Články na téma Hrady

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Zřícenina hradu Lopata se nachází nedaleko obce Šťáhlavy, asi 2,5 km od zámku Kozel. Je typickým představitelem těch hradů, jejichž páni patřili ve své době k obávaným loupeživým rytířům. I když se z hradu mnoho nedochovalo, uchovává osobité si místo v hlubokých lesích romantické kouzlo.

Zřícenina hradu Vrškamýk - Hunec v Kamýku nad Vltavou

Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.

Hrad Český Šternberk připravil pro své návštěvníky překvapení

Hrad Český Šternberk v letošním roce pro své návštěvníky přichystal nové prohlídky. Prohlídková trasa vedoucí interiérem hradu je jen jedna, ale je možné ji projít několika způsoby. A koho historický nábytek a portréty významných Sternbergů nelákají, může se vydat poznat hrad zvenčí, a to pěšky i na kole.

Tipy na víkend: V Liberci uvidíte staré toalety, na hradě Veveří ochutnáte Řecko

Láká vás koncem týdne pivní či vinné osvěžení? Nebo se uchýlíte raději do stínu mnoha atraktivních expozic? Pokud vás láká obojí, v bezpočtu víkendových možnostech jistě najdete i kompromis či kombinaci.

Hrad Puchart nedaleko Potštátu

Asi 3 km od městečka Potštát, na okraji Oderských vrchů, se nachází unikátní zřícenina dvojice hradů (předního a zadního), v mapách často označovaná jako Puchart.

Hrady a zámky v létě ozdobí barrandovské kostýmy i rekvizity

Originály filmových kostýmů z klasických českých pohádek i dalších snímků si budou moci i v průběhu letošní turistické sezóny prohlédnout návštěvníci vybraných hradů, zámků a muzeí. V Karlových Varech budou k vidění kostýmy a rekvizity dokonce i ze světové filmové tvorby.

Svist kordů a svícemi osvětlená hradní kaple láká na noční Bezděz

Sedm set padesát let trvání si letos připomíná královský hrad zbudovaný na ochranu obchodních stezek do Slezska a jako vztyčený prst hrozící rozpínavým Markvarticům a Ronovcům. V další etapě se stal opevněným klášterem. Romantická zřícenina patří k nejpůsobivějším českým hradům.

Strážnice, přepevný hrad, kde Poděbrad vnutil Korvínovi svou dceru

Stával tu kdysi vodní hrad, pevnost protiuherská, protiturecká i protihusitská. Strážil příchod na Moravu z jihu, odtud i jméno obce. Do novorenesanční podoby s rozsáhlým parkem ho nechali v 19. století přebudovat Mangisové. Roku 1458 tu Poděbrad hrozil Korvínovi, pak mu dal dceru za ženu.

Ašským výběžkem kolem nejzápadnějšího českého hradu

Neuberk či Najperk je naším nejzápadnějším hradem. Před 25 lety o jeho existenci vědělo jen málo lidí, ašský výběžek byl zadrátován a prošpikován nástrahami bdělých vojsk ministerstva vnitra. Není moc navštěvován ani nyní, za Aš se hrne jen málokdo, ale krajina je tu nádherná.

Přírodní rezervace Templštejn

Část hlubokého údolí řeky Jihlavky lemovaného vysokými skalisky s mnoha vyhlídkami je ideální pro pěší turistiku. Romantičnost místa podtrhují rozsáhlé zříceniny templářského hradu Templštejn i pozůstatky hradiska Čertova hráz.

Na Kunštátu asi vymyslel král Jiří z Poděbrad svou evropskou unii

Kunštátský zámek vstoupil do sezóny heslem Kolébka sjednocené Evropy. Zámek má smůlu, že leží stranou hlavních turistických tahů. Kdysi hrad moravského rodu, který nebyl nejbohatší, ale okolnostmi na domácí politické scéně se stal jedním z nejdůležitější. Jiří z Poděbrad tu možná vymyslel svou Evropu.

Na Otavu s půjčovnou Vydrýsek

Pojďte proplout nádhernou jihočeskou přírodou, zavítat na hrad, tvrz či si prohlédnout dochovaný most z 13. století. To vše a ještě více se ukrývá na řece Otavě. Neváhejte a pojďte si do této oázi klidu odpočinout.

Lesopark u hradu Bítov a hradní zahrady

Hrabata Daunové (1755-1904) zbudovali nad hradem rozsáhlý hradní lesopark s velkým množstvím drobných staveb, zastavení a vyhlídek na hrad a soutok řek Želetavky a Dyje. Vznikla také lovecká stezka sahající až k obci Chvalatice a na druhou stranu směrem na Dešov.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Katovna - muzeum hrdelního soudnictví na hradě Rožmberk

V hlavní sezóně je na hradě Rožmberku v provozu i muzeum Hrdelního soudnictví, ve kterém se samotný návštěvník stává součástí expozice a přednášky!