Články na téma Hory

Nízký Jeseník

Nízký Jeseník je geomorfologický celek a plochá vrchovina na severu Moravy a v jižní části Slezska. Je jedním z nejstarších geologických celků střední Evropy s pozůstatky sopečné činnosti.

Zříceniny hradů Starý a Nový Žeberk

Na vrcholu Jezerky stával kdysi hrad Starý Žeberk. V současné době jeho existenci připomínají jen nepatrné a pro laika v terénu obtížně rozpoznatelné zbytky. Nedaleko od něj, na vrcholu Zámecké hory, jsou zachovány zbytky zdiva paláce a hradeb Nového Žeberku.

Kostel sv. Mikuláše z Bari

Lomnice nad Popelkou, je šestitisícové město, které se rozprostírá na pomezí Českého ráje a Krkonoš. V dolní části náměstí stojí barokní kostel sv. Mikuláše z Bari z roku 1782.

Rolandův kámen - výhled na panorama Jeseníků

Rolandův kámen 937 m n.m., je vysoký skalní útvar tvořený zvrásněnou rulou se zajímavým povrchem tvarovaným zvětrávacími procesyasi 1 km severně od Karlovy Studánky.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. N. M.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice - Božího Daru.

Rozhledna Březina u Žandova

Ocelová telekomunikační věž sloužící zároveň jako rozhledna stojí 150 m severozápadně od okraje obce Žandov na vrcholu kopce Březina, v nadmořské výšce 554,8 m.n.m. Z vyhlídkového ochozu lze dohlédnout na východní část středních Čech až po masiv Železných hor.

Secesní lázeňská kolonáda v Janských Lázních

Tak jako v každém správném lázeňském městě je důležitou částí lázeňské architektury kolonáda. Jednou z hlavních zajímavostí městečka Janské Lázně, které leží ve východní části Krkonoš, je právě secesní lázeňská kolonáda navržená vídeňským architektem Brangem.

Zemská výstava propojí Čechy a Rakušany

Společná jihočeská a hornorakouská přeshraniční Zemská výstava Dávné stopy - Nové cesty, která začne už příští týden ve středu ve Freistadtu, se bezesporu stane jednou z významných atrakcí letošní turistické sezóny na obou stranách šumavské hranice.

Ovčárna - nejvýše položené lyžařské centrum

Ovčárna (1300 m) je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice a právě proto jsou tady nejlepší sněhové podmínky. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Národní přírodní rezervace Hůrka v oblasti Hranického krasu

Součástí tzv. Hranického krasu je národní přírodní rezervace Hůrka s rozlohou 37,45 ha. Jedná se o největší hranické zvláště chráněné území, které leží na pravé straně řeky Bečvy na posledních výběžcích Moravskoslezských Beskyd.

V Jeseníkách se stále lyžuje. Leží tam přes metr sněhu

V Jeseníkách v sobotu rozjely vleky v několika lyžařských střediscích. Návštěvníky lákají na dostatek sněhu, na horách ho v nejvyšších polohách leží až 120 centimetrů. K nejvýše položenému středisku na Ovčárně, která je v provozu i přes týden, se v prvním víkendovém dnu připojila střediska v Karlově, Koutech, Dolní Moravě a na Červenohorském sedle. Pro některé z nich je to už poslední lyžařský víkend.

Šumavský šperk neboli hrad Kašperk

Strohá silueta na hřebeni jako by cenila dva ostré zuby. Na značně strmém ostrohu neměl nepřítel moc šancí se ke kašperskému hradu přiblížit. Pokud to nebyl Anděl Páně, zdařilá pohádka se tu natáčela. Přestože je to k hradní fortně od parkoviště dost daleko, návštěvníků potkáte cestou požehnaně.

Rozhledna na Šibeničním vrchu nad Horšovským Týnem

Nedaleko města Horšovský Týn na Šibeničním vrchu, kde bývalo poutní a výletní místo, byla v roce 2010 vybudována rozhledna. Dřevěná hranolová věž vysoká 21,5 metru poskytuje dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa.

Areál lesních her ve Stožci

Areál lesních her je vlastně zážitková naučná stezka, která kromě poznatků nabízí také zábavu, při které se přítomní například stanou na chvíli datlem, budou překonávat různé překážky nebo se zaposlouchají do zvuků lesa.

Naučná stezka Blatenský vrch - Vlčí jámy

Naučná stezka seznamuje s okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Provede vás územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Navštívíte umělé vodní dílo Blatenský příkop a vrchol Blatenského vrchu s rozhlednou.