Články na téma Tipy na výlety

Mýtická krušnohorská stezka na Plešivci - stezka krušnohorských pověstí

Krátkou procházkou pod vrcholem Plešivce o dléce cca 750 m vás budou provázet dřevěné sochy mýtických bytostí Krušných hor. Stezka odráží bohatý duchovní život lidí, kteří inspirováni zdejším krajem a lidským údělem, dráždili svou fantazii a obohacovali nejen dětský pohádkový svět.

Hora Kleť - nejvyšší hora Blanského lesa

Kleť, královna jihočeských hor a kopců, je nejvyšší horou Blanského lesa (1083,2 m n. M.). Je viditelná ze značné části jižních Čech jako táhlý hřeben s typickou siluetou známé rozhledny a televizního vysílače.

Lávka pod Šobesem a visuté lávky přes řeku Dyji

Houpací mosty nad řekou Dyjí jsou pozůstatkem po pohraničnících z komunistické éry. Metoda ostrahy hranicee i samotná konstrukce mostů jsou dílem sovětských inženýrů.

Vrch Brník v Českém středohoří s kruhovým výhledem

Brník je výrazný čedičový vrch, který se nachází cca 8 km severovýchodně od Loun. Tvoří součást trojice výrazných vrchů, Oblík-Srdov-Brník v Chráněné krajinné oblasti České středohoří o celkové rozloze 335 ha. Od vrchu Srdov je oddělen sedlem. Vrch je bezlesý, holý a nabízí daleké rozhledy.

Tetřeví stěny v Českém Švýcarsku

Na břehu potoka Suchá Bělá se v oblasti Jetřichovických stěn, se nachází Tetřeví stěny. Na těchto mohutných pískovcových skalních převisech často číhali lovci na tetřevy. Během druhé světové války Tetřevny sloužily jako úkryt místního obyvatelstva.

Pomník Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem

Nad severozápadním břehem Plešného jezera se nachází pomník Adalberta Stiftera, básníka Šumavy. Má tvar štíhlého 14,5 metru vysokého obelisku zhotoveného ze žuly. Z místa se otevírá nádherný výhled do okolí.

Sakurová alej u Chudenic

Sakurová alej na okraji Chudenic každoročně v době květu láká stovky lidí, kteří se tam fotografují a obdivují krásné sakury. Koruny těchto stromů se totiž proměňují v druhé polovině dubna v obrovské růžové pugéty.

Výhled na zasněženou Šumavu si lze vychutnat i nedaleko Strakonic

Nadmořská výška pouhých 664 metrů poskytuje výhled na vzdálené šumavské kopce i do vnitrozemí. Celoročně přístupná rozhledna se nachází na vrchu Kbíl mezi obcemi Švejcarova Lhota a Libětice. Pokud se rozhodnete ji navštívit, můžete využít nenáročnou a krátkou trasu z rozcestí Pod Kbílem (po žluté značce).

Na Libušíně údajně stával hrad Krokovy nejmladší dcery

„Mladá kněžna měla svůj hrad, po Libuši nazvaný, který vystavěla vedle lesa táhnoucího se ke vsi Zbečnu (obec u Smečna na Rakovnicku). Od svého však nastolení sídlila na Vyšehradě, moudře odtud vládnouc všemu lidu.“.

Rybník Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí

Rybník s rozlohou 387 ha a objemem 6,70 mil. M³ je třetím největším rybníkem Třeboňska a čtvrtým největším v jižních Čechách. Byl dobudován v roce 1367 za vlády Karla IV. Ješkem z Kosovy Hory. Využívá se pro chov ryb a k rekreačním účelům.

Medvědí vodopád v Krušných horách

Medvědí vodopády najdete u turistického rozcestí Bezručovo údolí, nedaleko Hory Sv. Šebestiána. Vodopády mají dva stupně horní stupeň má výšku 5 metrů, dolní 6 metrů. Nejkrásnější pohled na vodopády je na jaře, v době tání.

Památník architekta Adolfa Loose v Liberci

Jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století Adolf Loos má svůj památník v Liberci, městě, kde pobýval jako středoškolák na studiích. Dílo sochaře Jiřího Seiferta z roku 1981 se nachází v Technické univerzitě.

Ludvíkovské skalní město v Jeseníkách

U Ludvíkova nedaleko Vrbna pod Pradědem se nachází rozlehlá skalní oblast. Zahrnuje skály nad hřbitovem i další v okolí hor Plošina, Žárový vrch, Vysoká hora a Na Vyhlídce. Mezi skálami nejblíže k obci Ludvíkov vede zajištěná stezka. Turistům se otevře na jaře 2021.

Majestátní hrad Loket, opora a pýcha českých panovníků, má otevřeno po celý rok

Ohyb Ohře dal místu jméno (německy Elbogen). Na skalnatém ostrohu vyrostl nejprve hrad, o zakladateli se vedou dohady. Mohli to být čeští panovníci - nejčastěji se hovoří o Vladislavu I. - i němečtí ministeriálové, kteří pro císaře Barbarossu osidlovali obyvatelstvem krajinu z německy mluvících zemi. Tak vznikla mnohá osada na Chebsku.

Horské sedlo Bumbálka v Beskydech

Horské sedlo a osada Bumbálka (850 m) leží v hlavním hřebeni Turzovské vrchoviny na hranici mezi ČR a Slovenskem. V blízkosti se nachází hraniční přechod se Slovenskem. Místo je významným turistickým a lyžařským centrem.