Články na téma Hrady a zámky

Středověký den na zámku Chudenice otevře nový prohlídkový okruh a zámecké sklepy s mučírnou

Rytířské turnaje o sličné panny, řinčení zbraní a povídání o životě ve středověku na tvrzích. To čeká v sobotu 15. června návštěvníky Starého czernínského zámku v Chudenicích, kde během Středověkého dne otevřou veřejnosti poprvé zámecké sklepy s expozicí útrpného práva a nový prohlídkový okruh Tvrz.

Zámek Častolovice se proměnil v růžové království

Ke každému zámku neodmyslitelně patří park, který bývá stejně jako zámek chloubou majitelů a vyhledávaným cílem návštěvníků. Ne jinak je tomu v případě zámku v Častolovicích, renesanční perly pod Orlickými horami.

Máchova vyhlídka Zahrádky

Máchova vyhlídka na skalách nedaleko loveckého zámečku Vřísek, poskytuje krásný pohled především na obec Holany a okolní krajinu. Nachází se tu i pamětní deska připomínající návštěvu Karla Hynka Máchy, po němž je vyhlídka pojmenovaná.

Mokré město Kdyně mělo první textilní manufakturu v Čechách

Malé město bylo založeno jako příslušenství hradu Rýzmberka, z něhož se zachovaly ruina a věž sloužící jako vyhlídková. Kdyně mívala i jmenný tvar Kdin, Kdina - a znamenalo to mokré, vlhké místo. Vláhy tu zřejmě bývalo dost. Lilo a bouřilo tu i na úvod tohoto týdne. Lesy jsou tu houbové, mohly by začít růst.

Na zámku ve Vlašimi je údajně ukryt stavovský poklad protihabsburských vzbouřenců

Ostrovečtí z Kralovic drželi od roku 1588 vlašimské panství. Jan Ostrovec, jeden ze stavovských direktorů, odsouzený po Bílé hoře na doživotí, měl údajně ukrýt v rozestavěném renesančním zámku stavovský poklad. Nějaké peníze stavové mít museli. Lidem to po staletí nedalo spát, co když tu někde leží.

Zřícenina hradu Vítkovec u Milčanského rybníka

Hrad Vítkovec mezi Milčanským a Holanským rybníkem je dobře přístupný po červené značce z obce Holany. Do dnešních dnů se však ze stavby dochovaly skromné zbytky zdí a valů.

Zřícenina hradu Rybnov v Holanech

Gotický hrad byl založen Vartenberky v letech 1437 až 1438, a obýván do poloviny 16. století. Dodnes se zachovaly pouze zbytky zdiva na skále nad rybníkem.

Zřícenina hradu u Hostíkovic

Velmi skromné zbytky hradu jsou dnes obklopeny vodou a bažinami Milčanského rybníka. Od roku 1958 jsou zbytky zdiva chráněny jako kulturní památka ČR.

Zámek Vítkovec – Vřísek u Zahrádek

Původně malý hrad ze 14. století byl přestavěn kolem roku 1570 na renesanční zámeček. Dnes je zámeček bohužel zpustlý a veřejnosti nepřístupný.

Renesanční zámek Seč

Jednou z památečných staveb města Seče je renesanční zámek vystavěný před rokem 1577 se zachovalým portálem s erby majitelů Karla Záruby z Hustířan a Anny z Valdštejna, nyní sídlo městského úřadu.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na bitvu nebo si vyzkoušejte řemesla

O víkendu se koná řada historických akcí. Tou patrně největší bude rekonstrukce bitvy u Lipan, vyrazit můžete ale také na Festival vojenské historie na hradě Helfštýn. V plzeňské zoo se vydáte po stopách Hanzelky a Zikmunda a v té brněnské zase zjistíte zajímavosti o želvách.

Kostel sv. Václava v Ostravě

Kostel sv. Václava je spolu se Slezskoostravským hradem nejstarší stavební památkou v Ostravě. První zmínka o původním románském kostele pochází již z roku 1297.

Příhrádek Pardubice

Středověké opevněné předpolí zámku se zbytky nejstarší městské fortifikace bylo významným prvkem v komunikačním plánu města. Tzv. Příhrádek, na plánech z 18. století označovaný jako Vorschloss, se rozkládá na trojúhelníkovém půdorysu.

Úsovským Zámeckým lesem bloudí duch zavražděného židovského lichváře

Úsov má kromě pěkného a rozsáhlými sbírkami největšího loveckého muzea u nás proslulého zámku ještě jednu historickou památku. Ve městě žila početná židovská komunita, na okraji města stojí obnovená synagoga a rozsáhlý hřbitov. Část byla zničena nacisty, Hitlejugend si tu udělala střelnici.

Nově zpřístupněná sala terrena znásobila krásy půvabného zámku v Lysicích

Trochu opomíjeným moravským zámkem jsou Lysice. Přitom spolu se zahradou, pečlivě udržovanou a nyní i zpřístupněnou salou terrenou jsou skvělým turistickým cílem. Lysice měly po válce štěstí, stát je nechal dál fungovat, nezabral je pro důchodce, školy, nerozparceloval na byty.