Články na téma Hrady

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Kostel z 18. stol. Stojí v místě zbořeného královského hradu podle plánů V. Schneidera. Interiér zdobí malby z roku 1887. Výzdoba odpovídá tradicím beuronského umění s geometrickým členěním obrazů, barevností, rostlinnými ornamenty a vysokým podílem zlacení. Dnes se zde nachází Městská hudební síň.

Hrady na Berounce: pohodlné rezidence i nepohodlná vězení mocných

Berounku, kdysi zvanou po celém toku Mže, lemují na vysokých skaliskách hrady. Některé jsou již značnou dobu rozvalené, ale i tak krásné, tvoří malebnou kulisu na návrších nad oblíbeným vodním tokem. Další, zachovalé, zvou k návštěvám.

Zřícenina hradu Vildštejn

Místo, kde kdysi stával rozlehlý hrad oválného půdorysu obehnaný příkopem, je dnes zarostlé mladým lesem a zasypané množstvím sutě. Přesné uspořádání hradu není tedy možné určit, avšak s velkou pravděpodobností jsou pod vrstvami nánosu zachovány zbytky zdiva, čekající na archeologický průzkum.

Zbiroh, dávný hrad železné masky, opanují duchové a strašidla

Pohodlné panské sídlo na vysokém kopci kdysi bývalo mohutným a pyšným hradem. Zbiroh býval pevností s mohutnými hradbami, věžemi a baštami. Nyní je připomínám coby zámek tří císařů, ale již za dob krále Václava IV. To byla znamenitá stavba, nad kterou kvetla červená pětilistá růže Rožmberků.

Kam o prázdninách s dětmi: Utečte zombíkům, pochutnejte si na čokoládě

Podzimní prázdniny se ponesou v duchu strašidel a svátku mrtvých. Svou odvahu můžete s dětmi prověřit na nočním zombie běhu v Praze či na Strašidelném dni na hradě v Červeném Újezdě. Na Čokoládovém festivalu v Českých Budějovicích se naučíte, jak vařit čokoládu, nebo budete moci ochutnat čoko-kebab.

Hrad Rychmburk

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov důchodců, v současné době hrad je domovem pro osoby s chronickým duševním onemocněním.

Tipy na víkend: Na vinobraní, dýňobraní či český Oktoberfest

Začátek podzimu se jako tradičně ponese ve znamení vín. Na vinobraní můžete vyrazit třeba na Karlštejn, kam vás odveze parní vlak, nebo do Kadaně či hrad Seeberg. Na královnu podzimní zeleniny, dýni, vyrazte do Šalmanovic a na český Oktoberfest k Liberci.

Naučná stezka k chatě Jana Wericha u Velhartic

Příjemná a nenáročná procházka začíná na romantickém velhartickém hradě a končící u chaty velikána české kulturní scény, Jana Wericha. Z městečka stezka uhýbá směrem k přírodní rezervaci Borek, kolem říčky Ostružné a končí u Werichovy chaty, která stojí jen kousek od silnice. Je dlouhá 4,5 km.

Severní cesta na znojemský hrad nabídne nové možnosti

Turisté si ve Znojmě v budoucnu budou moci vybrat, zda se vypraví k hradu jižní či severní přístupovou cestou. Ta severní existuje dlouhá léta, přístupná ale není. Město to chce změnit. Chystá projekt úpravy, současně ale začalo i trasu čistit.

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.

Ve Sloupu v Čechách najdete hrad, vinohrad, rozhlednu i jeskyni zavražděného poustevníka

Do malebného regionu Lužických hor patří i velmi navštěvovaný skalní hrad Sloup v Čechách. V posledních letech oblast ještě více získala na turistické atraktivitě vybudováním nové rozhledny Na Stráži, upravením skalních vyhlídek či vytvořením několika místních turistických okruhů.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Zřícenina hradu Nebákov pod Toskami

Terénní pozůstatky po malém hradu Nebákov najdete na ostrohu nad Nebákovským rybníkem, blízko hradu Trosky. Podle archeologického průzkumu vznikl zřejmě už koncem 13. stol., poprvé se připomíná až roku 1455, avšak již v roce 1538 se uvádí jako pustý.

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Okouzlující příroda na severu Moravy skrývá desítky vzácných živočichů a rostlin

Žádné hrady, zámky či zříceniny a už vůbec ne vyhlídky a daleké rozhledy do krajiny. Za to však meandry řeky Odry, lužní les či nivní louky a k tomu rozhlehlé rybníky s pestrým vodním ptactvem a žabím koncertem. To je v kostce Chráněná krajinná oblast Poodří.