Články na téma Hrady

Zámecký park v Bruntále

Nejvýznamnější památkou nejen města, ale i regionu je zámek, který vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou původního městského hradu z konce 15. století. K němu přiléhá zámecký park, jehož vznik je datován do 16. století. Rozloha této zelené oázy je více než 2,5 ha.

Po brněnském Prýglu nejen na hrad Veveří

Praha má rekreační zázemí na Slapské přehradě, Brno na Prýglu, kam je to z města podstatně blíž. Na přehradu se dostanete za několik minut městskou dopravou, potom se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu třeba na oblíbený hrad Veveří.

Na zámku Chyše najdete unikátní Brandlovu fresku, jako vychovatel zde působil Karel Čapek

Bývalý hrad, dnes zámek Chyše, má bohatou historii zahrnující spoustu majitelů. Místo je coby vladycká tvrz zmiňováno koncem 12. století, roku 1254 se zde usadil rod Odolenoviců, kteří zde byli pány dvě stovky let.

Hrad a zámek v Libé zachránili po devastujícím požáru noví majitelé

Když jsem po roce 1990 viděl ruiny památky na vysokém ostrohu v zapadlém údolí u Františkových Lázní, byl to velmi smutný pohled. Ruina, ze které jako prst čnělo torzo vysoké věže. Zase jedna památka na odpis, pomyslel jsem si - a netušil, jak velmi se mýlím.

Helfenburk u Bavorova byl sídlem předního českého kondotiéra Václava Vlčka z Čenova

Na hradech mě vždy fascinuje to obrovské množství šutrů, který museli stavebníci nalámat, nanosit či navozit, přisekat a umístit na správné místo. To, aby byl hrad přepevný, nedobytný. Opět mě to napadlo při prohlídce Helfenburku u Bavorova.

Opravený hrad Vízmburk se otevírá

Učiteli z Havlovic Jaroslavu Balcarovi se spolu s partou nadšenců podařilo opravit a zakonzervovat zříceninu hradu Vízmburk na Trutnovsku.

Zchátralou Kunětickou horu měl zachránit i sběr šneků

Líbí a nelíbí. Takový bude zřejmě názor na projekt obnovy státního hradu pod názvem Kunětická hora Dušana Jurkoviče – básníka dřeva.

Život Slovanů v období Velkomoravské říše představuje archeoskanzen v Modré u Velehradu

Z vyhlídkové a strážní věže je nádherný výhled na areál s řadou obytných domů a hospodářských stavení, ale také na blízkou baziliku ve Velehradě. Za ní téměř filmovou kulisu doplňuje hrad Buchlov střežící Chřiby. Je to skvělý zážitek, mít skanzen pro sebe.

Ze zříceniny Andělské Hory k novodobým ruinám lázní Kyselka

Na trachytovém suku nedaleko Karlových Varů se tyčí rozvaliny hradu Andělská Hora. Romantiku místa trochu narušují talíře telekomunikačních zařízení, ale pokrok nezastavíš. Hrad se zvolna opravuje, záchrana je nezbytná, aby se nerozpadl úplně.

Kunětická hora otevře Jurkovičovu část

Brány památkových objektů se letos pro návštěvníky ještě neotevřely. Neznamená to však, že by jejich správci setrvávali v zimním spánku. Naopak. Na řadě památek se intenzivně buduje. Například na hradě Kunětická hora se připravuje nový prohlídkový okruh v dlouho nepřístupné západní, takzvané Jurkovičově, části hradu.

Cesta hrdinů SNP

Cesta hrdinů SNP je značená turistická cesta na Slovensku, která vede z Dukelského průsmyku na severovýchodu země, až na hrad Devín na západní hranici s Rakouskem. Její celková délka podle uváděných zdrojů kolísá mezi 750–770 kilometry. Částečně zasahuje i na území Česka, a to v Bílých Karpatech.

Socha svaté Ludmily u hradu Houska

Socha sv. Ludmily se nachází v těsném sousedství hradu Houska. Byla vztyčena pravděpodobně roku 1758. Je dávána do souvislosti s bájným založením hradu, který dle pověsti založil Slavibor, kníže Pšovanů a otec sv. Ludmily, pro svého syna roku 878.

Skalní naučná stezka pod hradem Radyně

Zhruba čtyřkilometrová procházka lesem pod hradem Radyní s několika skalními útvary a vyhlídkami. Zastavení s tabulemi, odpočinkové sezení, studánky a více přístupových tras. Nevhodné pro kočárky a hůře chodící.

Vodárenská vyrovnávací věž na Dívčích hradech v Praze

Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, kterou postavil roku 1977 slavný český architekt Karel Hubáček. Vodárenská věž stojí na vrchu Děvín, v lokalitě Dívčí Hrady, na hranici Hlubočep a Radlic.

Zřícenina hradu Roimund

Nedaleko Bílého Kostela nad Nisou v severních Čechách se nachází zřícenina středověkého hradu z poloviny 14. století, kterou vystavil Jan z Donína.