Články na téma Hrady

Témata

Kam o víkendu s dětmi: Šimpanzi oslaví narozeniny ve Dvoře Králové, medvědi v Chomutově

První jarní víkend se ponese kromě jiného ve znamení oslav Mezinárodního dne vody, který připadá na neděli. Do svých areálů při této příležitosti zvou návštěvníky některé zoologické zahrady, v nichž se zároveň budou slavit narozeniny zvířat. Lákají také interaktivní muzejní expozice, hrady a zámky.

Chátrající Karlštejn zachránil císař František I. Rád vyprávěl vtipy a nenáviděl novoty

Před dvěma sty lety nebyl Karlštejn, nejznámější český hrad, v dobré kondici. Jak vypadal původně, se neví, nejstarší kresby pocházejí z roku 1720. Založen byl roku 1348, dokončen 1365. Císař a král Karel IV. Ho nechal zbudovat jako trezor korunovačních klenotů a ostatků svatých.

Návratem relikviáře svatého Maura začne v Bečově turistická sezóna

Relikviář svatého Maura, jedna z našich nejvzácnějších uměleckých památek, se po zápůjčce na mimořádně úspěšnou výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované opět z Prahy vrátí do Bečova nad Teplou, kde byl před 30 lety znovuobjeven. Relikviáři bude věnována velká část letošní sezóny.

Lodě na řece - půjčovna obytných lodí na Vltavě a Baťově kanálu

Společnost Lodě na řece nabízí pronájem kajutových lodí a hausótů na Vltavě či Baťově kanálu. Vyzkoušejte si neobvyklou roli kapitána, poznejte malebné zátoky, hrad Zvíkov, zámek Orlík a další jedinečná místa v povodí Vltavy. Při delším zapůjčení můžete doplout až do Prahy nebo i dále po Labi.

Hrubý Rohozec, empírový klenot Pojizeří, své komnaty otevře už v březnu

V pohodlné panské sídlo přeměnili Desfoursové rohozecký zámek nedaleko Turnova. Na vysoké skále nad Jizerou se skví empírový klenot. Prošel proměnou z gotického hradu Markvarticů na empírový zámek. Hrad údajně založil Havel, jenž se psal z Rohozce. K návštěvě turisty pozve Hrubý Rohozec už v březnu.

Stálé expozice hradu Špilberk čekají na návštěvníky i v zimních měsících

Přestože většina hradů má a ještě minimálně měsíc bude mít zavřené svoje brány, na brněnský hrad Špilberk mohou návštěvníci zavítat celoročně.

Na jihočeském Helfenburku hrál dudák k tanci čertům

Tak praví jedna z báchorek, jež se o hradu vypráví. Místní dudák - jsme na Strakonicku, tady se dudalo všude - měl černé kotě. Dudák ho nechával doma, když si šel vydělat nějaký peníz hraním na zdivočelý měch.

Hrad Kašperk se o jarních prázdninách mimořádně otevře

Turistům na Šumavě se o jarních prázdninách otevře nejvýše položený královský hrad v Čechách Kašperk. Strážní hrad založený Karlem IV. Nabídne mimořádné prohlídky od 25. února do 14. března, vždy dva dny v týdnu, ve středu a v sobotu, jak uvedl kastelán Zdeněk Svoboda.

Zřícenina hradu Kozlov u Lomnice nad Popelkou

Skromné zbytky hradu Kozlov se nachází nad vesnicí Košov, asi 4 km JZ od Lomnice nad Popelkou. Dnes už jsou zde patrné jen pozůstatky několika malých zídek a jedna ve skále tesaná studna.

Česká Lípa spojí prohlídky hradu a centra města

Na spojené prohlídky vodního hradu Lipý, muzea textilního tisku i historického centra města bude od března lákat turisty Česká Lípa. Cílem je rozšířit nabídku pro návštěvníky města i mimo turistickou sezónu. Hovořila o tom Jiřina Kučerová, ředitelka městské příspěvkové organizace Lipý, jež provozuje hrad i sousedící centrum textilního tisku.

Hrad v Kunratickém lese je spjat s posledními roky života krále Václava IV.

Pro milovníky historických zřícenin a hradů se v Praze nabízí jeden unikát. Jím je zřícenina Nového hradu (užívá se i označení Nového hrádku), která se nalézá na okraji Kunratického lesa. Právě zde v roce 1419 skonal český král Václav IV.

Muzeum Vysočiny v Telči

Muzeum Vysočiny Jihlava sídlí ve třech historických budovách na Masarykově náměstí. Se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem je největším muzeem v kraji. Telčskou pobočku naleznete na Státním zámku v Telči. Expozice dokumentuje vývoj města v průběhu staletí.

Let vrtulníkem nad Bezdězem a Máchovým jezerem

Proleťte se vrtulníkem nad hradem Bezděz, zbytky Hradu Myšlín, Máchovým jezerem samotným a Doksami v srdci Máchova kraje. O příjemný let a nezapomenutelné zážitky se postará společnost Heli Czech, jejíž piloti mají zkušenosti s létáním v Armádě České republiky.

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.

Budyšínský rukopis na tři dny obohatí výstavu v Jízdárně Pražského hradu

Od pátku 30. ledna do neděle 1. února obohatí výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované, která probíhá od prosince v Jízdárně Pražského hradu, unikátní exponát: Budyšínský rukopis, nejstarší dochovaná verze Kosmovy kroniky a jeden z nejvzácnějších a nejopatrovanějších pokladů české historie.