Články na téma Hory

Nová stezka zavede turisty do korun stromů

Do korun stromů se podívají návštěvníci naučné stezky, která se nyní dokončuje ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Stezka nazvaná Beskydské nebe - Život v korunách stromů je dlouhá 1800 metrů, turisty zavede na osmdesátimetrový vzdušný chodník, k Mařenčině studánce či expozici siluet dravých ptáků. Informoval o tom ředitel frenštátského kulturního střediska a autor projektového záměru Marian Žárský.

Okolo přehrady Seč

20 km (středně obtížná trasa) Přehrada Seč je jedním z nejhezčích a také nejnavštěvovanějších míst v Železných horách. Jejím účelem je především zadržení vody v nádrži pro zlepšování průtoku v níže ležícím úseku řeky Chrudimky, ale má i funkci rekreační a vodohospodárnou.   My obejdeme celou přehradu a navštívíme nejhezčí místa, která okolí přehrady nabízí. Vystavěním […].

Šumavský park dokončil poslední část cyklomagistrály

Z Gerlovy Hutě nedaleko Železné Rudy až do Srní na Klatovsku mohou nyní cyklisté jezdit po kompletní samostatné cyklostezce. Správa národního parku v úterý otevřela poslední úsek šumavské cyklomagistrály z Nové Hůrky do Skelné. Budování jediné cyklostezky v parku, dlouhé 25 kilometrů, trvalo po etapách zhruba 10 let a stálo celkem 106 miliónů korun, uvedl mluvčí parku Jan Dvořák.

Klostermannovo smrtelné lože i unikátní stromy najdete ve Štěkni

Nenápadný jihočeský zámek v obci Štěkeň nabízí spoustu zajímavostí nejen spojených s posledními dny nejzásadnějšího šumavského spisovatele, ale všem, kterým jsou blízké kulturní, historické a především duchovní hodnoty. Pobýval zde i císař pán, život na zámku si zde můžete vyzkoušet během příjemného pobytu.

Na Šumpersku otevřelo unikátní dětské muzeum

Chutím, vůním i osobnostem Jeseníků je zasvěceno nové dětské muzeum, které se v pátek otevřelo v Bludově na Šumpersku. Nese název Pradědovo dětské muzeum a je vybudováno v prostorách Březinova statku. Jeho náročná proměna vyšla na zhruba 19 miliónů korun. Ústřední expozici tvoří domečky, ve kterých se mohou děti vcítit do role výpravčího, hokynáře či hospodského. Podle tvůrců projektu jde o první regionální dětské muzeum v Česku.

Pradědovo dětské muzeum otevírá své brány

První dětský ráj v Jeseníkách otevírá své brány. Je umístěný v Bludově, v podhůří Jeseníků a nese název Pradědovo dětské muzeum. Poprvé přivítá hravé návštěvníky v den svátku Theodora (23. října) - skřítka, který děti provádí během her i poznávání. Po pátečním slavnostním zahájení se muzeum pro veřejnost otevře od pondělí 26. října.

Šumavské Kvildy, čert házející žabí vajíčka a zaniklé obce v okolí

Kvilda je zčeštěný výraz pro pláně nebo horské nivy. Původně se místa nazývala Gefilde, Němci jim říkali pláně. Osady Aussergefield, „venkovní“ Kvilda a Innergefield „vnitřní“ po našem Horská Kvilda se po likvidaci Bučiny a Knížecích plání staly nejvýše položenými obcemi České republiky.

Lanovkou z Jáchymova na Klínovec se turisté vozí už 50 let

Lanová dráha Jáchymov-Klínovec, jejíž provoz byl zahájen před 50 lety, 15. října 1965, byla dlouhá léta součástí scenérie Krušných hor. Byla také jednou z nejstarších lanových drah v celém Česku. Zub času se však na ní podepsal, loni se lanovka rozjela naposledy.

Toulky Strakonickem: Kámen s tajemnou mocí, pohádkový mlýn a antická Kalvárie

Jen pár kilometrů pod Strakonicemi se směrem k Šumavě rozprostírá členitá pahorkatina, tvořící podhůří těchto hraničních hor, porostlých na četných místech prořídlými hvozdy. Při cestách po ní se velmi těsné blízkosti od sebe nacházejíc pro turisty přírodně, kulturně i historicky zajímavá místa.

Přes deštivou Bučinu převáděl lidi Král Šumavy Kilián

V restauraci Borovka v Borových Ladech, kde nabízejí jako specialitu pralinkové knedlíky, visí na stěně několik černobílých fotek. Jsou na nich obce Bučina a Knížecí Pláně, nejvýše položené osady Šumavy, které zlikvidovali, jako mnoho jiných, agilní zástupci socialismu.

Nejen Morava má Hodonín či Javorník. Víte, že je najdete i na Šumavě?

První vazba na Hodonín připomene jihomoravské Masarykovo rodiště, kde jakéhos mládence za vojáčka brali. Mnohem častější pojmenování Javorník evokuje třeba slezské město či s přídomkem Velký rozhlednu v Beskydech. Ale stejnojmenné obce na Šumavě si se vzdálenými jmenovci nikterak nezadají.

Pohodovou hřebenovkou z Pusteven na Radhošť za krásnými výhledy a Radegastem

Už jste někdy byli na Radhošti? Výlet z horského střediska Pustevny na bájnou horu tyčící se na pomezí Zlínského a Moravskoslezského kraje patří k tomu nejhezčímu a zároveň i nejsnáze dosažitelnému, co mohou turistům nabídnout Beskydy.

Ztracená voda u hauswaldské kaple a další pozoruhodné šumavské kouty

Dřevěnými korýtky u ruin hauswaldské kaple nad Srním voda neteče, ztratila se, není ani ve Vchynicko-tetovském kanálu, po němž se souběžně s Vydrou splavovalo dřevo nejdřív do Otavy, poté až do Prahy. Kanál dnes u Mechova pohlcuje potrubí, další koryto do Křemelné je koncipováno jako přepad.

Kašperské Hory a hrad jsou letošním tahákem Šumavy

Kašperské Hory, město, které je v poslední době v povědomí díky kriminálnímu seriálu Policie Modrava, a hrad spojený zejména s pohádkou Anděl Páně, prožívají turistický boom. Není se čemu divit, leží v atraktivní části Šumavy, nabízí příjemné zážitky, zkrátka je tu co vidět a hlavně je tu nádherně.

Tvrz Dešenice - Muzeum šumavského pivovarnictví

V centru Dešenic stojí původně gotická tvrz ze 14. století, která sloužila místnímu pivovaru více než dvě století. V současné době se zde nachází Muzeum šumavského pivovarnictví, které návštěvníky seznamuje s historií vaření piva v klatovském okrese.