Novinky.cz

www.novinky.cz/cestovani/tipy-na-vylety · 4240 článků

Tipy na víkend: Mistrovství v žehlení nažhaví v Brně, naopak zchladí zimní běh v Praze

Kromě klasických běžeckých závodů a degustačních akcí budete mít tento víkend možnost získat méně obvyklé zážitky. Mistrovství Brna v žehlení třeba inspiruje hospodyňky k lepším výkonům u žehlicího prkna a festival španělsky mluvených filmů zase rozšíří obzory filmovým nadšencům.

Kam o víkendu s dětmi: Šifrovat na hrad nebo se roztočit na Matějskou

Velkou událostí tohoto víkendu bude bezesporu spuštění Matějské pouti na pražském výstavišti. Zatím je však její návštěva spíše pro otužilce. Kromě pouťových atrakcí se nabízejí také divadelní pohádky, šifry na hradě Červený Újezd nebo speciální prohlídky Brna a mnoho dalšího.

Svojanov zahájí na Pardubicku hradozámeckou sezónu

Jako první v Pardubickém kraji zahájí turistickou sezónu hrad Svojanov na Svitavsku. Návštěvníky přivítá už o prvním březnovém víkendu, do té doby musí být vše uklizeno a připraveno. Pro turisty připravuje i dvě novinky, řekl kastelán Miloš Dempír.

Nový Knín: město kontrastů, mlýnů, králů a knížat i Nerudovy lásky

Městečko Nový Knín, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, je ideálním výchozím místem pro putování po mlýnech na Kocábě. Některý je zaniklý, jiný vzorně upravený, další romantická zřícenina a jiný takřka na spadnutí. Podobně je to i s některými domy v obci.

Čapkova Strž má své kouzlo i v bezsněžné zimě, přístupná je celoročně

Místo, kde Karel Čapek přijímal známé osobnosti a kde napsal Válku s mloky nebo Bílou nemoc, se díky iniciativě jeho ženy Olgy Scheinpflugové stalo roku 1963 památníkem tohoto literárního velikána. Nachází se v klidné lokalitě nad rybníkem Strž v obci Stará Huť, kde Čapek prožil poslední roky života.

Monumentální Bezděz, vězení Václava II., stojí na kopcích Děs a Běs

Je zcela ojedinělý, v kraji nepřehlédnutelný. K ovládnutí území ho nechal postavit Přemysl Otakar II., ale než si ho mohl užít, padl na Moravském poli. Bezděz je zdánlivě nedobytný, ale přesto ho několikrát vypálili a vydrancovali, sloužil i jako klášter. Také vězení pro Přemyslova syna Václava II.

Barokní klenot, který vzal málem za své kvůli těžbě železné rudy i účelové lhostejnosti

Poutní areál Skalka se nepřehlédnutelně tyčí nad Mníškem pod Brdy a doplňuje tak svou dominantou kulisu i tak historicky zajímavé obce. Není to tak dávno, kdy kostelík byl bezmála ruinou. Vedla sem i jedna z nejstarších turistických tras na konci 19. století.

Nádherné výhledy na Vltavu i stopy pravěkého osídlení nabízí Zvolská homole

Skoro jarní počasí nás vylákalo na výlet do okolí Prahy - konkrétně na skalnatý vrch Homole s přírodní rezervací Zvolská homole nedaleko Vraného nad Vltavou.

V Rožnově pod Radhoštěm vaří pozlacená piva

Sázka na tradiční regionální produkt a vysokou kvalitu se vyplácí malému pivovaru v Rožnově pod Radhoštěm. Jeho pivní speciály získaly hned tři ocenění na 26. ročníku prestižní mezinárodní soutěže Zlatá pivní pečeť v jihočeských Budějovicích. Ale pivo není to jediné, co Rožnovský pivovar nabízí.

Svatbu nanečisto si lze o víkendu zkusit na zámku Manětín

Valentýn se zase blíží, akcí k tomuto svátku zamilovaných přibývá. Snoubenecké páry si mohou vyzkoušet, jaké je to říci si své ANO na zkoušku na manětínském zámku. Správa objektu připravila na sobotu a neděli speciální snoubenecké prohlídky, při nichž si slavnostní pocit mohou vyzkoušet.

O Kutné Hoře se kdysi psalo i jako o propasti špatnosti. Město proslavily pražské groše

Není od věci se někdy ponořit do četby starých kronik. Ve Zbraslavské se píše kupříkladu toto: “Neboť co to je, že Kutná Hora, podnět lakoty a propast špatnosti, strhuje na sebe pozornost různých… národů a láká cizí krále a knížata.“.

Hrad Karlštejn připomene 700 let od narození otce vlasti

Největší středočeskou památku a oblíbený cíl turistů - hrad Karlštejn, který bude v letošním roce středem pozornosti, v loňském roce navštívilo téměř 218 tisíc lidí. Znamená to meziroční úbytek návštěvníků o zhruba 500 lidí. Přesto se pokladna hradu naplnila zhruba o dva milióny korun více než v předchozím roce.

Česko obklopují tisícovky, jsou jich na čtyři stovky

Pokud jste dávali ve škole pozor, určitě vám neuniklo, že nejvyšší horou Česka je Sněžka. Možná si budete pamatovat i její výšku, 1603 metrů. Proti Alpám, Skalistým horám nebo Himálaji, to není zrovna příliš, ale přesto buďme na ten vrchol pyšní. Je z půlky náš, z druhé patří Polákům.

Jméno otce vlasti má v názvu nejen Karlštejn, ale i pověstmi oplývající Karlův Hrádek

Jen málokdo nedovede určit lokaci tak známých míst, jako je třeba Karlštejn, Karlův most, Karlova univerzita či Karlovy Vary (dnes humorně kumulací ruských zbohatlíků zvané Ivanovy). Je však mnoho míst, kde český král a římský císař zanechal otisk své doby, a která nejsou tak v hledáčku davů turistů.

V bizarních pískovcích Tiských stěn je ukryt francouzský vojenský poklad

Počasí nic moc, nebe šedivé jako vyčiněná vlčí kůže. Pískovcové stěny nad Tisou se zdály být cílem značně pochybným. Z tepla autobusu jedoucího ze smogového Ústí se mi nechtělo vylézt. Neutěšeně, nevlídno, nehezky, samá negativa. Najednou změna jako proutku mávnutím. Azurová obloha, sníh se třpytí.