Články na téma Muzea

Muzeum obuvi a kamene ve Skutči

Stálé expozice městského muzea přibližují historii i současnost tradičních řemesel Skutečska – kamenictví a obuvnictví.

Vlastivědné muzeum v Jeseníku ovládla stavebnice Merkur

Na padesát kilogramů nejrůznějších kovových součástek, šroubků, koleček, motůrků a hřídelek zaplnilo Rytířský sál Vlastivědného muzea v Jeseníku. Dvanáctitisícové severomoravské město ovládl „dírkatý zázrak“. Zdejší sál se proměnil v dětskou hernu a přilehlé prostory hostí jedinečnou výstavu, přibližující historii vláčků a kovových stavebnic MERKUR. Celkem sem autor výstavy Jiří Mládek přivezl na čtvrt tuny historických exponátů.

Expozice Cesta města v Opavě

Slezské město Opava, které se může pochlubit svou dlouhou historií, má po 65. letech znovu otevřené městské muzeum, a to v podobě stálé expozice nazvané „Cesta města“ nacházející se ve zdejším Obecním domě.

Absintherie Praha – víc než jen muzeum absintu

Absintové muzeum, absintová kavárna, pravidelné výstavy obrazů i hudební večery, absintový krámek, a to vše na jednom místě v magické atmosféře Starého Města.

Zlato z Jílového využívali už Keltové, vypráví místní muzeum

Dům Mince stál v Jílovém u Prahy prokazatelně už před rokem 1420. Sídlil v něm královský úředník, který vybíral poplatky za těžbu zlata v okolí. Jednu dobu v něm pobýval i magistr Eduard Kelly. Dnes patří budova s číslem 16 regionálnímu muzeu.

Dřevorubecké muzeum v Peci pod Čerchovem

V Peci pod Čerchovem si můžete prohlédnout soukromé Dřevorubecké muzeum. Převážná část exponátů v muzeu je zapůjčena nebo darována současnými obyvateli obce, kteří je uchovávali jako památku po svých předcích. Zdejším dřevorubcům se prý žádní jiní v nevyrovnali.

Tipy na víkend: Miss na sněhu, valašská zabíjačka, muzeum WC a závody balónů

O víkendu se vydejte na hory, kromě lyžování se můžete pokochat na závodech horkovzdušných balónů, soutěži Miss na sněhu. Jedničkáři budou mít skipasy zdarma na Klínovci i na Špičáku na Šumavě. Gurmáni ocení pravou valašskou zabíjačku na Razule.

Muzeum historických toalet a nočníků

Navštivte unikátní soukromé muzeum, jediné svého druhu ve střední Evropě a seznamte se s historií toalety, která prošla staletým vývojem od gotických prevétů, přes barokní vyzděné přístavby s jímkami až po splachovací toalety s odvodem do kanalizace.

Rozhlasové muzeum v Plzni

Budova Českého rozhlasu v Plzni byla jako jediná ve střední Evropě vybudována přímo pro potřeby rozhlasového vysílání. V padesátých letech 20. století, kdy vyrostla, byla vybavena nejmodernější technikou. Dnes jsou některé prostory přístupné jako muzeum.

Národní technické muzeum Praha

Po dlouhé čtyřleté rekonstrukci je Národní technické muzeum opět otevřeno. Od února 2011 je zpřístupněna část expozic v novém kabátě a moderním muzejním pojetí. Poprvé také dostaly svůj prostor sbírky architektury, stavitelství a odborníky vysoce ceněná sbírka polygrafie.

Muzeum historických toalet a nočníků

Chcete vidět zajímavé předměty, dozvědět se něco z historie vývoje nočníků a toalet, jejich výroby a užití? Zajímá vás, jak vypadá nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparte nebo nočník z Lincolnovy ložnice Bílého domu? Dozvíte se zde spoustu zajímavostí..

Umění Starého světa v Paláci Kinských

Stálá expozice umění Asie a starověkého Středomoří ze sbírek Národní galerie v Praze a Národního muzea.

Kožane město - nové muzeum v obci Metylovice

Stálá muzejní expozice s výstavní síní v obci Metylovice, která se proslavila výrobou bičů a zpracováním kůže.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Od ledna 2011 je v areálu českokrumlovského hradu a zámku přístupné nové Hradní muzeum, které představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Svět Krušných hor

Nová stálá expozice lidového umění v chomutovském oblastním muzeu, zaměřená na dřevěné hračky a lidovou vánoční tvorbu z české a německé strany Krušných hor.