Články na téma Tipy na výlety

Národní přírodní památka Javorový vrch

Národní přírodní památka Javorový vrch v CHKO Jeseníky je jedno z nejvýznamnějších zimovišť netopýrů v České republice.

CHKO Broumovsko

Chráněná krajinná oblast Broumovsko je krajinou kontrastů. Dominantou oblati jsou rozsáhlá pískovcová území, výjimečná svým reliéfem a klimatem. Součástí CHKO Broumovsko jsou Broumovské stěny a Adršpašsko-teplické skály.

Rozhledna v Potštátě

Město Potštát na Přerovsku buduje novou rozhlednu s výhledem na Hranicko, Praděd i Beskydy. Rozhledna by měla být otevřena v první polovině července 2025.

Zřícenina zámku Kuncberk

Kopec nad obcí Křinec byl slovanským hradištěm obklopeným hlubokým příkopem a valem. Na hradišti stávala tvrz, přestavěná roku 1450 na hrad, který zpustl v 16. století. V letech 1659-1680 zde byl postaven zámeček, obklopený gloriety, besídkami a visutými verandami v korunách lip.

Barrandova skála v Praze

Skály nad ulicí Strakonická v Praze zdobí pozlacený nápis „Barrande“. Litinová deska s velkými písmeny připomíná francouzského inženýra a paleontologa Joachima Barranda, jenž bádal v Čechách a proslavil tuzemské zkameněliny.

Vrba na ostrůvku v Brdatkách

100letá vrba bílá v Brdatkách je živým svědkem historie a přírodního dění. V roce 1924, kdy rybářský spolek v Berouně vybudoval rybník, zasadil pan Holeček dvě vrby na ostrůvek.

Lípa na Kněžství u Sebranic

Lípa velkolistá byla pravděpodobně vysazena při příležitosti svěcení výklenkové kaple sv. Jana Nepomuckého v roce 1750. Pod lípou se nachází pomník železnice, která měla spojit Litomyšl s Poličkou.

Hápův javor u Pusté Kamenice

Majestátní strom, nazývaný Hápův javor, stojí na vyvýšeném místě a svou polohou a velikostí vítá všechny, kteří přicházejí z daleka. Silný kmen a široce rozprostřené větve působí jako ochranný štít, jenž objímá krajinu kolem sebe.

Skviřínský kostelní dub

Skviřínský dub dosahuje obvodu kmene 508 cm a výšky 40 m. Tvoří tak výraznou krajinnou dominantu, proto byl zařazen v roce 1981 mezi památné stromy. Již více než 300 let roste u jižní hřibtovní zdi kostela svatého Petra a Pavla.

Herbenův topol

Herbenův topol není jen výraznou přírodní dominantou, ale i tichým svědkem minulosti sahající až do poloviny 19. století. Je jedním ze dvou posledních z aleje, kterou kolem roku 1850 vysadil Jan Herben, tehdejší starosta Morkůvek a strýc spisovatele Jana Herbena.

Hruška na Radovách u Míkovic

Na louce nad Míkovicmi nad Olšavou nedaleko Uherského Hradiště, roste nádherná starobylá hrušeň obecná. Místní jí láskyplně přezdívají "naša hruška". Její přirozenou krásu obdivují nejen zdejší obyvatelé, ale i příchozí a návštěvníci z širokého okolí.

Trojiční lípa v Trhových Svinech

Znáte příběh cholery v Trhových Svinech? Vztahuje se k místním lipám, které zde byly zasazeny v 19. století. Příběh popsaný v románu Krajina roztavených zvonů od Jana Štiftera tu žije vlastním životem. Stejně, jako Svatotrojiční lípa…

Naučná stezka Karanténa – příběh zapomenutého lazaretu v Pardubicích

Naučná stezka Karanténa: příběh zapomenutého lazaretu v Pardubicích připomíná jednu z největších vojenských nemocnic v Evropě za 1. světové války s kapacitou 10 000 lůžek, která vznikla za pouhých pět měsíců.

Přírodní rezervace Liščí vrch u Sedlece na Mikulovsku

Liščí vrch je území nacházející se severně od obce Sedlec na Mikulovsku, v chráněné krajinné oblasti Pálava. Obzvláště na jaře je místo oblíbené pro rozkvétající se do modra vzácného lnu chlupatého.

Důstojnický pavilon Louckého kláštera ve Znojmě

Součástí Louckého kláštera ve Znojmě je Důstojnický pavilon. V polovině roku 2025 se město Znojmo domluvilo se soukromým investorem, který zde hodlá vybudovat hotel.