Články na téma Hory

Nejhezčí náměstíčko v Jeseníkách najdete v Branné

Protáhlé náměstí ohraničené na spodní straně zámkem, donedávna v dezolátním stavu, boky kryjí kostel a fojtství, čelo radnice. Původně Goldenstein, do roku 1947 zčeštěný Kolštejn se od toho data přejmenoval na Brannou. S bráněním to společného nemá nic, obec na Šumperku je spíše bránou do Jeseníků.

Jeseníky nabídnou turistům novou zážitkovou kartu

Turistům v Jeseníkách začne v létě sloužit nová zážitková karta Jeseníky Pass, díky které budou moci při návštěvě těchto hor využívat různé slevy, bonusy, zážitkové balíčky či věrnostní programy. Projekt, který má pomoci zvýšit návštěvnost Jeseníků, bude zahájen 21. června, ohlásila ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.

Od boudy k boudě ve stopách krkonošských horalů

Sníh taje, země rozmrzá a na místech, kde ještě nedávno ležel metr sněhu, se konečně pomalu probouzí jaro. Vyrážíme na okruh okolo Pece pod Sněžkou kolem mnoha bud rozesetých po kopcích a za bohatými výhledy na majestátní Krkonoše.

Letní sezóna ve Velkých Karlovicích začíná, v pátek se otevře Razulák, bike park a golfové hřiště

Necelý měsíc poté, co poslední lyžaři opustili sjezdovky skiareálů ve Velkých Karlovicích, se v této vyhlášené rekreační oblasti u slovenské hranice v Beskydech rozbíhá letní sezóna.

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.

Rybí líheň u Borové Lady

Jednou z hlavních činností Rybí líhně Správy NP a CHKO Šumava, se sídlem v Borové Ladě, je chov původních a v ekosystému NP Šumava žádoucích rybích druhů. Tímto chovem se zajišťuje přirozená druhová i věková rovnováha rybích společenstev.

Soukromé muzeum šumavských minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů ve Velharticích zve k návštěvě všechny návštěvníky i nadšence, kteří mají sbírání kamenů jako koníčka.

Jarní výšlap na Krakonošovu horu

Lanovka, nedávno navíc zrekonstruovaná, už nějaký ten pátek usnadňuje turistům cestu na nejvyšší horu Česka, a tak mnoho z nich přichází o zážitek zdolat Sněžku po svých a bez technických vymožeností. Vypravili jsme se proto na jarní, přesto zasněžený, pochod a zkusili v každém směru jinou trasu.

Jarní výšlap: V závějích na Krakonošovu horu

Lanovka, nedávno navíc zrekonstruovaná, už nějaký ten pátek usnadňuje turistům cestu na nejvyšší horu Česka, a tak mnoho z nich přichází o zážitek zdolat Sněžku po svých a bez technických vymožeností. Vypravili jsme se proto na jarní, přesto zasněžený, pochod a zkusili v každém směru jinou trasu.

Nejdelší lanovkou na Komáří vížku a odtud do Krupky krajem horníků

Z Komáří vížky, kam mě vyvezla z Bohosudova lanovka sloužící od roku 1952, je nádherný výhled na ještě zčásti zasněžené Krušné hory. Jen svištění lan a občasné zadrncání při přejezdu sloupů ruší majestátní ticho. Občas ho poruší veselé ptačí zvolání, opeřenci mají námluvy.

Rozhledna Cibulka u Oloví

Na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku se tyčí rozhledna Cibulka. Ocelová konstrukce měří 26 metrů a při hezkém počasí nabízí pohled do okolí Doupova na Karlovarsku, opačným směrem i na Zelenou horu na Chebsku. Vidět je i německá část Krušných hor.

Sovinec v sobotu otevře bránu, dovnitř pustí i velikonoční vejce na vandru

Návrat zimy do Jeseníků i podhůří nijak neohrozí první jarní otevření bran hradu Sovinec na Rýmařovsku. Stačí se trochu přiobléct a pak si na nádvoří dopřát třeba teplou medovinu nebo čaj. Návštěvníky čeká velikonoční program Jak šlo vejce na vandr.

Pivnická rokle u Zderazi - unikátní český kaňon

Pivnická rokle někdy nazývaná Žižkovy maštale se nachází severovýchodně od Žďárských vrchů a leží na hranici Českomoravské vrchoviny a České křídové tabule.

Pod skálou - Mladějovské tisy v Mladějově na Moravě

Přírodní památka Pod skálou - Mladějovské tisy se nachází na jihovýchodních svazích Červené hory (606 m.n.m.) a je součástí Hřebečského hřbetu na evropském rozvodí.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. Nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.