Články na téma Řeky

Most přes řeku Moravu v Mikulčicích

Nový most, který bude dostaven na podzim 2019, propojí slovanské hradiště v Mikulčicích a obec Kopčany na Slovensku, kde se nachází kostel z 9. století. Lávka tak spojí památky Velkomoravské říše, unikátní přírodní lokality a dvě národní sítě cyklostezek.

Z vyhlídkového můstku u Kostelíka je vidět pěkný kus Berounky

Dřevěná lávka s výhledovou plošinou u obce Kostelík na Křivoklátsku už pár let stojí, otevřeli ji v roce 2014. Vyhlídka se jmenuje Na Plazích, dostanete se k ní asi po 15 minutách chůze lesem z malého parkoviště za vsí. Cesta je značena stylovými dřevěnými směrovkami.

Akvadukt v České Kamenici

V České Kamenici vede přes řeku Kamenici starý akvadukt pocházející z roku 1872. Byl součástí nedokončeného vodního náhonu pro českokamenickou papírnu.

Vltava mezi Novou Pecí a Českými Budějovicemi je rájem vodních sportů a říční turistiky

Vltava mezi Novou Pecí na hraně vzdutí Lipenské přehrady a Českými Budějovicemi je jednou z turisticky nejfrekventovanějších lokalit v jihočeské části toku nejdelší české řeky. Dlouhodobě rostoucí počet návštěvníků je v této oblasti doprovázen rychlým rozvojem turistické infrastruktury a služeb.

Zříceninu Bubnu hodně poničil výbušninou zahrádkář

Ruina, která zaslouží přídomek romantická, patří hradu na řekou Mží nedaleko Plzně. V době svého vzniku i pozdějšího obývání byl zřejmě patrný zdáli. Nyní zbytky stavby obklopuje les, takže je viditelný až při bezprostředním kontaktu.

Vltava skýtá plno zážitků už od svého pramene

Řeka Vltava je cenným tuzemským přírodním dědictvím a už od svého pramene také významným turistickým cílem s velkým potenciálem zejména pro Jihočeský kraj. Už vlastní návštěva Šumavy podél horního toku Vltavy od Kvildy po Novou Pec na hraně vzdutí Lipenské přehrady je pro každého obrovským zážitkem.

Nový hrad: pevnost, kterou Korvín pobořil svému tchánovi Jiřímu z Poděbrad

Obrazně řečeno. Hrad patřil Poděbradovu příznivci Tunklovi. Ruina jednoho z největších moravských hradů Furchtenbergu / Nového hradu se ukrývá na vysokém ostrohu nad řekou Moravou. Smíšený les nedaleko Hanušovic zakrývá výhled na hrad, který rozvrátilo v 15. století vojsko krále Matyáše Korvína.

Přírodní památka Dobříňský háj

Přírodní památka se rozkládá v nivě řeky Labe porostlé lužním lesem. V oblasti hojně roste vzácná sněženka podsněžník a řada chráněných druhů hmyzu. Na území se také nachází zbytek staré dubové aleje.

Přírodní rezervace Pístecký les u Budyně nad Ohří

Jedná se o nížinný úsek řeky Ohře nedaleko Břežan na Ohří, který byl v roce 2006 vyhlášený za přírodní rezervaci. Důvodem ochrany je komplex lužních lesů.

Okružní plavba a grilování ve Hřensku

Dopřejte si mimořádné odpoledne či večer při okružní plavbě po Labi z brány Českého Švýcarska – Hřenska. Nad hladinou řeky se tyčí stěny Labských pískovců, které jsou jedinečnou kulisou 1,5 hodinové plavby v letním stylu s grilováním. Pluje se pravidelně od července do srpna.

Na Litoměřicku mají novou rozhlednu. Otevře se na jaře

Již na jaře bude v Lovosicích na Litoměřicku zpřístupněna pro veřejnost nová rozhledna. V tomto případě jde ale spíše o vyhlídku, protože nebyla vybudována na vrchu s výhledem do širokého a dalekého okolí, ale přímo na břehu řeky Labe, na kopečku proti takzvanému Zámečku.

Suchou nohou přes Otavu v místě zaniklých mlýnů i nedávné vraždy

Na 25 kilometrech toku Otavy nemá turista mezi Pískem a Zvíkovem jinou možnost přejít z jednoho břehu na druhý jinde než přes plynovou lávku, spojující údolí řeky u chatařských osad ve Vrcovicích a pod Borečnicí. Historie zda zanechala nejen připomínku práce předků, ale i se zde udál krvavý čin.

Kolem romantických vápencových skal ze Srbska do Berouna

Jsou cesty, které nikdy nezevšední. Trasy nenáročné, přímo stvořené k výletu téměř za každého počasí. Ze Srbska do Berouna proti proudu řeky je to asi šest kilometrů. Až na předměstský nevábný závěr parádní výšlap. Stezka někdy trochu přelidněná, ale každý si tu užije.

Na dotyk sochy Jana Nepomuckého stojí návštěvníci Karlova mostu fronty

Jako po dvouproudové dálnici proudí po Karlově mostě spojujícím pražské břehy davy lidí. Fascinuje je panorama Hradčan a Petřína, lodě na Vltavě. Většinou nevšímavě procházejí alejí soch vytvořených barokními mistry. Všechny to táhne k soše Jana Nepomuckého a nedalekému křížku, odkud byl shozen.

Štěchovický poklad, realita nebo legenda o nacistických tajemstvích ukrytých u Vltavy?

Koncem minulého a začátkem tohoto století jedna z nejčastěji skloňovaných záhad po skončení 2. světové války. V lesích u Hradištka, kde byl za války výcvikový prostor SS, probíhal průzkum terénu. Pánové Helmut Gaensel a později Jiří Mužík několikrát hlásili, že jsou pokladu na stopě. Nenašli nic.