Články na téma Muzea

Miniatura jubilejního muzea v Hedčanech

V centru obce Hedčany na Plzeňsku stojí zvláštní stavba – je jí replika Jubilejního muzea, které krášlilo obec na začátku 20. století. Znovu ji spolu se svými sousedy postavil pan Jiří Janeček, který na objektu pracoval mezi lety 2019–2021.

Dřevěné hračky z Krušných hor potěší malé i velké

V Oblastním muzeu a galerii v Mostě je otevřena výstava Hračkářský průmysl v Krušnohoří – dvě země – dvě cesty. Expozice mapuje vývoj hračkářství na české i saské straně hranice Krušných hor od jeho počátku až do současnosti s důrazem na vývoj v poválečném období, kdy krušnohorská dřevěná hračka dobývala svět.

Pivo, sklo i rekordy. 10 tipů na pozoruhodná česká a moravská muzea

V muzeích se soustřeďují kousky historie, aby jí lidé porozuměli a mohli se z ní poučit. Přinášíme výběr deseti pozoruhodných míst napříč Českou republikou, která by byla škoda při poznávání země vynechat.

Máme největší muzeum nočníků na světě, říká majitel

Dvacet jedna let buduje rodina Sedláčkových sbírku historických nočníků a toalet. Jejich muzeum je podle Jana Sedláčka největší na světě. Nyní otvírá na nové adrese, expozice se přestěhovala do pražských Modřan.

Letecké muzeum Korea – Merkur v Bezděkově u Žatce

V Bezděkově u Žatce, zhruba kilometr východně od 41. mechanizovaného praporu, bylo v roce 2020 slavnostně otevřeno netradiční letecké muzeum s názvem “Korea – Merkur”. K vidění je zde i stíhací letoun MiG-21.

Hornické muzeum v Podkrušnohoří láká na světový unikát

Vyřazenou hornickou techniku a vybavení hlubinného dolu představuje rozšířená výstava hlubinného dobývání hnědého uhlí v Podkrušnohorském technickém muzeu poblíž Mostu. V úterý slavnostně otevřená expozice zahrnuje také světový unikát v podobě důlní lokomotivy, která návštěvníky proveze zhruba 300 metrů dlouhou maketou štoly.

Nebeská podívaná s řadou dalších akcí vyženou nudu z Brna

Muzeum a jeho dopravní exponáty v pohybu, setkání evropských flašinetářů, koncerty žáků uměleckých škol - a nad tím vším ozářené nebe mezinárodní soutěžní přehlídkou Ignis Brunensis, která je jedinou svého druhu v Evropě.

Nová hájenka u Valašské Bystřice

V lesích u Valašské Bystřice postavily Lesy ČR novou hájovnu. Stojí na místě roubenky z roku 1920, jejíž část se podařilo přemístit do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a po renovaci bude k vidění v expozici skanzenu.

Vyhlídková věž Bechyně

Věž kostela sv. Matěje je v sezóně přístupná veřejnosti a se svými 36 metry nabízí krásný výhled na zrekonstruované náměstí, údolí Lužnice, Bechyňský most, zámek, klášter, kostel sv. Michaela, židovskou synagogu, městské muzeum, zkrátka, na vše důležité v Bechyni.

Muzeum Mohelenska

Muzeum nabízí procházku historií od 40 tisíc let před naším letopočtem až po současnost.

Muzeum Nezamyslických kostelů

V malebné pošumavské obci Nezamyslice navštivte s průvodcem zajímavou expozici místních kostelů zahrnující muzeum, kostel Nanebevzetí Panny Marie a kapli sv. Erazima. Bonusem vám bude nádherný výhled do kraje s dominantou středověkého hradu Rabí.

Mimo turistické hledáčky. Mezi neobjevenými skvosty Česka jsou zámky i muzea

Pražský hrad nebo malebné centrum Českého Krumlova znají asi všichni turisté. Existuje však řada míst, která jsou přehlížená, opomíjená a během normálních časů ne tolik frekventovaná. Seznam 42 takových skvostů zveřejnila ve čtvrtek agentura CzechTourism. Nachází se na něm řada zámků či muzeí, štola, kryt nebo klášter.

Hospodářský dvůr Rymice

Barokní hospodářský dvůr v obci Rymice na Kroměřížsku prochází rozsáhlou obnovou. Po rekonstrukci roku 2022 zde vznikne atraktivní skanzen, který mezi Kroměříží a Holešovem nabídne jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti.

Nadšenci vybudovali na Opavsku válečné muzeum

Vojenské muzeum, které může směle konkurovat i zavedeným muzejním institucím, vybudovala skupina nadšenců a milovníků historie v malé pohraniční obci Chuchelná na Opavsku. Po několika měsících restriktivních opatření se muzeum mohlo poprvé otevřít o minulém víkendu - zpřístupněno bude po celé léto vždy o sobotách a nedělích.

V keltském skanzenu v Nasavrkách roste dům náčelníka

Už skoro dvacet let působí v Nasavrkách na Chrudimsku spolek Boii, který se vrací ke keltským tradicím a svátkům. Současně také postupně buduje rekonstrukci keltského oppida, inspirovanou nálezy v nedalekých Českých Lhoticích i na dalších místech v Čechách.