí, aby připomenul svou slavnou minulost.

Filiální kostel sv. Anny v Nečtinech

Filiální kostel sv. Anny není jedinou památkou v obci Nečtiny. Navštívit můžete také zámek, zříceninu hradu, kostel sv. Jakuba Většího či bývalý špitál.

Dianin dvůr v Českém lese – zřícenina zámečku Dianahof

V těsné blízkosti německých hranic v Českém lese, objevíte ruiny Dianina dvora, loveckého zámečku ze začátku 19. století. Nachází se u turistického hraničního přechodu Švracava (Schwarzach), v katastru obce Rybník.

Z děčínského zámku ferratou k Nebíčku a do zoologické zahrady

Děčínský zámek, monumentální sídlo šlechtického rodu Thunů-Hohensteinů, má za sebou v posledních desetiletích pohnutou historii. Vlastnili ho Vartenberkové, páni z Bünau a od roku 1628 do 1932 Thunové. Původní knížecí hrad se uvádí již v roce 1128, kolem roku se stal královským sídlem. Střežil významnou obchodní stezku na Labi.

Starý Herštejn nabídne díky opravené věži znovu krásný výhled

Oprava a úpravy hradu Starý Herštejn na Domažlicku se po několika letech blíží do finále, otevřít návštěvníkům by se mohl již na konci srpna.

Zámek Kynžvart ukrývá v nádherných interiérech nespočet unikátů

Většině lidí se v souvislosti s obcí Kynžvart vybaví lázně a se jménem Metternich v lepším případě dějepisný pojem absolutismus. Ovšem při návštěvě kraje kolem Mariánských Lázní stojí za návštěvu rozhodně zámek Kynžvart, spojený právě s Metternichy.

Trochu morbidní podívaná s lebkami uvádí expozici Ztracená podkova zimního krále v Náchodě

Bitva na Bílé hoře v listopadu 1620 ukončila naděje českých protestantů. Z Prahy prchl český král Fridrich Falcký se svým dvorem. Jeho poslední zastávkou byl někdy mezi 11. a 15. listopadem náchodský zámek v držení Markéty Salomony Smiřické. Poté vedla cesta „zimního“ krále do Slezska. Podle pověsti ztratil králův kůň v Náchodě podkovu. Její repliku uvidíte v dlažbě Karlova náměstí.

Zřícenina hradu Perštejn v Krušných horách

Pozůstatky původně gotického hradu, který byl zbudován koncem 13. století rodem Šumburků naleznete ve stejnojmenné vísce pod Krušnými horami, nedaleko Klášterce nad Ohří.

Zámek v Dobříši obnovil francouzský park

Na zámku v Dobříši na Příbramsku skončila rozsáhlá obnova francouzského parku. Zrestaurované byly i zdejší sochy, které zdobí celý areál zámku. Opraveny jsou opěrné zdi, cesty a závlahový systém, přibyla další zeleň.

Zámek Rožmitál pod Třemšínem

Přijďte navštívit původně gotický blatný hrad přestavěný na renesanční zámek, který byl léta uzavřený pro veřejnost. V roce 2018 se po letech konečně otevřel veřejnosti a již druhý rok je zámek možné navštívit v rámci pravidelných komentovaných prohlídek nebo v rámci kulturních akcí.

Lednice láká na historii a květiny

Zámek v Lednici kvete. Přesněji zámecké komnaty kvetou. Jsou totiž domovem několika desítek květinových vazeb, jejichž autory jsou studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Lidé je budou moci obdivovat do konce sezony.

Mauglího labyrint v Bohumíně

Ve sportovně-rekreačním areálu Hobby park za parkem Petra Bezruče v Bohumíně naleznete stromové bludiště, které dostalo název Mauglího labyrint. Tvoří jej více než tisícovka habrů, bytelný hrad s vyhlídkovou terasou a tubusový tobogán.

Na Vítkově Hrádku konečně teče voda

Na Vítkově Hrádku, který je nejvýše položenou hradní zříceninou v České republice, už teče voda. Dosud ji sem správci hradu museli denně vozit v barelech. Do konce roku by tu mělo vzniknout i chybějící sociální zázemí.

Přemyslovský Bezděz málem skončil jako stavební kamení

Od posledního stánku s občerstvením v obci Bezděz ke stánku na ruině bývalého královského hradu je to necelá půlhodinka stoupání. Pro zdatného turistu zívačka, pro ostatní mimo děti a mládež spíš týračka. Převýšení je přes 200 metrů. Výstup na jeden z nejkrásnějších hradů by ale měl absolvovat každý. Nejen kvůli historii, ale i kvůli panoramatu.