Články na téma Tipy na výlety

Klisny koně Převalského se prohánějí na pláni pražských Dívčích hradů

Ještě nedávno byla velká část rozsáhlé plochy na Dívčích hradech v pražských Jinonicích využívána k pěstebním účelům. Rostlo tu obilí, pěstovala se řepka. Od pondělí 19. dubna se dvacetihektarový prostor stal domovem čtyř klisen koně Převalského.

Hřbitov v Českých Žlebech ukrývá tajemství ostatků bratra Krále Šumavy

I když na hřbitově v Českých Žlebech je od roku 2014 umístěna pamětní deska, připomínající pohraničníky zastřeleného Bohumila Hasila, bratra Josefa Hasila, jednoho z takzvaných králů Šumavy, jeho tělo odpočívá na neznámém místě někde poblíž.

Pomník Raisova kniha

Pomník s názvem Raisova kniha najdete na oblíbeném místě českého spisovatele oblíbené místo Karla Václava Raise.

Zřícenina tvrze Mokřice

Lesy v blízkosti Lužan v Českém ráji nedaleko od Jičína skrývají pozůstatky tvrze ze 14. století. Tvrz původně stála ve středověké vsi Mokřice.

Kostel sv. Petra a Pavla U Kostelíčka v Úbislavici

Římskokatolický kostel v Úbislavicích na Jičínsku je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka.

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Přibyslavi

Historie Přibyslavi na Havlíčkobrodsku je spjata s Janem Žižkou z Trocnova a husity. Město, které bylo známé těžbou stříbra, nabízí také starobylé památky.

Mramorový lom Cikánka

Slivenecký lom na dekorační mramory je druhé nejdéle těžené ložisko této suroviny na světě, po italské Carraře. Na Slivenci se těží již od ranného středověku, najdete ho v chrámu svatého Víta, v Národním divadle, ale i v pražské dlažbě nebo metru.

Lom Špička v Radotíně

Dosud činný lom na levém břehu Radotínského potoka byl otevřen již roku 1948. Celková plocha dobývacího prostoru je 14 575 m2 a z toho přibližně polovina leží v CHKO Český kras. V lomu zbývá k vytěžení cca 900 000 t cementářské suroviny.

Bývalý zámeček a osada Cikánka u Radotína

Původně hospodářský statek vyrostl nad osadou Cikánka roku 1906. Fantazie místních obyvatel jej opředla mnoha pověstmi a domněnkami. Nejčastěji byl považován za lovecký zámeček, který byl postaven ruským šlechticem v 18. století. Dnešní budova není původní.

Maškův mlýn na Radotínském potoce

Maškův mlýn je tím nejzachovalejším ze všech mlýnů Radotínského údolí. Pro odlišení od Maškova mlýna, který stával v místech dnešní Lochkovské cementárny, se označoval také jako Zadní Mašek.

Taslarův mlýn v Radotínském údolí

Dnes obytný dům býval známým mlýnem na středním toku Radotínského potoka. První zmínky o něm pochází z roku 1665, stavba samotná je však ještě staršího data.

Prohlídky Po stopách Malé Vídně v Šumperku

Nechte se okouzlit nečekanou noblesou Malé Vídně ukrytou pod vrcholky Jeseníků. Atmosféru Šumperka na konci 19. století si přiblížíte při procházce po stopách nádherných staveb, které byly vytvořeny podle návrhů převážně vídeňských architektů na přelomu 19 a 20. století.

Zámecký park Letohrad

Procházka začíná a konči v Letohradě na Václavském náměstí. Z parkoviště se vydáte do zámeckého parku, který nabízí malý okruh.

Vlakem pod pražskou rozhlednu Doubravka - a pak ještě dál

Devět minut jede z Masarykova nádraží vlak do stanice Praha-Kyje. Tady vystoupíte. Po zhruba půl kilometru jste u kostela, který je jedinou místní památkou.

Kladrubský klášter prochází proměnou

Klášter v Kladrubech na Klatovsku prochází od loňského léta rekonstrukcí za téměř 150 milionů korun. Návštěvníci se díky tomu po jejím skončení podívají do dosud nepřístupných prostor, čekat na ně budou nové prohlídkové trasy.