Články na téma Hrady

Témata

Buchlovice ve stylu italského baroka rozsvítí o Velikonocích výstava tulipánů

Pokud máte alespoň trochu „v oku“ tuzemské hrady a zámky, při návštěvě zámku Buchlovice ve Zlínském kraji se připravte na překvapení. Vypadá totiž poněkud jinak, než je u nás zvykem. Dýchá italskou elegancí. Záměrně a doslova.

Zámek Buchlovice rozzáří tulipány, Buchlov chystá jarmark

Při jarních toulkách se mohou návštěvníci o tomto víkendu velikonočně naladit na hradu Buchlov a zámku Buchlovice na Uherskohradišťsku.

Čarodějné Velikonoce na Starých Hradech

Na pohádkovém hradu a zámku Staré Hrady o letošních velikonočních prázdninách je připraven program pro děti Časem zpátky do pohádky a Čarodějné Velikonoce plné čarodejnic a čarodejnických lektvarů.

Nejhezčí památkou Česka zvolili čtenáři iDNES.cz moravský hrad Buchlov

Nejkrásnější památkou České republiky se stal moravský hrad Buchlov. S velkým náskokem se stal jednoznačným vítězem velké ankety iDNES.cz, uspořádané k zahájení turistické sezony. Na druhém místě skončil zámek Český Krumlov, bronzovou medaili si odnáší kutnohorský Chrám sv. Barbory.

Kam na víkend? Na hrady a zámky, které chystají akce ke dni památek

Milovníci hradů a zámků mají o program na víkend postaráno. U příležitosti Mezinárodního dne památek, který připadá na pondělí 18. dubna, připravily tuzemské hrady a zámky na víkend řadu akcí. Na Bouzově třeba potkáte oživlé sochy, v jižních Čechách zase zaplatíte jedno vstupné do dvou objektů.

Zlatá ulička na Pražském hradě

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Nejkrásnější pohled na Valtice je z kolonády Reistny

V dubnu se každoročně otvírají pro turisty kulturní památky, hrady a zámky. Do nabídky bezesporu patří i klenot Moravy - Lednicko-valtický areál. Dnes se zaměříme na kolonádu Reistnu, která nese název po stejnojmenném kopci, na němž stojí.

Hrad Křivoklát představí Velikonoce našich předků

Hrad Křivoklát zve na Knížecí velikonoce - uskuteční se od 23. do 25. dubna. Velikonoční brána hradu se otvírá v 10 a zavírá v 17 hodin.

Českým památkám v kráse kraluje sv. Barbora, moravskoslezským Buchlov

Zemská kola ankety iDNES.cz o nejhezčí památku České republiky skončila. Obě mají jednoznačného vítěze a poměrně překvapivé výsledky na stříbrné a bronzové příčce. V Čechách vyhrál chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, na Moravě a ve Slezsku hrad Buchlov. Šest nejlepších památek se utká o celostátní prvenství.

Brněnská přehrada zve na návštěvu hradu Veveří

Za krásného počasí se můžete projít po levém břehu Brněnské přehrady - obklopujeji krásná příroda, nebo plout lodí. Největším lákadlem je ovšem návštěva státního hradu Veveří.

Tipy na víkend: Ralley Šumava, národní výstava psů a husitská hostina

Předpověď počasí slibuje poměrně slunečný víkend, ideální na jarní výlety do přírody i na hrady a zámky. Můžete se vydat na noční prohlídky zámku Plumlov nebo na Valdštejnské slavnosti do Starých Hradů. Adrenalin najdete v Klatovech, kde startuje Mogul Ralley Šumava. Pokud chcete víc relaxovat, vyzkoušejte husitskou hostinu v Housově mlýně v Písku.

Hrad Špilberk nabízí návštěvníkům prohlídku stálých expozic

Hrad Špilberk nabízí nespočet zajímavých výstav. Dozvíte se zde něco z historie obléhání Brna Švédy a vězenství na hradě. Návštěvníka zaujme také prohlídka podzemního vězení - kasematů. V každou celou hodinu zazní zvonkohra na velkém nádvoří.

ANKETA: Kraje mají vítěze, zvolte nejhezčí památku Čech, Moravy a Slezska

Anketa o nejhezčí památku České republiky pokračuje. V prvních krajských kolech rozdali čtenáři iDNES.cz přes 51 tisíc hlasů nejen pro hrady a zámky. V dalším týdnu vybírejte nejhezčí památku Čech a také Moravy a Slezska.

Staré Hrady chystají slavnosti s účastí Albrechta z Valdštejna

Na hradu a zámku Staré Hrady se v sobotu 9. dubna od 10 do 18 hodin uskuteční Valdštejnské slavnosti za účasti vévody Albrechta z Valdštejna a jeho družiny.

Tipy na víkend: Otevírají se hrady a zámky, běží se maraton Prahou i skrz safari

Víkend se nese ve znamení slavnostního otevírání hradů, zámků ale i měst. Turistickou sezónu otevírají v Kutné Hoře, Chebu, Střekově, Švihově, Benešově nad Ploučnicí a mnoha dalších městech. Sportovci poběží maratony centrem Prahy a částečně výběhem safari ve Dvoře Králové.