Články na téma Tipy na výlety

V areálu Korunní pevnůstky byla dokončena rekonstrukce historické prachárny

Po zhruba třech letech byla ve čtvrtek v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci slavnostně ukončena rekonstrukce historické prachárny, která je v něm nejstarším a nejvýznamnějším objektem.

Rozbitá obří skla předznamenala novou éru brněnské hvězdárny

Znělo to nejdříve jako zemětřesení, pak se začalo tříštit sklo. Expozicemi nově rekonstruované Hvězdárny a planetária Brno procházeli ve čtvrtek před polednem jako první novináři, jeden z nich se jen lehce dotkl velkoplošného skla chránícího vystavené meteority. Panel se uvolnil, nastal dominový efekt, přihlížející jen tak tak stačili uskakovat. Asi tři panely se na podlaze úplně rozbily, ostatní „jen“ sjely. Kdyby ale zasáhly něčí nohy, bylo by zle.

V ZOO Lešná se dočkali, narodili se tu tři hroznýši psohlaví

Po dlouhých letech se v ZOO Lešná dočkali prvního úspěšného porodu hroznýše psohlavého. Plaz pocházející z Madagaskaru se množí pomocí tzv. Vejcoživorodosti. V evropských zahradách žije necelých 200 exemplářů, u kterých jsou odchovy velmi nepravidelné.

Tipy na víkend: Svatomartinské víno, lampiónové průvody a pivní maratón

Páteční svátek svatého Martina přináší řadu akcí. Po celé republice začne koštování Svatomartinských vín, které doplní svatomartinská husa i rohlíčky. V Horní Plané připravili také pivní maratón, s lampióny vyrazí do ulic v Kutné Hoře, Nejdku, Královském Poříčí, Trutnově, Litomyšli a ve Svitavách.

Proč v Šindelové na Krušnohorsku mrzne i v létě

Šindelová. Malá obec v Krušnohoří mezi městy Nejdek a Kraslice. Leží přímo pod hlavním hřebenem Krušných hor. Nejvyšším místem obce je Špičák – 991 m n. M., nejnižší dolní část osady Obora s nadmořskou výškou 565 m. A právě v tomhle místě mrzne i v létě.

Muzeum gastronomie Praha

V Muzeu gastronomie se projdete dějinami tepelné úpravy, konzervace potravin a vývojem kuchyní a sporáků od pravěku po současnost. Seznámíte se také s typickými surovinami a pokrmy, především v evropské oblasti severně od Alp. Muzeum ještě není v provozu, jeho otevření proběhne v únoru 2012.

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.

Karlovský gastrofestival ukončí hmyzí menu a uvedení Svatomartinského vína

Poslední dva zážitky nabídne v závěru týdne Karlovský gastrofestival ve Velkých Karlovicích. Hlavní program s farmářským trhem se konal o uplynulém víkendu, v týdnu mohli ještě lidé ochutnávat valašské speciality v místních restauracích. Ve čtvrtek nabídne hotel Lanterna večer s hmyzím menu.

Prohlídka mlýna v Bakově nad Jizerou

Zajímají vás technické památky? Pak budete doslova u vytržení ve starém vodním mlýně rodu Valentů v Bakově nad Jizerou u Mladé Boleslavi. Strojní vybavení mlýnice z konce 19. století je plně funkční. Mlýn je v provozu a starý mlynář vás ochotně provede a zasvětí do řemesla mlynářského.

Tři tisíce skleněných vánočních ozdob zaplnily Palác šlechtičen v Brně

Nechte se inspirovat výstavou skleněných vánočních ozdob. Na 3000 dekorací vystavují v síni Paláce šlechtičen v Brně. Nová dočasná expozice Skleněná krása je podle kurátorů určena hlavně dětem, ale potěší i dospělé. Výrobu ozdob si děti vyzkouší v tvůrčích dílnách.

Zámek Napajedla ovládne Svatomartinské snoubení

Mladé víno, dobré jídlo, komorní koncert a zvýhodněné prohlídky pro seniory – to všechno a ještě něco navíc si užijí návštěvníci zámku Napajedla od 11. do 12. listopadu. V zámku se totiž uskuteční program, jehož některá část je věnována oslavám svátku sv. Martina.

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Kurzy vaření francouzské kuchyně

Kurzy jsou určeny pro všechny, kteří se chtějí naučit vařit tradiční i netradiční pokrmy francouzské kuchyně a seznámit se s kulturou francouzské gastronomie.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Empírový zámek vznikl na místě původní správní budovy rožnosvsko-krásenského panství, která byla v roce 1854 za majitele Eugena Kinského přestavěna na panské sídlo. K zámku přiléhá rozsáhlý park se vzácnými dřevinami. Prohlídka zahrnuje expozici zámeckých pokojů, skla, gobelinů a starých tisků.

Horská chata na Mariánské

Celoroční turistika v Krušných horách pro každého, vaše zvířecí miláčky nevyjímaje. Horská chata láká všechny příznivce celoroční turistiky do rekreační osady Mariánská. Kromě množství turistických i cyklo tras poskytuje lokalita dobré podmínky také pro houbaře.