Články na téma Řeky

Vsetínská Bečva

Řeka Vsetínská Bečva, které se také říká Horní Bečva, protéká Zlínským krajem a je jednou ze dvou zdrojnic řeky Bečvy. Pramení na severozápadním svahu Javorníků a teče až do Valašského Meziříčí, kde se spojuje s Rožnovskou Bečvou (Dolní). Povodí měří 734 km2, délka sjížděného úseku je 54 km.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Třebovka - řeka s nevyzpytatelnou tváří

Říčka Třebovka protéká podhůřím Orlických hor. Se svou délkou 41 km nepatří sice mezi dominantní toky, ale přesto již mnohokrát v minulosti dokázala nevyzpytatelnost vodního živlu. Důkazem toho jsou například povodně, které sužovaly lidi z jejího okolí v letech 1997 a 2006.

Tichá Orlice - nejkrásnější řeka východních Čech

K nejkrásnějším řekám východních Čech patří řeka Tichá Orlice. Je jednou ze dvou zdrojnic řeky Orlice.

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka

Řeka Úpa pramení v Krkonoších cca 2 km od Sněžky. Jméno řeky pochází pravděpodobně z baltského nebo keltského slova znamenajícího „řeka“. Délka toku je 78,7 km. Úpa patří se svým prameništěm ve výšce 1432 metrů nad mořem mezi nejvýše pramenící české řeky.

Knížecí alejí do Aglájina údolí u Tachova

V letech 1790 až 1791 byly na pokyn knížete Windischgrätze vysázeny dvě knížecí aleje směřující z města do Světců a z města k minerálnímu pramenu, které se zachovaly dodnes. Knížecí alej k městské části Světce je dlouhá 2,5 km a vede údolím podél řeky Mže v nadm. Výšce 480 m západně od centra města.

Farní kostel Narození Panny Marie

Dominantou města Příbor je románsko - gotický farní kostel Narození Pany Marie, ležící na hraně svahu nad řekou Lubinou ve východní části historického jádra města. Kostelu dominuje vysoká štíhlá věž. Prodělal stavební úpravy od dob románských, přes gotické a renesanční, až po barokní úpravy.

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Na Městském ostrově v Písku naleznete restauraci a venkovní bar s posezením a dětským zábavním parkem. Ostrov uprostřed řeky Otavy využívali v minulosti ostrostřelci, hrálo se tu rovněž divadlo.

Sportovní centrum Nymburk na Ostrově

Sportovní centrum Nymburk je tréninkové středisko Českého svazu tělesné výchovy a sportu. Nachází se v nádherném prostředí lesoparku na břehu řeky Labe. K dispozici jsou venkovní a vnitřní sportoviště pro téměř 20 sportovních odvětví, převážně olympijských sportů.

Stará rybárna v Nymburku

Stará rybárna na břehu řeky Labe u jihovýchodních nymburských hradeb se připomíná již počátkem 14. století. Současná podoba budovy je z počátku 20. století.

Anglický park na Ostrově v Nymburku

Jedinečný anglický park s mnoha vzácnými dřevinami se nachází na levém břehu Labe. Projektoval ho pražský zahradní architekt E. Thomayer v letech 1918 - 20 jako součást nové úpravy labského břehu po regulaci řeky.

Soutok Labe a Vltavy

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.

Středočeské skvosty: Vražda kněžny Ludmily na Tetíně, první politický mord u nás

Vápencový ostroh vybíhá v zúžení nad údolí Berounky. V pohanských dobách klanění se Svantovítu stávalo zde hradiště. Tetín dostal jméno po druhorozené dceři bájného knížete Kroka, Tetce. V Kosmově kronice stojí, že tu „učila lid nevzdělaný a hrubý, aby se klaněl bohyním lesa.“.

Středočeské skvosty: Trampskými osadami podle Svatojánských proudů

Zlatožluté a hnědé listí šustí a vzlíná kořeněnou vůní, stoupám nad štěchovickou elektrárnu na stezku vedoucí byvšími Svatojánskými proudy. Na stráních u Vltavy se psaly dějiny trampingu. Osady vznikaly živelně, většinou z toho, co okolní les dal. Legendou se stala Ztracená naděje, zkráceně Ztracenka.