Články na téma Řeky

Plovárna Senohraby

Místo soutoku Sázavy s potokem Mnichovka sloužilo již od středověku k očistě a hospodářskému provozu obyvatel zdejších dvou hradů situovaných přímo nad plovárnou. Na konci 19. století zde vznikly říční lázně s nezaměnitelným koloritem a půvabem, které fungují dodnes.

Bývalé Svatojánské proudy

Vltavské údolí mezi Třebenicemi a Štěchovicemi, kde řeka asi na 7 km klesala o téměř 20 metrů a díky hlubokému a nepřístupnému údolí plnému kamenů a skal se zde tvořila peřeje, byly odedávna známy jako tzv. Štěchovické proudy, od roku 1722 zvané proudy Svatojanské.

Mumlavský vodopád v Harrachově je v tuzemsku nejnavštěvovanější

Kilometr od obce Harrachov, založené hrabětem Harrachem jako sklářská osada, se řítí přes desetimetrový žulový blok dravá řeka Mumlava. Její vodopád je impozantní v létě i v zimě, kdy bývá zamrzlý. Jeho snadná dostupnost z něj činí nejnavštěvovanější vodopád u nás.

Popravčí vrch u Hluboké není místo stětí Záviše z Falkenštejna

Místo, kde byla provedena okatá poprava tohoto ambiciózního šlechtice, se nachází v dnešním Zámostí, tedy hlubockém podhradí na pravém břehu Vltavy. Kámen tuto událost z roku 1290 připomínající však pouze přibližně lokalizuje umístění popravčího špalku. Najdeme zde mnoho dalších rozporů a nejasností.

Askalona - trampská osada u Štěchovic

Druhá nejstarší dochovaná a stále funkční trampská osada se nachází v kaňonu dolního toku řeky Kocáby na půli cesty mezi Bratřínovem a Štěchovicemi.

Stropnický vodopád v Terčině údolí

Umělý vodopád v Terčině údolí byl vybudován v roce 1817 na řece Stropnici. Na vodopád je krásný pohled v každém ročním období.

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem

Elektrárna Střekov je součástí střekovského zdymadla, resp. Střekovské přehrady vybudované v letech 1932–1935, elektrárna byla spuštěna v roce 1936. Střekov je předposlední umělou přehradou na Labi před vyústěním řeky do Severního moře.

Zřícenina hradu Ostromeč na Slapech

Zbytky hradu na vysokém ostrohu nad soutokem Vltavy a Mastníku jsou poprvé zmiňovány v roce 1419. Hrad zanikl ale již kolem roku 1542.

Via ferrata Poustevna v Mírkově u Ústí nad Labem

Na levém břehu řeky Labe v Českém středohoří nedaleko obce Mirkov se nachází krátká, ale úderná via ferrata jménem Poustevna.

Via ferrata Lužická spojka u Ústí nad Labem

Via ferrata Lužická spojka začíná v lesním prostředí pod skalní vyhlídkou Skály a pokračuje až na její vrchol, kde se člověku naskytne skvostný pohled na zákrut řeky Labe.

Vltava je nejhezčí pod Soumarským mostem

Krásné pasáže jsou od Borových Lad, kde teče Teplá Vltava, k Lenoře, ale mně se nejvíce líbí řeka od Soumarského mostu po Pěknou. Tento úsek má ale zvláštní regulační podmínky, je třeba je striktně dodržovat. (Podmínky jsou definovány v Návštěvním řádu www.npssumava.cz.).

Muzeum motorismu ve Znojmě vystavuje zcela raritní exponáty

Vůně železa, oleje a vazelíny. Kus dobové benzínky, jakou si ještě možná pamatují naši dědové. V předzahrádce parní lokomotiva, pod ní na střeše stříbrný tryskáč MiG. Ten je z 50. let a patří k nejmladším exponátům unikátního soukromého muzea ve Znojmě. Svět technických rarit a skvostů v někdejší budově říční elektrárny už 10 let vylepšuje a doplňuje zámečník Jan Drozd se svojí manželkou.

Nové Údolí je nádherný kousek Šumavy na konci světa

Tady se musel zastavit Anděl Páně při putování zemskou marností. Zeleň lesů se ve valérech přetavuje v zeleň horských luk, Studená Vltava protékající hranicí mezi Čechami a Bavorskem je průzračná, ve dně narezlá, voda se protahuje po železité hornině.

Vyhlídka Bellaria u Hradce nad Moravicí

Vyhlídka se nachází na pravém břehu řeky Moravice na skalnatém výběžku. Její název má počátky v 19. století, kdy si lidé ohromení výhledem šeptali bella ria. Což v překladu znamená krásná řeka.