Články na téma Tipy na výlety

Pramen Výrovka u Kostelní Lhoty

Pramen minerální vody Výrovka se nachází nedaleko Kostelni Lhoty. Jedná se o nedávno zrekonstruované zřídlo, chemicky velmi podobné Svatojosefskému prameni v Kersku. Leží těsně u cyklotrasy 0124 z Kostelní Lhoty do Hořátev.

Eliščin pramen v Poděbradech

Pramen Eliška byl navrtán roku 1910. Naleznete ho tryskat z měděné vázy do skleněné půlkoule, která je zakrytá secesní kovovou stříškou nesenou na sloupcích. Celá konstrukce je ozdobená různými motivy z říše rostlin, volutami a štítky.

Minerální voda Poděbradka

Dnes oblíbený minerální pramen byl vyvrtán roku 1903 na pokyn proutkaře Bülowa z Bothkampu v hloubce neuvěřitelných 96,7 m. Proud body byl tak mocný, že vytryskl do výšky prvního patra poděbradského zámku.

Svatojosefský minerální pramen v Kersku

Svatojosefský pramen se nachází v obci Kersko, známé z románu Bohumila Hrabala. Vyhlouben byl v roce 1934, ale jeho dnešní podoba pochází z roku 1985, kdy byl pramen navrtán až do hloubky 81 m. Minerální vodě z něj se mezi místními říká „Kerka“.

Minerální pramen Sadka

Pramen Sadka najdete v Prokopově ulici v obci Sadská nedaleko Nymburka. V Sadské vyvěrá alkalicko – zemitá kyselka o teplotě 11°C, jejíž složení je podobné jako u zřídel v Poděbradech. Okus tuto vodu můžete jen dvě hodiny denně, a to od 8:30 do 9:30 a od 15 do 16 hodin.

Tetín, obec, která má ve znaku popravčí nástroj

Tím je šál, kterým uškrtili pravděpodobně Vikingové Gommon a Tuna, prezentováno i Kvaň a Tmaň, kněžnu Ludmilu, babičku svatého Václava. Muži přišli z Kyjeva do Čech za obchodem. Vražda na hradišti Tetín se stala v září 921. Ludmila tu pobývala na knížecím dvorci, na vdovském sídle.

Povalový chodníček na Jenerálce

V údolí Šáreckého potoka, nedaleko zámečku Jenerálka, se nachází vzácný biotop podmáčených luk, který se v roce 2016 podařilo revitalizovat. Oblastí vede cca 200 m dlouhý povalový chodníček.

Raisova vyhlídka na kopci Kozlov v Českém ráji

Vyhlídka pod vrchem Kozlova v Českém ráji nese jméno spisovatele K. V. Raise. Výhled z ní je především Turnov a jeho okolí. Leží asi 1,5 km východně od obce Všeň, na katastrálním území obce Olešnice.

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

Špička stojí v místě, kde v minulosti začínala Tanvaldská bobová dráha. Odkaz k historii se promítl ve vzhledu objektu. Rozhledna na Malém Špičáku má připomínat bob, mnohým však evokuje lžící nebo mimozemské těleso.

Naučná stezka Vlčí jámy v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka Vlčí jámy vás provede lesem nad Vojeticemi k zachovalým tzv. Vlčím jamám na chytání šelem. Na šesti informačních tabulích se dozvíte něco o životě zvířat a různých zajímavostech. U vlčích jam se nacházejí dřevěné sochy, které vznikají při tradičním každoročním sochání motorovou pilou.

Naučná stezka Rýžování zlata v Petrovicích u Sušice

Naučná stezka v Petrovicích u Sušice vás seznámí se zajímavostmi zdejšího regionu, dozvíte se o rýžování zlata které bylo pro tuto oblast typické. Stezka je vhodná pro pěší turisty a měří 7 km.

Berounka na svém pestrém toku nešetří hrady ani nádhernými výhledy

Jak známo, Berounka nemá svůj jedinečný pramen, ale vzniká v Plzni soutokem Mže s Radbuzou, přičemž ale současně přispívají i další dvě zdrojnice, a to do Radbuzy se vlévající Úhlava a kousek pod hlavním soutokem ústící Úslava.

Hartoušovské mofety

V údolí říčky Plesná, která je přítokem řeky Ohře na Chebsku, najdete několik unikátních míst s vývěrem sopečných plynů – mofet. Mofety jsou výrony oxidu uhličitého na zemský povrch z nitra Země.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Zámek Radčice

Zámeček postavený v roce 1908 staviteli Josefem a Václavem Páskovými. Nechala jej postavit rodina Lobkowiczů na skalním masívu dnes nazývaném Čertova kazatelna a stal se rodištěm Jaroslava Lobkowicze st. (*1910).