Články na téma Hrady a zámky

Česká Lípa spojí prohlídky hradu a centra města

Na spojené prohlídky vodního hradu Lipý, muzea textilního tisku i historického centra města bude od března lákat turisty Česká Lípa. Cílem je rozšířit nabídku pro návštěvníky města i mimo turistickou sezónu. Hovořila o tom Jiřina Kučerová, ředitelka městské příspěvkové organizace Lipý, jež provozuje hrad i sousedící centrum textilního tisku.

Létala hraběnka Terezie Kastová z mníšeckého zámku v balónu?

Velkou novinkou sezóny 2015 na zámku v Mníšku pod Brdy jsou Prvorepublikové kostýmované prohlídky s vnučkou paní hraběnky Kastové. Co myslíte, létala hraběnka balónem? Bydlení nižší šlechty za první republiky je zajímavé a lákavé. Navštivte také reprezentativní salóny, je na co se dívat.

Zámek v Benešově nad Ploučnicí pro turisty otevře své brány už koncem února

Nečekají na oficiální zahájení turistické sezóny, v Benešově nad Ploučnicí otevírají zámek již 28. února. V rámci objektivity – na mnoha památkách to nejde, nejen kvůli zimní údržbě, ale hlavně s ohledem na sbírky.

Hrad v Kunratickém lese je spjat s posledními roky života krále Václava IV.

Pro milovníky historických zřícenin a hradů se v Praze nabízí jeden unikát. Jím je zřícenina Nového hradu (užívá se i označení Nového hrádku), která se nalézá na okraji Kunratického lesa. Právě zde v roce 1419 skonal český král Václav IV.

Muzeum Vysočiny v Telči

Muzeum Vysočiny Jihlava sídlí ve třech historických budovách na Masarykově náměstí. Se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem je největším muzeem v kraji. Telčskou pobočku naleznete na Státním zámku v Telči. Expozice dokumentuje vývoj města v průběhu staletí.

Na Sychrově se chystají na tradiční masopust, letos s chutí čokolády

Že nemusí být masopust jen o pochoutkách z pašíka. Předvedou 21. února na tradiční akci na Sychrově. Rohanové, jimž zámek patřil, měli mlsnou „hubu”, možná by jim ale netradiční pochoutky také zachutnaly. Veselí začíná v 9 a končí v 16 hodin. Ale nebojte, zabijačkové pochoutky tu budou také.

Let vrtulníkem nad Bezdězem a Máchovým jezerem

Proleťte se vrtulníkem nad hradem Bezděz, zbytky Hradu Myšlín, Máchovým jezerem samotným a Doksami v srdci Máchova kraje. O příjemný let a nezapomenutelné zážitky se postará společnost Heli Czech, jejíž piloti mají zkušenosti s létáním v Armádě České republiky.

Nejstarší český akt najdete na zámku v Pardubicích

Cudně zahalená je Fortuna volubilis – Štěstěna vrtkavá, bohyně stojící na vratké kouli symbolizující nejistý osud. Před téměř pěti sty lety si ji nechal namalovat na stěnu pokoje Vojtěch z Pernštejna. Štěstěna dává i bere.

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.

Budyšínský rukopis na tři dny obohatí výstavu v Jízdárně Pražského hradu

Od pátku 30. ledna do neděle 1. února obohatí výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované, která probíhá od prosince v Jízdárně Pražského hradu, unikátní exponát: Budyšínský rukopis, nejstarší dochovaná verze Kosmovy kroniky a jeden z nejvzácnějších a nejopatrovanějších pokladů české historie.

Šifra Špilberk - pátrací hra na Špilberku

Přijďte k hlavní pokladně hradu, čeká vás hra Šifra Špilberk. Na osmi stanovištích poznáte ty největší tajemství hradu Špilberku. Odhalte šifru ukrytou ve zdejších zdech!

Zajímavosti mníšeckého zámku aneb Nejsou nůžky jako nůžky

Zámek Mníšek pod Brdy je otevřen i v zimě. Návštěvníkům nabízí prohlídky reprezentačních sálů i soukromých pokojů a o víkendech navíc kostýmovanou prohlídku jako návrat do první republiky. V místnostech je mnoho zajímavých předmětů, mezi které patří například kratiknot. K čemu byl potřeba?

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi

Hlavní chrám, zasvěcený nanebevzetí panny Marie, má velice staré počátky. Presbytář kostela, sloužící původně jako kaple sousedního zeměpanského hradu, vznikl snad ještě před založením Chrudimě jako města.

Karlštejnská „čachtická paní“ Kateřina z Lažan znesvětila královský hrad

Císař německý a král český Karel IV. Byl velmi zbožný muž. S Bohem a svatými se vždy dorozuměl modlitbami a sbíráním ostatků svatých. Pro ně i pro korunovační klenoty nechal postavit Karlštejn. Hrad vnímáme jako něco mimořádného, až posvátného.

Janův hrad na Janově hoře u Vizovic

Nad Vizovicemi stojí v kopcích a lesích ukrytý tajemný "hrad". Ačkoli se jedná o bývalé hospodářské stavení či lépe řečeno hospodářský dvůr z počátku 18. století, místní mu neřeknou jinak než Janův hrad.