Články na téma Tipy na výlety

Pohledecká skála u Nového Města na Moravě

Pohledecká skála, dříve zvaná Císařská skála, je skalnatý hřbet nedlaeko Nového Města na Moravě. Nejvyšší místo leží ve výšce 812 m n. M., okolí skály je domovem pro chráněné ptáky, kteří zde hnízdí.

Pasecká skála u obce Studnice na Vysočině

Jedná se o soustavu tří skalních útvarů nacházející se na území stejnojmenné přírodní památky (819 m). Najdete zde skály zvané Omšelý hřeben, Vyhlídka a Pernštějn, které jsou ukázkou mrazového zvětrávání rul.

Nejvýznamnější památky hlavního města Prahy

Největší české město je domovem mnoha pozoruhodných míst. Na svých 496 km² nabízí celou řadu fascinujících kulturních památek. Přinášíme tipy na několik takových, které stojí za to alespoň jednou v životě vidět na vlastní oči.

Socha nosorožce srstnatého v Lysolajích

V Praze najdete největší skulpturu nosorožce na světě. Nachází se, a s ní i kus doby ledové, v pražských Lysolajích, v areálu bývalé Denkrovy pískovny. Právě v Lysolajích se v minulosti našly kosterní ostatky tohoto pravěkého zvířete.

Převrácený řopík je symbolem naučné stezky Betonová hranice u Mladkova

Desetitisíce tun betonu, tisíce tun oceli, perfektně organizovaná obrana. K tomu maximální odhodlání obránců. Jenže to nestačilo, hranice republiky byla předlouhá a nepřátel nepočítaně. Přesto vznikal jeden z nejdokonalejších pevnostních systémů v Evropě.

Kostel Panny Marie Sněžné v Kašperských Horách

Poutní kostel Panny Marie Sněžné byl vystavěn na jižním okraji města v novorománském slohu v letech 1850 – 1867 podle plánů domácího zednického mistra Jana Buchingra pro velké množství poutníků, kteří přicházeli do Kašperských Hor každoročně na pouť 5. srpna.

Víte, co je Kyšperk? Přece město Letohrad

Museli jsme se s tím jednou pro vždy vypořádat. Po vyhrané válce co bylo německé, bylo špatné. Tak byl potrestán i Kyšperk, s cizím živlem jsme se už částečně vypořádali po vzniku republiky, nyní byla příležitost akci dokončit.

Pivo, sklo i rekordy. 10 tipů na pozoruhodná česká a moravská muzea

V muzeích se soustřeďují kousky historie, aby jí lidé porozuměli a mohli se z ní poučit. Přinášíme výběr deseti pozoruhodných míst napříč Českou republikou, která by byla škoda při poznávání země vynechat.

Koněpruská vápenice u Čertových schodů

Pod vrstvou hlíny a odpadků se až do jara 2020 skrývala poměrně dobře zachovalá cihlová topeniště bývalé vápenné pece. V současné době jsou částečně odkryta a pracuje se na jejich zpřístupnění.

Tipy na výlety: Kam zamířit do aquaparků

Horké letní dny vybízejí ke koupání a vodní relaxaci v aquaparcích. Přinášíme tipy na 11 takových všestranných míst po České republice.

Zámecký park v Bruntále

Nejvýznamnější památkou nejen města, ale i regionu je zámek, který vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou původního městského hradu z konce 15. století. K němu přiléhá zámecký park, jehož vznik je datován do 16. století. Rozloha této zelené oázy je více než 2,5 ha.

Malá, ale příjemná je rozhledna Amálka v Orlických horách

Má něžné jméno. Amálka, jako víla z večerníčku, jenže je trochu robustnější. Ale po celý rok přívětivá a nikam nezmizí. Nad skiareálem v Českých Petrovicích, na dohled polské hranice, stojí od roku 2020. Nejde ani tak o úchvatný rozhled, jako o celkovou příjemnou atmosféru, kterou pětimetrová kovová nástavba na dřevěném stánku skibaru nabízí.

Přírodní zahrada a geopark U Platanu

Geologická expozice nabízí ukázky hornin z okolí města, keře, květiny a byliny, jezírko, hmyzí domky a všemu dominuje 180 let starý platan javorolistý. Jednotlivé exponáty označeny informační tabulí. Veškerou tvorbu i údržbu mají na starost studenti Gymnázia Chotěboř.

Nádraží Železná Ruda-Alžbětín – jediné nádraží v ČR, které patří dvěma státům

Budova vlakového nádraží leží na hranici Česka a Německa. Před rokem 1989 bylo možné dojet jen do Železné Rudy – města. Do Alžbětína na pilu se dostali pouze nákladní vlaky a lidé s povolením. Znovuobnovená budova začala sloužit opět po revoluci. Od roku 2012 je zde evropské informační centrum.

Otevřené dveře na Pancíři zvou do nitra Šumavy

Jsou omšelé jako mnohé šumavské stromy. Na vrchním trámu zárubně je vyryt nápis We Love Šumava. Po většinu času otevřené v nekonečném prostoru rozlehlých lesů s výhledem na vrchol Ostrého, oblast Nýrska, vnitrozemí.