Články na téma Zříceniny

Již jen ruiny připomínají historii někdejšího zámku a gotické tvrze Zásadka

Jsou destinace, kam se turisté jen hrnou, skupiny na prohlídkových okruzích bývají tak velké, že není ani slyšet výklad průvodce. Ale ještě existují zákoutí, která jsou stranou zájmu, kde vás obklopí klid, pohoda. Jedním z nich je i Mohelnice nad Jizerou a zřícenina zámku Zásadka.

Rozhledna Lichnice

Nejnovější rozhlednou Železných hor je 10 metrů vysoká kovová konstrukce umístěná do střepu hradní věže na zřícenině hradu Lichnice nad Třemošnicí. Ta nahradila původní dřevěnou vyhlídkovou terasu, která byla v roce 1997 pro nevyhovující technický stav stržena. Vyhlídková plošina leží v nadmořské výšce 515 m.n.m a je z ní krásný výhled na údolí Lovětínské rokle, […].

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Vysoko nad Vranovskou přehradou se tyčí pozůstatky pozoruhodného středověkého hradu. Koncem léta se sem slétají netopýři z širokého okolí, aby zde našli přechodný úkryt i partnery pro rozmnožování. Někteří z nich tu pak také přezimují.

Transbordér pod hradem Hamrštejnem

Přímo pod zříceninou gotického hradu Hamrštejn převáží turisty unikátní transbordér – samoobslužný kabinkový mostní přepravník, který nahradil starou kovovou lávku přes Lužickou Nisu. Transbordér přes řeku Nisu je jediný v ČR a druhý v Evropě.

Otevře se na Velký pátek poklad ukrytý na hradu Nový Herštejn?

Na Domažlicku se v nadmořské výšce 681 metrů nachází zřícenina hradu Nový Herštejn. Toto kdysi důležité místo má zajímavou historii a možná stále ukrývá i poklad.

Zadluženou Skalku nechtěl ani čert

Zříceniny se ve středním Středohoří vypínají takřka na každém kopci, a že jich tu je požehnaně. U Sutomi, obce pod Holým vrchem místními zvaným Holáček, je jich v okruhu několika kilometrů hned pět. Z Holáčku vidíme Skalku v údolí, vlevo Košťálov, vpravo Oltářík.

Děvín, neprávem opomíjený majestátní hrad, který nikdy nebyl dobyt, zdolal až zub času

Hamr na Jezeře, obec nedaleko Mimoně a Jablonného v Podještědí, je známa zejména vyznavačům letní rekreace. Milovníci filmů pro pamětníky si určitě vybaví písečnou pláž z filmu Dovolená s Andělem. Nedaleko zmíněného rybníka stojí neprávem opomíjená zřícenina rozsáhlého středověkého hradu Děvína.

Starozámecký vrch u Adršpachu

Na Starozámeckém vrchu (681 m.n.m.), v západním cípu skal, stojí zřícenina hradu Adršpach. Z vyhlídky na skalním ostrohu se otevírá velkolepý výhled na skalní město. Na hradiště vedou dvě cesty - první je turistická cesta od Adršpachu, druhá zvaná Jezdecká je širší a obtáčí Starozámecký vrch zprava.

Zřícenina hradu Blansko u Ústí nad Labem

Zříceniny hradu Blansko (Blankenstein) se nachází na vysokém kopci nad levým břehem Labe nedaleko Ústí nad Labem. Poprvé je zmiňován roku 1401, místo však bylo osídleno již od 2. pol. 13. století.

Obora pohltila les nad Vltavou. Střeží ji zámek se zříceninou

Jih Čech skýtá neomezené množství výletů, turistických cílů a zajímavostí. Jedním z nejnavštěvovanějších je určitě Hluboká nad Vltavou, která láká na pohádkový zámek. Neprohloupíte však, když se vydáte na výlet od zámku podél Vltavy až k jednomu z hradů Karla IV.

Novodvorská alej v Moravském krasu

Novodvorskou alej, lipové stromořadí u obce Vavřinec, nechal vysadit v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Stromořadí z Nových Dvorů ke zřícenině hradu Blansek tvoří 57 lip malolistých. Nejmohutnější z lip (lípa s obvodem kmene 415 centimetrů) zvítězila v anketě Strom roku 2012.

Zřícenina hradu Pařez

Zřícenina hradu Pařez, dříve nazývaný Husí nůžka, se nachází na okraji Prachovských skal. Ačkoli dávný lesk skalního sídla patří dnes už minulosti, přitahuje hrad Pařez už dlouhá léta poutníky a turisty, kteří se sem proplétají labyrintem skalních světniček.

Geopark Vysočina

Geopark Vysočina se rozkládá převážně na Jihlavsku, nacházejí se tu významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou. Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice.

Pánem unikátního Frymburku byl i vražedník a zloděj. Zkázu dokonali před 400 lety sedláci a Švédové

Svérázný a v Čechách neopakovatelný, unikátní propojení síly, vzdornosti a výšky opevnění s malým půdorysem. To vše charakterizuje hrad Frymburk u Nového Hrádku na Náchodsku, byť se z něj do dnešních dnů dochovala pouze zřícenina.

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.