Články na téma Tipy na výlety

Městské muzeum a galerie Knížecí dům

Budova Knížecího domu v dnešní podobě pochází z přelomu 16. a 17. století. Jedná se o městský palác nižší šlechty. V současné době zde sídlí muzeum a galerie, konají se zde výstavy, koncerty, přednášky a besedy.

Nejstaršího čapí hnízdo ve střední Evropě v Jablonném v Podještědí

Nejstarší čapí hnízdo najdete na pivovarském komíně v Jablonném v Podještědí. První zmínka o hnízdění čápů je v kronice města datována rokem 1864.

Zámek Nový Falkenburk v Jablonném v Podještědí

Zámek Nový Falkenburk je dnes součástí Jablonného v Podještědí. Kdysi zde stávala tvrz, která zanikla ještě během první poloviny 15. století.

Zdislavina studánka v Jabloném v Podještědí

Voda ze Zdislaviny studánky má údajně léčivou sílu.

Lovecký zámeček Pachtů z Rájova v Jablonném v Podještědí

Zámeček dal postavit kolem roku 1700 Jáchym Pachta z Rájova, pán na Novém Falkenburku a Velkém Valtinově.

Městské opevnění v Moravském Krumlově

Zbytek hradeb v jádru města pochází ze 13. století a vymezují středověké jádro města Moravský Krumlov. Kromě nich tvořilo součást opevnění i hrad (dnešní zámek) a samotný meandr řeky Rokytné.

Chrám Pokoje v Hrádku nad Nisou

Někdejší luterský kostel v Hrádku nad Nisou vznikl ve slohu saské novorenesance na přelomu 19. a 20. století.

Židovský hřbitov v Moravském Krumlově

Dobu vzniku nelze stanovit přesně, ale založeno muselo být nejpozději v 16. století. Nejstarší existující náhrobek je datován rokem 1613. Celkově se na ploše hřbitova nalézá 406 náhrobků.

Klášter s kostelem sv. Bartoloměje v Moravském Krumlově

Založení významné architektonické památky kláštera spadá do 2. poloviny 14. století, kdy zde působil řeholnický řád augustiánů. V době husitských válek byl klášter opuštěn.

Socha Káji Maříka v Kytíně

Obec Kytín u Mníšku pod Brdy je zmiňována v knihách o Kájovi. Sochu Káji Maříka vytvořila Jitka Kůsová v rámci sochařského symposia v roce 2014. Jako předlohu pro sochu použila autorka fotografii svého bratra.

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy

Kostelík Máří Magdalény z roku 1693 byl vybudován stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. Vzorem pro vybudování kostelíka byla skalní kaple ve francouzském Aix en Provence, kde sv. Maří Magdaléna dlela na pokání. Zvláštností této stavby byly vnitřní omítky napodobující krápníkovou jeskyni.

Dřevěná krytá lávka Prudká

Dřevěnou krytou lávku přes řeku Svratku nechal postavit majitel papírny, továrník Kopřiva, pro dělníky papírny, vzdálené 300 metrů. Lávka je dlouhá 33 metrů. Nachází se v osadě Prudká u Doubravníku.

Kaple sv. Floriána a Šebestiána v Bzenci

Kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána, nazývána též bzenecký Floriánek, byla postavena v roce 1703. Jejím zakladatelem byl hrabě Erdman Pruskovský z Pruskova, který celou stavbu nechal zřídit na místě původního gotického hradu.

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.

Kostel Navštívení Panny Marie v Albrechticích

Pozdně baroktní kostel Navštívení Panny Marie je dominantou Města Albrechtice. Jeho dnešní podoba je z poslední čtvrtiny 18. století.