Články na téma Hrady a zámky

Stará Hrada – zbytky skalního hrádku v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Dražice, Michalovice a Zvířetice: skvostné zříceniny pojizerských hradů

Při dolní toku Jizery narazíte na tři ruiny hradů, dvě z nich jsou pro oko turistovo výtečnou pamětihodností, i třetí stojí za zaznamenání. Na dohled od renesančního zámku v Benátkách nad Jizerou, sídlu znamenitého astrologa Tycha Brahe (zemřel roku 1601), mylně psaného jako de Brahe, leží Dražice.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Pražský hrad o víkendu otevře reprezentační prostory

Zájemci budou moci v sobotu navštívit běžně nepřístupné prostory Pražského hradu. Během Dne otevřených dveří si mohou od 9.00 do 16.30 prohlédnout reprezentační salóny a místnosti, v nichž prezident republiky přijímá návštěvy nebo podepisuje významné dokumenty. Hrad to uvedl na svých webových stránkách. Ve stejný den bude od 10.00 do 17.00 mimořádně zpřístupněn také Hrzánský palác v nedaleké Loretánské ulici, který využívá Úřad vlády.

Unikátní Jezeří: zámek s nejbizarnějším okolím na světě. Visí nad bezednou jámou

Naprosto unikátní barokní zámek na svahu Krušných hor, utopený v zeleni trčí nad bezednou jámou hnědouhelného dolu. Při průjezdu z terénu není běs zmaru tak patrný, nejhorší je pohled z ptačí perspektivy. To se vám chce brečet. Takovou hrůzu na světě nenajdete. Jáma ho měla pohltit, šlo o uhlí.

Na hradě Svojanov přivítají jaro

Středověký hrad Svojanov opět ožije postavami z minulých století. Víkendové panské jarní slavnosti jsou připravené na počest Antonína Haasche a jeho choti Caroliny, posledních soukromých majitelů hradu.

Další prostory zámku Telč se mají zpřístupnit veřejnosti

Národní památkový ústav (NPÚ) připravuje velký projekt obnovy zámku Telč, který umožní otevřít návštěvníkům jeho další část, jako je někdejší sýpka a pivovar. Památkáři by na tomto zámku rovněž chtěli otevřít zimní prohlídkovou trasu. Na zahájení turistické sezóny v Telči to řekla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Nabídka pro turisty se na této památce zlepší už letos, kdy k dosavadním prohlídkovým trasám přibude od 1. června trasa věnovaná zámeckému podzemí.

Hororový mlýn

Chcete zažít horror na vlastní kůži? Stačí nás navštívit a zažijete vskutku perné chvilky na které jen tak nezapomente! My nejsme úniková hra ani strašidelný zámek jsme Hororový mlýn.

Punkevní jeskyně střeží gotický hrad biskupa Bruna

Největší krasová oblast České republiky se stovkami jeskyní, vápencovými skalami, mnoha říčkami a také s nespočtem památek – to je Moravský kras. Na téměř sto kilometrech čtverečních si každý najde to své. Pojďme se projít po jeho severní části až k největší propasti ve střední Evropě.

Mariánská Týnice, barokní skvost architekta Santiniho, dál září osudu navzdory

Památky UNESCO, kostely na Zelené hoře ve Ždáru nad Sázavou a v Sedlci u Kutné Hory, Klášter Plasy, Klášter Želiv, zámek v Chlumci nad Cidlinou, Mariánská Týnice - to jen několik z mnoha významných staveb vrcholného baroka vytvořených geniálním českým architektem italského původu, Janem Blažejem Santini-Aichelem.

Nejhezčí údolí Českého středohoří je Opárenské pod Lovošem

„Chtěli jsme se pomazlit, ale byl tu nával.“ Teskný povzdech vepsaný do sešitku umístěného v dřevěné skříňce na zřícenině hradu Opárno, na ostrohu hlídajícím jeden z nejhezčích koutů Českého středohoří. Kaňonovité Opárenské údolí se táhne pod Lovošem od Malých Žernosek k Velemínu.

Monumentální král hradů Českého středohoří Házmburk je skvělým vyhlídkovým místem

„Klapý jest hrad daleko viditelný jako Bezděz, jemuž se v tom i podobá, že věže obou lze do velké vzdálenosti rozeznávati, protože se jich tmavší barva od světlého vzduchu odráží…“ napsal přední český hradolog Augustin Sedláček.

Tekutý poklad na zámku v Bečově, odhadnutý na milióny, má možná daleko větší cenu

Bečovský zámkohrad, o kterém se začalo mluvit až po nálezu slavného relikviáře svatého Maura, má ve svých zdech ještě jeden poklad. Při nálezu relikviáře pod podlahou kaple hradu Bečova v roce 1985 byl objeven ještě jeden poklad – 133 lahví prvotřídního vína, koňaku a šampaňského.

Hrad Valdek a Jindřichova skála se vzájemně pozorují přes údolí Červeného potoka

Na Hořovicku to stihnete během půldne. Hořovický zámek je v částečné rekonstrukci, ale hlavní prohlídková tras je přístupná, zrovna jako perfektní výstava dětských hraček. Není to oční pastva jen pro nejmenší, exponáty potěší každého, prohlídka trvá půlhodinku.

Vodní hrad Švihov poprvé ve své historii pozve návštěvníky do věže a na vyhlídku

„Švihovský hrad v Plzeňském kraji neustoupil žádnému jinému, třeba silně opevněnému hradu v Čechách, pokud jde o pevnost stavby…“ píše jezuitský dějepisec Bohuslav Balbín. Mnozí v něm hlavně poznávají panské sídlo z nejoblíbenější české pohádky Tři oříšky pro Popelku.