Novinky.cz

www.novinky.cz/cestovani/tipy-na-vylety · 3771 článků

Mezi potoky a ukryt v lesním porostu čeká na turisty rozsáhlý hrad Rýzmburk

Nedaleko města Oseka v Ústeckém kraji se nalézá rozsáhlá hradní zřícenina hradu Rýzmburk. Jeho vznik je datován do třináctého století. Jedná se o udržovanou a také rekonstruovanou zříceninu volně přístupnou turistům.

Po stopách Leoše Janáčka se vydají návštěvníci Brna

Ve své historii nemá Brno o významné osobnosti nouzi. Dvě jména ale mají postavení zcela zásadní. Tím prvním je Gregor J. Mendel, zakladatel genetiky, a druhým skladatel Leoš Janáček. Ačkoliv se ani jeden v Brně nenarodil, prožili zde značnou část svého tvůrčího života.

Malá obec Slavoňov na Náchodsku se od září pyšní národní kulturní památkou

„Za národní kulturní památku se prohlašuje v Královéhradeckém kraji kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí a márnicí ve Slavoňově”. Text uvedený v Nařízení vlády č. 106/2014 Sb., které nabylo účinnosti 1. září letošního roku, dodává dřevěnému komplexu pod Orlickými horami na významu a lesku.

Za tajemnými viklany, menhiry a dalšími českými pozoruhodnostmi

Mám rád Sedlčansko, kraj plný balvanů, skalek i rybníků. Stojí tu jedny z našich nejznámějších viklanů, Vrškámen a Husova kazatelna, další najdete u Kadova, jiné v Jizerských horách. Viklany jsou dokonalé, mohutné, obdivované a uctívané. Lidská fantazie viděla a vidí v kamenech obrysy lidí i zvířat.

Střední Čechy: Kolem kmenových menhirů až ke starému vodnímu hradu

V době, kdy je déle tma než světlo, a na výlety není tolik času, přijde vhod nepříliš dlouhá výprava do středních Čech. Pohodlnou cestou střídající les a louky kolem rybníků vás naučná stezka seznámí nejen s přírodou, ale rovněž s raným hradištěm a zříceninou hradu jednoho z prvních pražských arcibiskupů.

Tipy na víkend: Vychutnejte si speciální jízdu vlakem či známé filmové melodie

Svatomartinská jízda parním vláčkem, pohled na Terakotovou armádu, jazzová vystoupení a také koncert filmových melodií nabídne třetí listopadový víkend. Kromě koštování Svatomartinských vín přinese gastronomický zážitek také Gastrofest v Českých Budějovicích nebo akce Restaurant Day Jeseník.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do strašidelného podzemí nebo na jarmark hraček

Víkendový program se většinou ponese v duchu svatomartinských oslav a hodů. Kdo si ale na tradice příliš nepotrpí, najde řadu alternativ. Jednou z nich je například výlet do Hornického skanzenu Mayrau, návštěva festivalu stylových hraček v Táboře nebo třeba strašidelná výprava na Křížový vrch v Moravské Třebové.

Ruiny gotické tvrze, kostela a zvonice: unikát středočeských Vyšehořovic

Obec ležící asi 16 kilometrů východně od Prahy, u Úval, se připomíná již roku 1178. Málokdo ví, že se tu nachází jedna z největších zřícenin tvrze u nás, k tomu ruiny kostela renesanční zvonice. Za vsí je romantické místo, kde se těžil stavební materiál, v kamení se nacházejí otisky rostlin.

Svatý Martin dal v Brně žebrákovi plášť a rozlil mladé víno

Tradice se nezměnila, jen v roli svatého Martina se vystřídali herci. Zatímco loni se za světce v Brně převlékl Martin Maxa, letos převzal pomyslnou štafetu Martin Kraus. Herec s přezdívkou „český Belmondo“ byl hlavní postavou největšího svatomartinského koštu v Česku, který je součástí týdenních Svatomartinských hodů.

Ruiny stařičkého hradu objímají podzimní lesy Brdské vrchoviny

V hlubokých lesích Brdské vrchoviny, stranou od pozornosti leží zřícenina hradu Valdek. Šlechtické sídlo čeká na své znovuobjevení po uzavření vojenského újezdu Brdy, o kterém mají rozhodnout poslanci. Vypravit se tam ale můžete už nyní, ovšem jen o víkendech a po značené trase.

Ve zvonici svatomikulášského kostela v Praze návštěvníky přivítá příslušník SNB

Komunistická tajná policie (StB) používala ke sledování vnitřního i vnějšího nepřítele desítky skrytých stanovišť. Jedno z nich bylo skryto pod názvem opěrný bod Kajka na zvonici pražského malostranského chrámu svatého Mikuláše. Slídiči ho dostávali za odměnu, ale schody jim dávaly zabrat.

Valašské muzeum v přírodě zve na výstavu o Karpatech

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo společně s ministerstvem životního prostředí venkovní výstavu na téma Karpaty. Panely s fotografiemi a informacemi o přírodě v Česku, Maďarsku, Polsku, Srbsku, Rumunsku, na Slovensku a Ukrajině jsou vystaveny před objektem Sušáku.

Otevřou na jediný den svou restauraci, a to přímo na ulici

Představujete si, jaké by to bylo mít svou vlastní restauraci, bar či kavárnu? V Jeseníku – a dalších jedenácti městech v republice – si to můžete vyzkoušet v sobotu 15. listopadu. Doslova na ulici.

Šest ski areálů v Beskydech nabídne od letošní zimy společný skipas

Lyžaři se letos ve Zlínském kraji dočkají významné novinky. Šest lyžařských areálů v Beskydech a Javorníkách, v oblasti kolem Velkých Karlovic na Valašsku, spojilo síly a od letošní zimy nabídne návštěvníkům společný skipas, jenž je obvyklou součástí nabídky lyžařských destinací po celé Evropě.

Parní vlak se letos naposledy vydá po úzkokolejce Osoblažce – na Martinské hody

Martinské hody s husičkou vypečenou hezky dozlatova jsou lákadlem tohoto víkendu. A vydat se na ně můžete do Bohušova po unikátní úzkokolejné železniční trati Osoblažce, vláčkem taženým nádhernou parní lokomotivou.