Články na téma Muzea

Muzeum Bedřicha Hrozného – expozice Polabského muzea v Lysé nad Labem

Stálá expozice Polabského muzea v Lysé nad Labem seznamuje návštěvníka s životem a dílem zdejšího rodáka, předního orientalisty a rozluštitele chetitského jazyka prof. Bedřicha Hrozného. Kromě expozice pořádá muzeum v průběhu roku příležitostné výstavy z muzejních sbírek a uměleckých děl.

Hornické muzeum v Příbrami otevírá novou expozici o Vltavě

Příbramské Hornické muzeum v pátek v 17 hodin otevře v Muzeu Vltavy v Chotilsku svoji novou expozici. Ta je nazvaná Z historie staré Vltavy v okolí Chotilska. Zájemcům představí kromě jiného i přírodní scenérie středního Povltaví.

Dva dny s historickými autobusy a trolejbusy prožijí zájemci v Brně

O víkendu 27. a 28. dubna od 9 do 17 hodin pořádá Technické muzeum v Brně devátý Den otevřených dveří ve svém depozitáři v areálu bývalých kasáren na ulici Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích. Součástí akce je především výstava historických trolejbusů a autobusů ze sbírek muzea.

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.

Plzenecká železnice - úzkorozchodná trať ve Starém Plzenci

Úzkorozchodná trať je vybudována v areálu dětského tábora ve Starém Plzenci. Plzenecká železnice má ve svých sbírkách sedm úzkorozchodných lokomotiv a padesát šest vagónů různých typů. Muzejní dráha je vybudována v areálu dětského tábora ve Starém Plzenci.

Hasičské muzeum ve Starém Plzenci

Expozice muzea se zabývá historií hasičstva, technikou, výzbrojí, výstrojí a dokumenty. Muzeum sídlí v areálu hasičské zbrojnice – u kapličky.

Lomnice nad Popelkou - Městské muzeum a galerie

Muzeum může návštěvníkům nabídnout několik stálých expozic, vedle historie města i etnografické oddělení, mineralogickou a zoologickou expozici, výstavní prostory, reprezentační místnosti původních majitelů rodiny Šlechtů, Památník Jaroslava Seiferta a galerii oblastních výtvarníků.

Blatské muzeum v Záluží s expozicí loutek

Malá vesnička u Soběslavi byla málem zapomenuta, ale díky památkovému ústavu v Táboře se opět stala jedním z nejnavštěvovanějších míst v regionu. Najdete zde obnovenou blatskou kovárnu s unikátní černou kuchyní a zároveň exozici loutek.

Rozšířená sbírka historické obuvi se nastěhovala do Baťova institutu

Historická obuv, kterou mohli lidé vídat ve zlínském Obuvnickém muzeu, je již instalovaná v nových prostorách 14/15 Baťova institutu. Objekt vznikl rekonstrukcí dvou bývalých baťovských továren v centru Zlína, první část se otevře návštěvníkům v květnu. Sídlit v něm bude Muzeum jihovýchodní Moravy, krajská galerie výtvarného umění a krajská knihovna.

Blatské muzeum v Soběslavi - Smrčkův a Rožmberský dům

Blatské muzeum v Soběslavi je součástí Husitského muzea v Táboře. V současné době jej můžete objevovat ve městě ve dvou renesančních budovách: ve Smrčkově domě a Rožmberském domě.

Městské muzeum Letohrad

V městském muzeu v Letohradu jsou k vidění Napoleonovy saně i expozice sirkařství. Do roku 1990 zde byl i památník národního umělce Petra Jilemnického, který se v tomto domě narodil.

Městské muzeum Slavičín s expozicí letecké bitvy

Město Slavičín je bohaté na své kulturní a historické památky. V muzeu je stálá expozice zabývající se leteckou bitvou, která se 29. srpna roku 1944 odehrála ve vzdušném prostoru Slavičína a jeho blízkého okolí. Další významnou expozicí muzea jsou archeologické nálezy ze Slavičínska a okolí.

Muzeum Jemnice - pobočka Muzea Vysočiny v Třebíči

Muzeum sídlí na náměstí v měšťanském domě, původně patřícím manželům Dusíkovým. V zadní části zůstala zachována stáj a hospodářské budovy z přelomu 19. a 20. století. Nabízí dvě stálé expozice, dlouhodobou výstavu o historii zpracování čaje a v sezóně 2013 putovní výstavu Byliny pro zdraví a krásu.

Městské muzeum Sedlčany

Založení muzea v Sedlčanech úzce souvisí s přípravou Národopisné výstavy českoslovanské v Praze v polovině devadesátých let 19. století. Najdete zde expozice na témata pravěk, středověk, Jakub Krčín, cechovní místnost, novověk, národopis a Sukova síň.

Bruntál láká na vzácnou listinu z roku 1223, zámek i unikátní technickou památku

Pouze od pátku 19. do neděle 21. dubna bude v bruntálské Městské muzejní expozici na náměstí Míru vystaven originál Uničovské listiny práv z roku 1223. Návštěvníci ho mohou spatřit v rámci oslav 800. výročí Bruntálu.