Články na téma Hrady

Lípa na hradě Sádek u Třebíče

Ve starobylých zdech zámku Sádek roste asi 250 let stará lípa srdčitá. Hrad je opředen několika pověstmi a skutečnými historickými příběhy, v nichž velkou roli hrají právě stromy.

Zřícenina hradu Pařez

Zřícenina hradu Pařez, dříve nazývaný Husí nůžka, se nachází na okraji Prachovských skal. Ačkoli dávný lesk skalního sídla patří dnes už minulosti, přitahuje hrad Pařez už dlouhá léta poutníky a turisty, kteří se sem proplétají labyrintem skalních světniček.

Geopark Vysočina

Geopark Vysočina se rozkládá převážně na Jihlavsku, nacházejí se tu významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou. Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice.

Muzeum Velké Meziříčí

Muzeum ve Velkém Meziříčí sídlí v prostorách stejnojmenného zámku. Návštěvníci zde mohou vidět přírodovědné a historické sbírky převážně regionálního charakteru. Těšit se ale můžete i na přechodné výstavy.

Zřícnenina hradu Hamrštejn

Hrad založený v první třetině 14. století plnil funkci opevněného sídla a správního centra pro okolní majetky Bieberštejnů. Kdysi významný hrad, který měl dohlížet na těžbu a zpracování železné rudy dnes připomíná jen obvodová zeď, zbytky dvou věží a zdi obytné budovy.

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Kaple sv. Tří králů na hradě Hartenberg má opět klenbu

V pátek 6. ledna se na svátek Tří králů veřejnosti poprvé představila kaple sv. Tří králů s odkrytou novou klenbou. Po více než 30 letech od požáru hradu se podařilo obnovit původní zaklenutí kaple, které je dalším realizovaným střípkem v plánované rekonstrukci hradu Hartenberg na Sokolovsku.

Nejhezčí výhled na Prahu je z Petřína, v dávnověku popravčího vrchu

Čtyřikrát za hodinu vyjedou nahoru a dolů vozy lanové dráhy z Újezda na Petřín. Kopec naproti Hradu zakončený pětapadesátimetrovou ocelovou rozhlednou je jednou z dominant metropole. Od dob romantismu je spjat s láskou, k soše Karla Hynka Máchy se tradičně na prvního máje chodí líbat stovky dvojic.

Romantickou Okoř přivedlo do rozvalin vandalství tehdejšího správce

Ojedinělý měšťanský hrad u Prahy Okoř přivedlo do současného stavu podle dobového tisku vandalství správce majetku. Hrad můžete navštívit v rámci populárního pochodu Tříkrálová Okoř již 7. ledna. Jde se 49. ročník. Trasy jsou čtyři, nejdelší 48kilometrová, nejkratší měří12 kilometrů.

Ukrylo francouzské vojsko pod Hazmburkem poklad?

Černá a Bílá věž na vrcholu kopce Klapý, zbytky mocného hradu pánů Zajíců, pojmenovaného Hazmburk, se možná tyčí nad pokladem. V podhradí ho údajně mělo zakopat francouzské vojsko generála Napoleona po porážce v Rusku. Z kdysi pyšné Velké armády toho moc nezbylo - a že by cennosti dovlekli až sem?

Pikartská věž v Úštěku

Pikartská věž nebyla pouze součástí městského hradebního okruhu. Sloužila jako vnějšího opevnění úštěckého městského hradu, jehož pozůstatky se dodnes nachází v prostoru jižně od kostela sv. Petra a Pavla. Později se z věže staly spíše obytné prostory, které sloužily k bydlení až do roku 1947.

Kostel sv. Augustina v Sovinci s muzeem řádu německých rytířů ve věži

Ve stínu hradu Sovince stojí klasicistní kostel sv. Augustina z poloviny 19. století. Stavba má přitom své osobité kouzlo a díky své zachovalosti i slohové čistotě je považován za jednu z nejcennějších empírových staveb na Moravě. V jeho věži objevíte expozici o řádu německých rytířů.

Zámek Břeclav

Počátky zámku v Břeclavi sahají až do 11. století, kdy byl v jeho místech po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V roce 1534 panství koupili bratři ze Žerotína, za nichž byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Přístupná je pouze vyhlídka z věže.

Hrad Mladá Vožice

Zaniklý hrad na návrší v obci Mladá Vožice byl založen zřejmě koncem 13. stol. Václavem II. Karel IV. Jej uvádí mezi podmínečně zcizitelnými hrady v Majestas Carolina. Za husitských válek byla Vožice dobyta vojsky Jana Žižky.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Kostel z 18. stol. Stojí v místě zbořeného královského hradu podle plánů V. Schneidera. Interiér zdobí malby z roku 1887. Výzdoba odpovídá tradicím beuronského umění s geometrickým členěním obrazů, barevností, rostlinnými ornamenty a vysokým podílem zlacení. Dnes se zde nachází Městská hudební síň.