Články na téma Hory

Dva nejvýše položené minipivovary spojuje Krkonošská pivní stezka

Na hřebenech Krkonoš můžeme kromě krás přírody ocenit také gurmánské zážitky. Na dvou boudách - na Friesových a na Luční boudě - byl instalován pivovar. Každý vyrábí pivo pro svou potřebu a své hosty. Nadmořská výška a kvalitní voda vytváří specifickou chuť obou piv.

Skleněné perličky se v Poniklé vyrábějí přes sto let, vyzkoušet si to můžete i vy

Slavná večerníčková postava Trautenberk posílala Ančí pro léky k ponikelské bábě - ta žila v obci Poniklá v Krkonoších a byla to kořenářka. Vše je však opředeno tajemstvím a tak se neví, zda je to pověst, či pravda. Skutečností zato je, že v obci se již přes sto let vyrábějí skleněné perličky.

Řízky provoní Malou Morávku i Karlov

Fantasticky vonící křehké řízky spojujeme mnozí se svátečním, nedělním obědem rodiny. Proč ale stát u plotny, když je krásné babí léto? O víkendu si řízky z rozličných druhů mas můžete dopřát při výletu do Jeseníků, na Festivalu řízků v Malé Morávce a Karlově. A kalorie vzápětí spálit při pěším či cyklistickém výletu v krásném pohoří.

Nová vyhlídka v Otovicích

V Otovicích u Karlových Varů naleznete vyhlídku, která nabízí panoramatický pohled na Krušné a Doupovské hory. Vidět jsou vrchy Klínovec, Meluzína, Vlčinec anebo sjezdové trati na Neklidu.

Šumava láká divokými peřejemi Vydry, stejně tak i klidnými meandry Hučiny

Kouzelné kouty Šumavy jsou protkány spoustou potůčků a potoků i řek. Za návštěvu stojí jak přes kameny pěnivě proudící temné vody Vydry, tak náhled na lokalitu Vltavského luhu s přítokem Hučinou.

Beskydská oblast tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Lipno – šumavské moře mezi dvěma rozhlednami

Obří nádrž Lipno, největší dílo vltavské kaskády, začali budovat v roce 1952, dokončena byla o sedm let později. Mělké jezero o délce 42 kilometrů zaplavilo kotlinu s nevytěženými rašeliništi. Dílo budované pro zadržování vody a využití v energetice se posléze stalo význačnou rekreační oblastí.

Šumavský expres - lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Dvacítka nablýskaných veteránů přijede do center zimních sportů v Jeseníkách

Podhorská jízda stařičkých veteránů Trofeo Ski Jeseníky přivede o víkendu 20. a 21. září do Jeseníků nepochybně nejen milovníky historických vozidel, rodiny s dětmi, ale také labužníky – v Malé Morávce a Karlově se totiž bude právě konat tradiční Festival řízků.

Chata Oldřiška ve Štědrákově Lhotě v podhůří Jeseníků

Pronájem luxusní Chaty Oldřiška v podhůří Jeseníků vám přinese relax a odpočinek. Chata je vybavená pro celoroční pobyt. U chaty také naleznete bohaté zázemí pro volný čas jako je velká herna, vyhřívaný bazén, hřiště a další.

Burianova rozhledna na kopci Milenka v Rudce u Kunštátu

Nad lesoparkem s jeskyní Blanických rytířů v Rudce stojí na kopci Milenka (579 m.n.m) Burianova rozhledna. Za dobré viditelnosti je z ní možné zhlédnout Jeseníky, Krkonoše i Pálavu. V areálu parku, který rozhlednu obklopuje, jsou vystavena díla ze sochařských sympozií.

Na Kleti stojí nejstarší česká, ale i středoevropská rozhledna

„Hele, Temelín! Támdle vidím Budějice a Zlatou Korunu! Jé, Krumlov...“ Z ochozu kamenné rozhledny na Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa, toho uvidíte hodně. Třeba rakouské Alpy. Na nejvýše položené hvězdárně v Česku lze pozorovat i kometu nebo erupce na Slunci.

Rozhledna Žernovník z bývalého vodojemu

Rozhlednu Žernovník naleznete nedaleko Rájce-Jestřebí na Blanensku. Neobvyklá stavba vznikla ze starého vodojemu, který byl původně určen k demolici. Z 15 metrů vysoké rozhledny je za pěkného počasí výhled na Jeseníky, hrad v Boskovicích i Pálavu u Mikulova.

Elektrárna Ledvice - výprava za uhelnou energetikou

Informační centrum Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách. Expozice je zaměřená na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice.

Po šumavských slatinách i malebným údolím Roklanského potoka

Máloco charakterizuje nezaměnitelný ráz šumavské krajiny jako četná rašeliniště, zvaná slatě, povětšinou z důvodu zachování a ochrany přírody ležící v I. Zóně NP. Některými se však mohou návštěvníci pokochat ve zpřístupněných částech. Mezi ně patří Soumarská, Jezerní, Chalupská a Tříjezerní slať.