Články na téma Hrady

Témata

Zřícenina hradu Kozlov u Lomnice nad Popelkou

Skromné zbytky hradu Kozlov se nachází nad vesnicí Košov, asi 4 km JZ od Lomnice nad Popelkou. Dnes už jsou zde patrné jen pozůstatky několika malých zídek a jedna ve skále tesaná studna.

Česká Lípa spojí prohlídky hradu a centra města

Na spojené prohlídky vodního hradu Lipý, muzea textilního tisku i historického centra města bude od března lákat turisty Česká Lípa. Cílem je rozšířit nabídku pro návštěvníky města i mimo turistickou sezónu. Hovořila o tom Jiřina Kučerová, ředitelka městské příspěvkové organizace Lipý, jež provozuje hrad i sousedící centrum textilního tisku.

Hrad v Kunratickém lese je spjat s posledními roky života krále Václava IV.

Pro milovníky historických zřícenin a hradů se v Praze nabízí jeden unikát. Jím je zřícenina Nového hradu (užívá se i označení Nového hrádku), která se nalézá na okraji Kunratického lesa. Právě zde v roce 1419 skonal český král Václav IV.

Muzeum Vysočiny v Telči

Muzeum Vysočiny Jihlava sídlí ve třech historických budovách na Masarykově náměstí. Se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem je největším muzeem v kraji. Telčskou pobočku naleznete na Státním zámku v Telči. Expozice dokumentuje vývoj města v průběhu staletí.

Let vrtulníkem nad Bezdězem a Máchovým jezerem

Proleťte se vrtulníkem nad hradem Bezděz, zbytky Hradu Myšlín, Máchovým jezerem samotným a Doksami v srdci Máchova kraje. O příjemný let a nezapomenutelné zážitky se postará společnost Heli Czech, jejíž piloti mají zkušenosti s létáním v Armádě České republiky.

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.

Budyšínský rukopis na tři dny obohatí výstavu v Jízdárně Pražského hradu

Od pátku 30. ledna do neděle 1. února obohatí výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované, která probíhá od prosince v Jízdárně Pražského hradu, unikátní exponát: Budyšínský rukopis, nejstarší dochovaná verze Kosmovy kroniky a jeden z nejvzácnějších a nejopatrovanějších pokladů české historie.

Šifra Špilberk - pátrací hra na Špilberku

Přijďte k hlavní pokladně hradu, čeká vás hra Šifra Špilberk. Na osmi stanovištích poznáte ty největší tajemství hradu Špilberku. Odhalte šifru ukrytou ve zdejších zdech!

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi

Hlavní chrám, zasvěcený nanebevzetí panny Marie, má velice staré počátky. Presbytář kostela, sloužící původně jako kaple sousedního zeměpanského hradu, vznikl snad ještě před založením Chrudimě jako města.

Karlštejnská „čachtická paní“ Kateřina z Lažan znesvětila královský hrad

Císař německý a král český Karel IV. Byl velmi zbožný muž. S Bohem a svatými se vždy dorozuměl modlitbami a sbíráním ostatků svatých. Pro ně i pro korunovační klenoty nechal postavit Karlštejn. Hrad vnímáme jako něco mimořádného, až posvátného.

Janův hrad na Janově hoře u Vizovic

Nad Vizovicemi stojí v kopcích a lesích ukrytý tajemný "hrad". Ačkoli se jedná o bývalé hospodářské stavení či lépe řečeno hospodářský dvůr z počátku 18. století, místní mu neřeknou jinak než Janův hrad.

Zájem o pražskou zoo byl letos rekordní - 1 382 243 návštěvníků

Zoologická zahrada je po Hradu nejvíce navštěvovaným objektem Prahy, letošní zájem byl enormní. Přispělo k tomu nejen hezké počasí, ale také nová koncepce zahrady. Odrazilo se to i při hodnocení mezi zahradami světa, umístila se na nádherném sedmém místě.

Na hradu Kašperk se můžete přenést do atmosféry Vánoc v období středověku

Nejvýše položený královský hrad v Čechách, který si „zahrál“ i ve známé české pohádce Anděl Páně, můžete navštívit i v této sváteční době a přiblížit se tak k atmosféře, která zde panovala ve středověku.

Neobarokní Schichtova vila v Ústí nad Labem

Velkorysá neobarokní palácová vila Heinricha Schichta byla postavena v roce 1931. Nachází se v Ústí nad Labem na klidném místě s romantickým výhledem na labské údolí a hrad Střekov.

Tipy na víkend: Animované filmy zhlédnete v Olomouci, originální design ve Zlíně

Vánoce se nezadržitelně blíží, což se přirozeně promítá i do víkendové nabídky aktivit. Betlémy a vánoční stromky zdobí zámky, hrady i náměstí. Přesto můžete adventu pomyslně uniknout a vyrazit místo nakupování po trzích třeba za kulturou. Nabízí se výstava fotografií či designu. Nebo třeba filmové promítání.