Články na téma Hrady

Rožmberk, hrad spojený s Petrem Vokem, nabízí také bohaté sbírky rodu Buquoyů

Úchvatný pohled na Rožmberk je jednou z prvních dominant při splavování Vltavy, avšak ještě nezapomenutelnější je při osobní návštěvě jeho historií nasáklých komnat a sbírek.

Přírodní koupaliště Harasov v Kokořínském dole

Nádherné přírodní koupání v Kokořínském dole 12 km od Mělníka. Rybník lemují pískovcové skály. Nad osadou Harasov leží hrad postavený ve 14. století.

Barokní lékárna. Zapomenutý skvost na hradě Špilberku

Hrad Špilberk je jednou z největších dominant Brna. Denně jej navštíví stovky lidí, ovšem málokdo ví, že se zde skrývá skvost jménem Barokní lékárna - umístěn je v historických prostorech nynější pokladny a prodejny suvenýrů, kde si ho návštěvníci mohou zdarma prohlédnout.

Tetín nabízí nejen setkání s historií, ale i jeden z nejkrásnějších pohledů na Berounku

Bájný hrad Tetín je cílem dnešního výletu. Startovním místem cesty je obec Srbsko na trati Praha - Beroun, kam jezdí z pražského Hlavního i Smíchovského nádraží vlaky každou půlhodinu. V obci je také parkoviště pro automobily přímo u nádraží.

Seeberg - hrad jako ze Spessartu i s popravištěm nedaleko Chebu

Jakmile se k nádhernému hradu přiblížíte, vzpomenete si na stařičký německý film Strašidla ze Spessartu. Při vstupu na nádvoří tedy zadoufáte, že je potkáte i s jejich kamarádkou komtesou Charlottou.

Novinka hradu Kašperk: komnata ožívá 3D technologií přímo před zraky návštěvníků

Nejvýše položený český královský hrad (886 metrů nad mořem), nacházející se v čarokrásném koutu Šumavy, nabízí nově od letošního 23. června nový okruh Stavba hradu, seznamující s jednotlivými řemesly a stavebními postupy. Jedinečný zážitek pak poskytuje mapping v interiéru západní hradní věže.

Starý zámek v Jevišovicích

Původní hrad, poprvé zmíněný v roce 1289, přestavěný do barokní podoby v první polovině 17. století Ludvíkem Raduitem de Souches, leží na jižním okraji Českomoravské vrchoviny, 16 km severovýchodně od Znojma. Od roku 1980 patří zámek Moravskému zemskému muzeu.

Tipy na víkend: Slet chroustů, Keltský kruh, festival her či dobývání sklepů

O víkendu se můžete vydat do Budyně nad Ohří na hudební festival Keltský kruh, či na Slet chroustů - slet příznivců motorového paraglidingu. V Pardubicích se o víkendu koná festival šachů a her. Na Moravě patří víkend tradičně vinařským akcím, jako je Dobývání dobšických sklepů v rámci Hudebního festivalu Znojmo. Hrady opět připravily nevšední prohlídky s princeznou, šermíři, rytíři i Petrem Vokem.

Zajatý Přemysl si nejspíš polohu hradu Týřov nevychutnal, turisté ano

Stojí na skále vysoko nad hladinou Berounky. Kdysi sledoval, jestli se neblíží nebezpečí, dnes už jen s porozuměním pozoruje vodáky a návštěvníky, kteří se vydali k němu do kopce nad místem, kde se do řeky vlévají čisté vody Úpořského potoka. Řeč je o hradu Týřov.

Tipy na prodloužený víkend: Koštování vín a historické slavnosti na hradech

Prodloužený víkend doslova svádí vytáhnout kolo, jet na vodu nebo vydat se na malý výlet. Po cestě se můžete zastavit na historických slavnostech a speciálních prohlídkách, které připravili na Starých Hradech, Karlštejně, Křivoklátě, zámku Loučeň, Hauenštejně, Sovinci, Bezdězu, Grabštejně, zámku Hrubý Rohozec, Buchlově. Kadaňský hrad se otevírá po dlouhé době veřejnosti.

Zřícenina hradu Velešín

Hrad Velešín je poprvé zmiňován v listině z roku 1266. V první třetině 13. století byl založen jako královský hrad – pravděpodobně Přemyslem Otakarem I. Nebo Václavem I.

Petr Vok by se asi divil, jakým klenotem zůstal hrad Helfenburk

Když v roce 1593 poslední Rožmberk Petr Vok prodával Prachaticím hrad Helfenburk, vypadalo to, že dva významné historické záznamy právě píší své poslední kapitoly. Zatímco rod Rožmberků skutečně dospěl do cíle, hrad i 419 let poté žije – a nejen to.

Nový hrad v Horních Věstonicích

Nový hrad u Horních Věstonic (též Neuhaus) stával jihovýchodně od obce Horní Věstonice v katastrálním území Klentnice. Jeho funkcí bylo střežit cestu do Rakous, která u Mušova vedla přes Dyji, a také sloužil jako opěrný bod proti Lichtenštejnům.

Zřícenina hradu Templštejn - dávné sídlo templářů

Hrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Ze 13. století pochází jádro hradu, vymezené mohutnou plášťovou zdí, která má půdorys kruhové výseče.

Nedobytný hrad Hazmburk na čedičové skále dál střeží poklady

Pověst měl odjakživa výbornou. Protože co víc může hradu prospět, než když se o něm tvrdí, že je nedobytný? A tento vskutku nedobytný byl, ani husité v jeho případě neuspěli. Byl považován za cosi jako mimořádně bezpečný sejf, takže kdysi ukrýval i poklady z kostelů na Pražském hradě. Řeč je o Hazmburku.