Články na téma Tipy na výlety

Dělnické kolonie v Ostravě - Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Rothschildův zámeček ve Vítkovicích

Rothschildův zámeček z roku 1847 je nejstarší památkou na území ostravské městské části Vítkovice. V kontrastu s okolní industriální architekturou - továrními halami, komíny a železárenskými provozy je opravdu nepřehlédnutelný.

Jak Vojtěch Obereigner pozlobil poděbradské sousedy

Už 120. let stojí uprostřed Poděbrad v Havlíčkově ulici, v zahradě za krásně kovaným plotem a bránou – dílem uměleckého kováře Jana Mareše, romantická kamenná stavba – Obereignerova vila.

V českokrumlovské Řemeslné uličce se můžete lecčemu přiučit, třeba ohnivému řemeslu kovářů

Jsou to hrdinové mnoha pohádek, stateční kováři, kteří se ničeho nebojí. Trochu čertům jsou podobní, ohněm a železem voní. Mají krásné, ale těžké řemeslo, je za nimi vidět kus fortelné práce. Jednoho z nich, Pavla Tröstera, jsem poznal při práci v kovárně Hefaistos v Českém Krumlově.

Zvonkohra v Jindřišské věži

V původním unikátním krovu z roku 1879 v 10. patře Jindřišské zvonice je od roku 2003 umístěna zvonkohra od Petra Rudolfa Manouška. Pod střechou zavěšené zvony hrají 1152 melodií, můžete si jednu z nich nechat zahrát, výběr je však náhodný.

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy

Soubor reliéfů od Václava Levého dostal svůj název podle ústřední postavy, sedící dívky s harfou. Soubor dále obsahuje pět monumentálních hlav a jeskyně s hlavami sfing na portále.

Radnice a meteorologický sloupek v Bohumíně

Radnice je rozsáhlou dvoupodlažní budovou z režného zdiva obdélného půdorysu s vnitřním dvorem, která je postavená v romanticko-historizujícím stylu s prvky západoevropské gotiky a renesance. Vedle radnice je umístěn meteosloupek.

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.

Tipy na víkend: Prohlédněte si korunovační klenoty, zatancujte si na hororovém plese

U příležitosti stého výročí vzniku Československa si na Pražském hradě můžete zdarma prohlédnout české korunovační klenoty. Během vrcholící plesové sezóny si můžete zatančit třeba v Chebu na bále v retro stylu nebo v Závišicích nedaleko Kopřivnice na netradičním hororovém plese.

Kreativatelier

Kreativní workshopy na různá tvořivá témata a práce s pestrým výběrem materiálů. To vše v inspirativním zázemí atelieru v blízkosti metra Pražského povstání v Praze.

Rozhledna Hošťálkovice

Dřevěná, 8 metrů vysoká, dvoupatrová rozhledna se nachází na vyvýšeném místě v Hošťálkovicích. Vyhlídkový ochoz ve výšce asi 5 metrů je přístupný po dvou žebřících.

Přírodní areál Gliňoč v Bohumíně

V městské části Skřečoň v Bohumíně se nachází přírodní areál, kde budou vybudovány nové vodní plochy i hnízdiště pro chráněné druhy zvířat. Areál bude revitalizován do roku 2020.

Zahradní železnice Blansko

Zahradní železnice určená především pro děti. Jedná se o úzkokolejku s kolejištěm dlouhým 18 m.

Klíč k památkám - program NPÚ pro věrné návštěvníky

Navštivte pět památek, sbírejte elektronické klíče – a šestou prohlídku získáte zdarma! Kromě toho se každoročně můžete zúčastnit slosovací soutěže o zajímavé zážitkové a věcné ceny.

Zámek Černá Hora se zámeckým parkem

První historická zmínka o hradu v Černé Hoře je z roku 1279. Gotická podoba se mění v roce 1561, kdy Albrecht Černohorský z Boskovic postavil renesanční předhradí a vlastní jádro hradu přestavěl na renesanční zámek. Součástí areálu je park.