Články na téma Zříceniny

Na gotické zřícenině Karlův hrádek zahájí sezonu

O nadcházejícím víkendu se slavnostně otevře gotická zřícenina Karlův hrádek nedaleko Hluboké nad Vltavou. Zříceninu ze 14.  století založil Karel IV. Jako osobní sídlo. Po staletí byla tato památka téměř zapomenuta. Až parta nadšenců založila před několika lety spolek s názvem Karlův hrádek, oslovila starostu Hluboké nad Vltavou a s pomocí archeologů a dalších vrací kulturní památce původní krásu gotického hradu.

Zřícenina hradu Kamýk vypráví pověst o půvabné růži i ohnivém přízraku

Ačkoliv není veliká a do jejích útrob nelze nahlédnout, oplývá krásnými výhledy do dalekého okolí. Kamýcká zřícenina je zasazena do malebného kraje Českého středohoří a nalezneme ji ve stejnojmenné obci přibližně pět kilometrů od Litoměřic. Zřícenina se vypíná na čedičové skále v nadmořské výšce 382 metrů. A proč se jí vlastně Kamýk říká? Jde o staročeské synonymum pro skálu či kámen. Uznejme tedy, že pro tento hrad byl název vybrán zcela příhodně.

Výlet s tajenkou: Za překrásnou zříceninou a povidly do Benešova

Projděte se s dětmi netradiční trasou v Benešově. V turistickém informačním centru Benešov nebo Konopiště obdržíte mapu a křížovku. Pokud splníte všechny úkoly a vyluštíte tajenku, dostanete za ni malou odměnu. Délka trasy je 4 km.

Zřícenina hradu Osule

Pozůstatky hradu Osule se nacházejí na stejnojmenném vrchu poblíž Strunkovic nad Blanicí. Půdorys hradu má tvar elipsy dlouhé necelých 50 metrů a široké asi 15 metrů. Do současné doby se dochovaly zbytky zdiva paláce a spodní části věží.

Hrad Kašperk je klenotem šumavských lesů

Částečná zřícenina se siluetou dvou masivních hranolových věží vystupujících z tiché šumavské krajiny. To je hrad Kašperk, který si získá srdce každého návštěvníka. Okouzlil nejen turisty, ale také filmaře, a díky tomu jej známe i z oblíbené vánoční pohádky.

Hrad a zámek Starý rybník

Nedaleko Františkových Lázní se v obci Starý Rybník nachází zajímavý areál, který tvoří zřícenina hradu, zámek, hospodářské budovy a barokní kaple Panny Marie. V malé obci stával nejprve hrad, který roku 1792 vyhořel, a majitelé postavili hned vedle něj novou budovu pohodlnějšího zámku.

Zřícenina hradu Rabštejn v Jeseníkách

Hrad založil v 2. polovině 13. století Hrabiše ze Švábenic. Poprvé byl doložen roku 1318, kdy jej získal Jan Lucemburský. Od konce 14. století hrad králové zastavovali. V 70. letech 15. století byl poškozen vojskem Matyáše Korvína.

Evangelický kostel Dobrého pastýře v Podhradí

V Podhradí nedaleko zříceniny hradu a bývalého zámku se nachází evangelický kostel Dobrého Pastýře. Zřejmě jde o první evangelický kostel v tehdejším Rakousku-Uhersku.

Hrad Starý Světlov

Zřícenina hradu Starý Světlovs e nachází 10 km od Vizovic a asi kilometr od Podhradí u Luhačovic. Dodnes se zachovaly jen nepatrné zbytky kdysi velké pevnosti: val, příkop a část zdiva.

Zřícenina kostela sv. Václava u Encovan

Ze vsi Prachová zbyla pouze zřícenina empírového hřbitovního kostela sv. Václava. Tato ves zanikla za husitských válek. Na místě původního kostela byl roku 1835 postaven kostel nový, zasvěcený sv. Václavu, ten však od roku 1945 chátrá.

Zřícenina větrného mlýna Větrák v Šošůvce

Větrný mlýn holandského typu byl postavem kolem roku 1858, roku 1880 pravděpodobně vyhořel a poté do až roku 1944 sloužil již jen jako obydlí. Dodnes se zachoval kruhový kamenný základ o výšce necelé 2 metry.

Zřícenina hradu Velešov u Potštejna

Hrad nad obcí Potštejn byl založen v 1. polovině 14. století rodem Drslaviců, sídlícím na nedalekém hradě Potštejně. Hrad byl poprvé doložen roku 1356, když Karel IV. Kupoval potštejnské panství od synů Mikuláše z Potštejna. Pravděpodobně nebyl nikdy dostaven.

Zřícenina hradu Klečkov v podhůří Orlických horách

Hrad z počátku 15. století založili páni z Častolovic. V roce 1440 jej marně dobýval Kolda ze Žampachu. I když se mu to nepovedlo, ještě do konce století se hrad uvádí jako pustý. Dodnes se zachovaly zbytky zdí a valy na protáhlém ostrohu.

Zřícenina hradu Hlodný pod Orlickými horami

Gotický hrad Hlodný byl zřejmě postaven pány ze Žampachu, v minulosti plnil hlavně obrannou funkci proti nájezdům loupeživých tlup. Hrad nebyl nikdy zcela dostavěn, jediná přímá zmínka o jeho existenci pochází teprve z roku 1576, kdy je zmiňován při dělení solnického panství.

Zřícenina hradu Červená Hora

Hrad Červená Hora se nachází nedaleko Červeného Kostelce na Náchodsku. Do dnešního dne se z gotického hrádku z druhé poloviny 13. století dochovaly skromné pozůstatky.