Články na téma Hory

Hubertova vyhlídka v Peci pod Sněžkou

Na severní straně Černohorského rašeliniště vás dřevěný chodník dovede k upravenému vyhlídkovému místu nazvaného dle Sv. Huberta.

Vrchol Oblík na Šumavě

Oblík (1.225 m) je nezalesněný vrchol blízko obce Srní, z jehož vrcholového skaliska je kruhový výhled na Šumavu.

Technická památka na Šumavě, kde voda teče do kopce

Takový je první dojem při cestě kolem Vchynicko-tetovského plavebního kanálu při cestě kolem něj od parkoviště v Mechově. Jeho koryto prakticky kopíruje vrstevnici, a zejména cyklista má pocit, že sjíždí z kopce proti toku vody. Rozhodně nelze vynechat zastavení u bývalé Hauswaldské kaple.

Areál Ydykseb

Náš areál se nachází v klidné a malebné Nové Vsi blízko Frýdlantu nad Ostravicí. Vesnický ráz krajiny, podhorské louky a výhledy na zalesněné stráně horského pásma Beskyd, s majestátní Lysou Horou na dosah, dávají našemu areálu punc jedinečnosti.

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Expozice je umístěna v malém lesíku v blízkosti informačního střediska Správy NPŠ a představuje geologické poměry jižní Šumavy.

Zaniklá obec Zhůří na Šumavě

Vesničku dnes připomíná už jen kaplička a pomník, kolem jsou romantické pláně a louky s osamocenými stromy. Obec stála na trase Zlaté stezky z Kašperských Hor do Pasova. Obci se stal osudným poválečný odsun sudetských Němců.

Město Bochov zachránilo Hartenštejn, hrad s unikátní dělostřeleckou obranou, sloužící jako kamenolom

Málo známým hradem je zřícenina Hartenštejna u města Bochova při silnici z Prahy do Karlových Varů. Daleko víc si všimnete nedaleké Andělské hory, která patřila stejnému majiteli. Obě středověké pevnosti jsou v rozvalinách, Hartenštejn na tom byl donedávna hůř.

Němý svědek minulosti v Železných horách. Dub přihlížel stavbě, obléhání i zániku hradu

Na samém okraji Pardubického a Středočeského kraje se tyčí středověký strážce Železných hor zřícenina hradu Lichnice. V jeho podhradí najdete neméně zajímavou přírodní pamětihodnost - 750 let starý dub.

Šumavská návštěvnická centra umožňují pozorovat jeleny, sovy i šelmy

Konkrétně je řeč o dvou z více pozorovacích míst, a to v nedaleko od sebe ležící Kvildě a Borových Ladech. Ne každý má čas a trpělivost vyčkávat ne setkání s jelenem kdesi v hloubi hvozdů, nebo tichými nočními opeřenci v potemnělém lesním tichu.

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.

Vyhlídka Černá hora u Kvildy

Vyhlídka byla otevřena v roce 2012 a patří mezi nejkrásnější šumavské vyhlídky.

Vrch Kozinec v Orlických horách

Vrch Kozinec se nachází v podhůří Orlických hor mezi Žamberkem a Letohradem. Na jeho vrchol vede velmi úzká pěšina nad příkrými srázy a jsou odtud nádherné výhledy. Jeho nadmořská výška je 544 metrů.

Muzeum Vimperska

Muzeum je zaměřené na vimperské sklářství a knihtisk a na Šumavu. Nachází se v zámku Vimperk a je součástí jedné z prohlídkových tras.

Dixova brusírna dřeva v Temném Dole

Chátrající bývalá Dixova brusírna v Temném Dole v Krkonoších mnoho let chátrala. Nyní se stává středem zájmu turistů, nový majitel budově vdechl nový život. Nyní se jedná pouze o příležitostné dny otevřených dveří, v plánu je velká rekonstrukce.