Novinky.cz

www.novinky.cz/cestovani/tipy-na-vylety · 3771 článků

Neratovský kostel přestál ránu z panzerfaustu i demoliční výměry

Rána z pancéřové pěsti ruského vojáka na konci války poslala kdysi významné poutní místo v Neratově do pekel. Plameny pohltily nádhernou církevní stavbu uprostřed lesů v hlubokém údolí Orlických hor. Krovy se zřítily, zdi praskaly.

Tipy na víkend: Ochutnejte pojízdnou kuchyni, navštivte festival Kolem světa

Jaro je za rohem a trávit víkendy doma už začíná být pomalu nuda. Tak proč nevyrazit třeba na festival food trucků a neochutnat nějakou dobrotu? Pokud vás lákají dálavy, nenechte si ujít cestovatelský festival Kolem světa. Tento týden se koná také celá řada akcí spojených s vínem, a to nejen na Moravě, ale třeba i v Českých Budějovicích. V Plzni zase můžete vyrazit na výšlap.

Kam o víkendu s dětmi: Naučte se cirkusovou akrobacii, navštivte Josefínský jarmark

Jaro je pořád někde za humny, ale válení se doma už máme všichni dost. V Praze své potomky můžete vytáhnout na cirkusové cvičení, kde se společně naučíte beze strachu akrobatické triky. Ve Slaném či Rožnově pod Radhoštěm propuknou tradiční jarmarky na počest všem Josefům a Josefínám. A přivolávat jaro budou návštěvníci ve skanzenu v Přerově nad Labem.

Bezděz nebo Trosky zdraží od nové sezóny vstupné

Pět z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji od nové sezóny zdraží vstupné. Ceny vzrostou až o 20 korun. Novinářům to v úterý řekl regionální ředitel Národního památkového ústavu Miloš Kadlec. Vstupné se podle něj naposledy měnilo v roce 2011.

Právě rozkvetly rokle nedaleko Mcel

Ve skryté lokalitě s názvem Čtvrtě na Loučeňsku právě rozkvetly bledule. Projíždíte-li autem z Loučeně ve směru na Mcely, vůbec netušíte, že pár metrů od silnice leží netušená divočina.

Mohutné Veveří, vydrancovaný hrad, zničený přestavbami, pozvolna znovu ožívá

Vypadá monumentálně, mohutný hrad se tyčí nad Brněnskou přehradou. Dostal zabrat hlavně v minulém století. Kdysi mocná pevnost založená asi moravským údělným knížetem Konrádem I. Brněnským kolem roku 1059. Ve středověku sloužil jako vězení pro panovníkovy odpůrce, byl v zástavě. Dějiny má pestré.

Tipy na víkend: Ochutnejte vepřové speciality, vyrazte na žabí běh

Meteorologické jaro už začalo a s ním se mnoho akcí přesouvá z vnitřních prostor ven. Vyrazit proto můžete třeba na vepřové hody na pražské náplavce, kde ochutnáte nejrůznější delikatesy z čuníků, nebo zjistěte, co se skrývá pod názvem akce Žabí závod. Milovníci kultury ocení také několik výstav, mimo to můžete zblízka poznat nejveselejší židovský svátek purim, jehož oslava se uskuteční v Třebíči.

Kam o víkendu s dětmi: Oblékněte se do masek, vyrazte na závody králíků

Pokud vás bude o víkendu lákat netradiční program a jste navíc z Prahy či přilehlého okolí, vyrazte na závody v takzvaném králičím hopu. Podpořte ušáky ve čtyřech disciplínách a rozplývejte se nad jejich roztomilostí. Hledáte-li nějaký tradičnější program, můžete s dětmi vyrazit třeba na karneval nebo víkendovou pohádku.

Z Cimburku na Cimburk, ruiny hradů slavného moravského rodu jsou turistickou lahůdkou

Cimburky máme dva, oba ve stavu zříceném, přesto hrad zvaný Nový Cimburk u Koryčan na Kroměřížsku je zásluhou občanského sdružení na tom o něco lépe. Oni Cimburky byly tři, první stával ve 12. století u Kutné Hory, ale nic se o něm prakticky neví.

Rytíř Brtník s dcerou Leontýnkou zvou na pohádkový Krakovec

Pohádkový Krakovec už to bez lidí nemohl vydržet, počasí na výlety je ideální, proto jeho kastelán Jiří Sobek zahájil od března letošní návštěvnickou sezonu. Otevřeno je o víkendech až do konce března, pak v normálním provozním režimu.

Kuks, barokní perla na Labi, uvítá své první letošní návštěvníky již o tomto víkendu

Díky příznivému počasí letošní návštěvní sezóna v Kuksu bude zahájena o měsíc dříve, již o nadcházejícím víkendu, v sobotu 4. března. V březnu budou možné prohlídky o víkendech, od dubna pak již v běžném celotýdenním turistickém provozu, mimo pondělí. Proč nezahájit Rok českého baroka právě zde?

V Královské zahradě Pražského hradu začíná Předjaří

Poslední rozkvetlé cibuloviny sázeli včera zahradníci v Empírovém skleníku na Pražském hradě. Tam v pátek začíná tradiční výstava Předjaří v Královské zahradě.

Hrad Svojanov se otevře i pro nevidomé a neslyšící

Tablety, speciální zvukový naváděcí systém nebo bronzový model hradu. I tak chce správa hradu Svojanov na Svitavsku od víkendu zpříjemnit a vlastně umožnit návštěvu historického objektu lidem se zrakovým nebo sluchovým postižením.

Obora pohltila les nad Vltavou. Střeží ji zámek se zříceninou

Jih Čech skýtá neomezené množství výletů, turistických cílů a zajímavostí. Jedním z nejnavštěvovanějších je určitě Hluboká nad Vltavou, která láká na pohádkový zámek. Neprohloupíte však, když se vydáte na výlet od zámku podél Vltavy až k jednomu z hradů Karla IV.

Dva zámky v Benešově nad Ploučnicí otevřou své brány již v březnu

Zimní údržbová sezóna na památkových objektech pomalu končí. Některé otevřou dřív, jako například Kuks, který můžete navštívit o březnových víkendech od 9 do 17 hodin, v dubnu najede na normální sezónu. Podobně je tomu i u Benešova nad Ploučnicí, zámky se tu otevřou 18. března.