Články na téma Hrady

Témata

Bezděz kvůli kalamitnímu počasí zůstává až do neděle uzavřen

Třebaže se kasteláni namlsáni předchozím hezkým počasím těšili na návštěvnicky bohaté Velikonoce, nevypadá to pro přichystané akce nijak příznivě. Kastelán Bezdězu byl dokonce nucen zrušit návštěvy hradu.

Zámek Jílové u Děčína

Město Jílové se nalézá v Ústeckém kraji, nedaleko měst Děčína, Ústí nad Labem a Teplic. Na místě původní tvrze byl ve 14. stol. Vystavěn vodní hrad, který byl přestavěn na renesanční zámek. V současné době je zrekonstruováno přízemí a 1. patro, nově byly zpřístupněny renesanční sklepy.

Na Týřově, kde ve vězení úpěl Přemysl Otakar II., teskně houká výr velký

V krajině, kde Ota Pavel potkával ryby, viděl smrt krásných srnců, chytal zlaté úhoře, v ondyno přemyslovském hvozdu, na vysoké skále nad Berounkou tyčí se, mezi vysokými stromy, ruina královského hradu Týřova. Václav I. Tu jeleny pojídal, psům kosti házel, dnes je mezi zdmi ohniště plné vajglů.

Kellyho Žalář - dobrodružná zážitková hra na hradě Křivoklátě

Zaklapnou za vámi těžké dveře a ocitnete se ve středověké cele, ve které byl v 16. století Rudolfem II. Vězněn alchymista magistr Edward Kelley. Vydejte se na cestu do tajemné minulosti, zapojte svůj důvtip, řešte hádanky a pokuste se během 69 minut dostat zpět na denní světlo.

Kam o víkendu s dětmi: Šimpanzi oslaví narozeniny ve Dvoře Králové, medvědi v Chomutově

První jarní víkend se ponese kromě jiného ve znamení oslav Mezinárodního dne vody, který připadá na neděli. Do svých areálů při této příležitosti zvou návštěvníky některé zoologické zahrady, v nichž se zároveň budou slavit narozeniny zvířat. Lákají také interaktivní muzejní expozice, hrady a zámky.

Chátrající Karlštejn zachránil císař František I. Rád vyprávěl vtipy a nenáviděl novoty

Před dvěma sty lety nebyl Karlštejn, nejznámější český hrad, v dobré kondici. Jak vypadal původně, se neví, nejstarší kresby pocházejí z roku 1720. Založen byl roku 1348, dokončen 1365. Císař a král Karel IV. Ho nechal zbudovat jako trezor korunovačních klenotů a ostatků svatých.

Návratem relikviáře svatého Maura začne v Bečově turistická sezóna

Relikviář svatého Maura, jedna z našich nejvzácnějších uměleckých památek, se po zápůjčce na mimořádně úspěšnou výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované opět z Prahy vrátí do Bečova nad Teplou, kde byl před 30 lety znovuobjeven. Relikviáři bude věnována velká část letošní sezóny.

Lodě na řece - půjčovna obytných lodí na Vltavě a Baťově kanálu

Společnost Lodě na řece nabízí pronájem kajutových lodí a hausótů na Vltavě či Baťově kanálu. Vyzkoušejte si neobvyklou roli kapitána, poznejte malebné zátoky, hrad Zvíkov, zámek Orlík a další jedinečná místa v povodí Vltavy. Při delším zapůjčení můžete doplout až do Prahy nebo i dále po Labi.

Hrubý Rohozec, empírový klenot Pojizeří, své komnaty otevře už v březnu

V pohodlné panské sídlo přeměnili Desfoursové rohozecký zámek nedaleko Turnova. Na vysoké skále nad Jizerou se skví empírový klenot. Prošel proměnou z gotického hradu Markvarticů na empírový zámek. Hrad údajně založil Havel, jenž se psal z Rohozce. K návštěvě turisty pozve Hrubý Rohozec už v březnu.

Stálé expozice hradu Špilberk čekají na návštěvníky i v zimních měsících

Přestože většina hradů má a ještě minimálně měsíc bude mít zavřené svoje brány, na brněnský hrad Špilberk mohou návštěvníci zavítat celoročně.

Na jihočeském Helfenburku hrál dudák k tanci čertům

Tak praví jedna z báchorek, jež se o hradu vypráví. Místní dudák - jsme na Strakonicku, tady se dudalo všude - měl černé kotě. Dudák ho nechával doma, když si šel vydělat nějaký peníz hraním na zdivočelý měch.

Hrad Kašperk se o jarních prázdninách mimořádně otevře

Turistům na Šumavě se o jarních prázdninách otevře nejvýše položený královský hrad v Čechách Kašperk. Strážní hrad založený Karlem IV. Nabídne mimořádné prohlídky od 25. února do 14. března, vždy dva dny v týdnu, ve středu a v sobotu, jak uvedl kastelán Zdeněk Svoboda.

Zřícenina hradu Kozlov u Lomnice nad Popelkou

Skromné zbytky hradu Kozlov se nachází nad vesnicí Košov, asi 4 km JZ od Lomnice nad Popelkou. Dnes už jsou zde patrné jen pozůstatky několika malých zídek a jedna ve skále tesaná studna.

Česká Lípa spojí prohlídky hradu a centra města

Na spojené prohlídky vodního hradu Lipý, muzea textilního tisku i historického centra města bude od března lákat turisty Česká Lípa. Cílem je rozšířit nabídku pro návštěvníky města i mimo turistickou sezónu. Hovořila o tom Jiřina Kučerová, ředitelka městské příspěvkové organizace Lipý, jež provozuje hrad i sousedící centrum textilního tisku.

Hrad v Kunratickém lese je spjat s posledními roky života krále Václava IV.

Pro milovníky historických zřícenin a hradů se v Praze nabízí jeden unikát. Jím je zřícenina Nového hradu (užívá se i označení Nového hrádku), která se nalézá na okraji Kunratického lesa. Právě zde v roce 1419 skonal český král Václav IV.