Články na téma Tipy na výlety

Husův sbor v Olomouci

Husův sbor církve československé husitské je trojlodní bazilika na severozápadním okraji historického jádra.

Kostel Stětí Sv. Jana Křtitele v Česticích

Románský kostel Stětí Sv. Jana Křtitele ze 13. století v Česticích je chráněnou kulturní památkou. Hlavní oltář je řezbářským uměním Jana Hammera z roku 1737. Kostel byl několikrát přestavován a upravován, uvnitř se nachází několik vzácných obrazů s křesťanskou tématikou.

Kestřany na Písecku ukrývají unikát

Málokteré město v Čechách se může pyšnit rovnou dvěma plně zachovalými tvrzemi, jež stojí vedle sebe v přímém sousedství. Takovýto unikát najdeme v Kestřanech nedaleko Písku. Kromě dvou pozdně gotických tvrzí, Horní a Dolní, se zde dochoval i raně barokní zámek. Všechny tři stavby jsou součástí jedinečného historického areálu, který prochází díky soukromníkům postupnou revitalizací.

Plzeňská brána v Berouně

Plzeňská brána byla nedílnou součástí berounského městského opevnění, vybudovaného na přelomu 13. a 14. století. Z ochozu brány je možnost prohlédnout si město a okolí.

Geopark Barrandien – expozice pod širým nebem v Berouně

Využijte možnosti posedět v příjemném prostředí geoparku. Hlavním posláním expozice je seznámení s geologickou stavbou Barrandienu, a to i pro naprosté laiky.

Zámek Čestice

Barokní zámek v Česticích byl postaven ke konci 17. století. Jedná se o hodnotný soubor budov tvořený vlastní budovou dvoukřídlého zámku s nádvořím a hospodářskými budovami, doplněný romantickým krajinářským parkem.

Zřícenina tvrze Čestice

V zámeckém parku u barokního zámku Čestice se nachází pozůstatky středověké tvrze.

Šternovské kaskády

Šternovské kaskády tvoří dva pěkné vodopády na Šternovském potoce u Českého Šternberka.

Brno má novou turistickou atrakci. V březnu otevře soustavu tří historických vodojemů

Unikátní turistickou atrakci otevřou pro veřejnost na Světový den vody, který připadá na 22.  března, v Brně. Stanou se jí tři historické vodojemy pod Žlutým kopcem, které svou rozlehlostí a mohutnými sloupy připomínají sály trpaslíků z pohádek. Jde o soubor tří podzemních staveb, přičemž každá z nich je trochu jiná.

Vesnická památková rezervace Mužský

V roce 1995 vznikla památková rezervace Mužský, která je příkladem zachovalé zástavby roubené lidové architektury.

Kostel sv. Václava v Bosni

Kostel sv. Václav v Bosni je barokní stavba z roku 1729 stojící na místě původního gotického kostela sv. Jana Křtitele, který je v Bosni připomínán již ve 14.století.

Kostel sv. Šimona a Judy

Kostel spolu se sousední farou a hřbitovem vytváří malebný celek na úbočí kopce nad centrem vsi Brloh. Původní brložský kostel vznikl poč. 14. stol. Nákladem Petra I. Z Rožmberka. Kostel byl upraven na konci 17. století, fara pochází z pol. 18. století.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Brně – Bohunicích

Kaple sv. Cyrila a sv. Metoděje v Brně-Bohunicích má nad vstupními dveřmi letopočet 1871.

Kostel sv. Janů – sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty

Bystrcký kostel sv. Janů je daleko starší, než na první pohled vypadá. Jeho nejstarší dochované části – obvodové zdi západní části lodi – pocházejí velmi pravděpodobně již z 1. poloviny 13. století. Do roku 1987 byl památkově chráněn.

Pekárna – chráněná přírodní památka mezi Bystrcí a Žebětínem

Les Pekárna, který se rozkládá mezi brněnskými částmi Bystrc a Žebětín, je chráněn od roku 1989.