Články na téma Hrady

Témata

Projížďky luxusním kočárem s dvojspřežím u Švihova

V okolí hradu Švihova si můžete dopřát jedinečný zážitek v podobě projížďky historickým kočárem. Vybírat si lze z řady možností, ať už chcete novomanželský netradiční dopravní prostředek nebo si zpestřit rodinný výlet, a to nejen jízdou, ale třeba i piknikem.

Zřícenina Orlíku střeží Hliníka, který se odstěhoval do Humpolce

Hliník se odstěhoval do Humpolce! - okřídlená věta z filmu Marečku, podejte mi pero! Hliníkovi ve městě, kterému se pro jeho soukenickou výrobu přezdívalo Český Manchester, postavili pomník. Daleko větší uskupení balvanů stojí nad městem, v lese se ukrývá zřícenina hradu Orlík, také zvaná Vorlík.

Jelení příkop, oáza klidu na Pražském hradě

Pražský hrad je častým cílem tuzemských i zahraničních turistů. Tentokrát se ovšem nepodíváme do areálu hradu, cílem bude Jelení příkop pod Prašným mostem a pod celým hradním komplexem. Vstup do Jeleního příkopu je možný i od letohrádku Belveder.

Nedobytné Litice měly být Karlštejnem Jiříka z Poděbrad

Řídce osídlený prales severovýchodních Čech potřebovali Přemyslovci mít pod kontrolou. Jihočeští Drslavici zde na popud krále vybudovali a drželi opěrné hrady na hranicích království. Litice, o nichž je zmínka roku 1304, byly jedním z nejmocnějších, doplňoval ji Potštejn.

Zřícenina hradu Frymburk u Nového Města nad Metují

Unikátem hradu Frymburk nedaleko obce Nový Hrádek je jeho hradní věž. Jedná se o nejširší hradní věží v ČR. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1354. Po něm byl hrad v držení předních rodů jako byli Páni z Lipé, Dubé, Trčkové z Lípy a Colloredo-Mansfeldové.

Nový Svět, bohémské zákoutí pražské chudiny na Hradčanech

Přelidněná Královská cesta, přesuvenýrovaná Malá Strana, davy lidí jdoucí na Hrad, babylon národů se valí od sídla českých králů do středu metropole, aby se v gardu opačném zase vydal zpět. U Lorety se dav zasekne, do pidičtvrti pod Černínským palácem se vydá jen málokdo, proto je tu poměrný klid.

Hrad Houska je údajně branou do pekel

Na rozhraní Libereckého a Středočeského kraje, uprostřed kokořínských lesů, se nalézá středověký hrad Houska. Mimo hlavní trasy silnic a ve středověku i kupeckých cest byl postaven kolem roku 1305. Již z dálky vás zaujme svou mohutností, avšak bez výrazné hradní věže.

Sovinec v sobotu otevře bránu, dovnitř pustí i velikonoční vejce na vandru

Návrat zimy do Jeseníků i podhůří nijak neohrozí první jarní otevření bran hradu Sovinec na Rýmařovsku. Stačí se trochu přiobléct a pak si na nádvoří dopřát třeba teplou medovinu nebo čaj. Návštěvníky čeká velikonoční program Jak šlo vejce na vandr.

Bezděz kvůli kalamitnímu počasí zůstává až do neděle uzavřen

Třebaže se kasteláni namlsáni předchozím hezkým počasím těšili na návštěvnicky bohaté Velikonoce, nevypadá to pro přichystané akce nijak příznivě. Kastelán Bezdězu byl dokonce nucen zrušit návštěvy hradu.

Zámek Jílové u Děčína

Město Jílové se nalézá v Ústeckém kraji, nedaleko měst Děčína, Ústí nad Labem a Teplic. Na místě původní tvrze byl ve 14. stol. Vystavěn vodní hrad, který byl přestavěn na renesanční zámek. V současné době je zrekonstruováno přízemí a 1. patro, nově byly zpřístupněny renesanční sklepy.

Na Týřově, kde ve vězení úpěl Přemysl Otakar II., teskně houká výr velký

V krajině, kde Ota Pavel potkával ryby, viděl smrt krásných srnců, chytal zlaté úhoře, v ondyno přemyslovském hvozdu, na vysoké skále nad Berounkou tyčí se, mezi vysokými stromy, ruina královského hradu Týřova. Václav I. Tu jeleny pojídal, psům kosti házel, dnes je mezi zdmi ohniště plné vajglů.

Kellyho Žalář - dobrodružná zážitková hra na hradě Křivoklátě

Zaklapnou za vámi těžké dveře a ocitnete se ve středověké cele, ve které byl v 16. století Rudolfem II. Vězněn alchymista magistr Edward Kelley. Vydejte se na cestu do tajemné minulosti, zapojte svůj důvtip, řešte hádanky a pokuste se během 69 minut dostat zpět na denní světlo.

Kam o víkendu s dětmi: Šimpanzi oslaví narozeniny ve Dvoře Králové, medvědi v Chomutově

První jarní víkend se ponese kromě jiného ve znamení oslav Mezinárodního dne vody, který připadá na neděli. Do svých areálů při této příležitosti zvou návštěvníky některé zoologické zahrady, v nichž se zároveň budou slavit narozeniny zvířat. Lákají také interaktivní muzejní expozice, hrady a zámky.

Chátrající Karlštejn zachránil císař František I. Rád vyprávěl vtipy a nenáviděl novoty

Před dvěma sty lety nebyl Karlštejn, nejznámější český hrad, v dobré kondici. Jak vypadal původně, se neví, nejstarší kresby pocházejí z roku 1720. Založen byl roku 1348, dokončen 1365. Císař a král Karel IV. Ho nechal zbudovat jako trezor korunovačních klenotů a ostatků svatých.

Návratem relikviáře svatého Maura začne v Bečově turistická sezóna

Relikviář svatého Maura, jedna z našich nejvzácnějších uměleckých památek, se po zápůjčce na mimořádně úspěšnou výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované opět z Prahy vrátí do Bečova nad Teplou, kde byl před 30 lety znovuobjeven. Relikviáři bude věnována velká část letošní sezóny.