Články na téma Hrady a zámky

Stálá expozice Felixe Holzmanna na Hradě Litoměřice

Rozdával úsměvy na všechny strany. Postava natvrdlého chlapíka s brýlemi a ošuntělém plášti byla zárukou dobré zábavy. Ačkoliv se narodil v Teplicích a zemřel v Chemnitz, domovem se mu staly Litoměřice. Řeč je o Felixi Holzmannovi. Výstavu věnovanou právě této osobnosti najdete na místním hradě.

Zámek v Moravském Krumlově letos zdvojnásobil svoji návštěvnost

Zámek v Moravském Krumlově na Znojemsku, ve kterém byla léta vystavena Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy, navštívilo v letošní sezóně přes 10 000 turistů. Ve srovnání s loňskem se jejich počet zdvojnásobil. Hlavním lákadlem byly obrazy ze sbírek moderního umění Medy Mládkové a ilustrace Zdeňka Buriana. Informoval o tom krumlovský starosta Tomáš Třetina.

Sedm dní v pohádce - zážitková trasa ve Křtinách

Stezka šneka Krasíka je jedním ze zážitků v rámci sedmi dní v pohádce. Dalších šest zážitků a tras čeká na své návštěvníky, kteří si tak mohou užít svůj týden v Moravském krasu např. V mydlárně a svíčkárně nebo na blanenském zámku a nebo třeba na koloběžkách.

Kašperské Hory a hrad jsou letošním tahákem Šumavy

Kašperské Hory, město, které je v poslední době v povědomí díky kriminálnímu seriálu Policie Modrava, a hrad spojený zejména s pohádkou Anděl Páně, prožívají turistický boom. Není se čemu divit, leží v atraktivní části Šumavy, nabízí příjemné zážitky, zkrátka je tu co vidět a hlavně je tu nádherně.

Jezuité použili hrad Košumberk jako sýpku

Do daleka září barokní poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži poblíž Vysokého Mýta. Založila ho přezbožná Marie Maxmiliána Eva Terezie hraběnka ze Žďáru, provdaná za Viléma Slavatu z Košumberku. Byla to velmi ortodoxní katolička.

Muzeum autíček v Přísece přivítá brzy první návštěvníky

Nové muzeum autíček v Přísece nedaleko Jihlavy přivítá první návštěvníky příští čtvrtek. Expozice obsahující tisíce historických hraček, především autíček, byla vytvořena v čerstvě opraveném zámečku.

Za zážitky do Chrudimského lesa a za koňmi do Slatiňan

Široké spektrum zážitků, mezi nimiž nechybí výhledy do kraje, protažení těla, ale i rozšíření vědomostí, nabízejí během jediného dne Slatiňany a Chrudimský les v jejich blízkosti. Bonusem jsou nádherní koně, kteří provázejí návštěvníka téměř na každém kroku. Tak pojďme na zámek a na procházku Chrudimským lesem.

Chebský hrad nabízí strašidla i cestu ke štěstí

Z brány chebského hradu vyjíždí každou noc po půlnoci černý kočár tažený čtyřmi vraníky. Doprovází ho ozbrojení jezdci na koních a zbrojnoši. Údajně jde o poslední věrné společníky generála Albrechta z Valdštejna, kteří byli zavražděni v roce 1643 na hradě při slavnostním banketu.

Úprk ze zříceniny Egerberk za doprovodu hromů a blesků

Z Kadaně, královského města na severozápadě Čech, vyrážíme proti proudu řeky Ohře, abychom stanuli na zřícenině hradu Egerberk. Dusno a sluneční paprsky byly jen předehra hlavního dějství, které přišlo záhy po návštěvě hradu, kde možná našel útočiště i Mistr Jan Hus.

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. Řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Restaurant Amos v Horní Branné

Cestou z Vrchlabí do Jilemnice nemůžete minout Horní Brannou, kde se v budově zámku, v prostorách dřívějšího pivovaru, nachází restaurace Amos.

Šumavskými vesnicemi

Vycházkový okruh šumavskými vesnicemi - kaštanovou alejí do Tuškova, přes Opolenec do sedla pod hradem Kašperkem a zpět do Kašperských Hor.

Od bran Kolštejna až na vrchol Šeráku

Dlouhá bílá zeď renesančního zámku v Kolštejně, v roce 1947 přejmenovaného na Brannou, ukrývá skvost vnitřního nádvoří. Přes vyspravený kamenný most vejdete brankou v bráně do zatím rozharaburděného vjezdu.

Koželužna - kulturní centrum v Nových Hradech

Historická budova Koželužna se nachází v Nových Hradech v Komenského ulici, nedaleko novohradského náměstí. „Tvůrčí ateliér“ je tak trochu ukrytý na cestě z náměstí k hradu. Pokud ale budete pozorní, navedou vás k němu barevné dřevěné poutače.

Hrad Špilberk zavede návštěvníky do poloviny 17. století

Brněnský hrad Špilberk přežil švédské obléhání a je v něm pořádně rušno. Vraťte se návštěvou akce Špilberk žije! O víkendu 12. a 13. září do roku 1645 a uvidíte, jak hrad vypadal po úspěšném ubránění Brna.