Články na téma Tipy na výlety

Návštěvnost Olomouckého kraje stoupá

Celkem 547 538 návštěvníků přilákal v loňském roce na více než jeden den Olomoucký kraj. Bylo jich o dvanáct procent více než předloni a jde o nejvyšší návštěvnost od roku 2012.

Farma Alp Rieser na Zbirožsku

Rodinná farma nabízí rodinám, skupinám, školám, školkám, spolkům, ale i jednotlivcům návštěvu farmy, kde se setkáte předeším s alpakami, kozinkami a jinými zvířátky. Mnohému se též přiučíte (ruční dojení, zpracování vlny z alpak, aj.).

Liberecká výšina: rozhledna vybudovaná z kamenů norimberského kostela i tichý svědek násilných činů

Málokteré z krajských měst je obklopeno horami jako Liberec. Za méně než dvacet minut dojedete z centra do Lidových sadů, výchoziště tras do Jizerských hor. Příjemnou procházkou vystoupáte k jedné z dominant města k Liberecké výšině, kterou zaznamená snad každý, kdo přijíždí po dálnici od Turnova.

Bounty - půjčovna lodí a vodáckého vybavení

Zajišťujeme kompletní vodácký servis - od půjčení lodí, raftů, paddleboardů, vest, pádel a barelů přes dopravu zpět do loděnice, až po poskytnutí akreditovaného průvodce. Možností je také pořádání firemních akcí a zájezdů, či akcí pro školy.

Pádla zanořit a jedeme, na vodáky čekají české i moravské řeky. A také potměšilí bobři

Vodácké Ahoj! Zase zní nad hladinou řek, kterým po posledních vydatných deštích přece jen přibylo vody. Vodáky můžete potkat od západu Čech po moravsko-slovenskou hranici, všude, kde se aspoň trochu dá hrábnout pádlem do vody. Po vydatných deštích posledních dnů hladiny řek stouply, jsou sjízdné.

Zříceninu Osule, též Vitějovice zvanou, dnes již neskrývá neprostupné houští

Zbytky hradu ze sklonku časů vlády Přemyslovců se nacházejí na nevysokém vrchu nad obcí Vitějovice, podle níž má právě Osule i alternativní jméno. V roce 2012 díky aktivitě místních došlo k vyčištění části prostor bývalého hradu a tak je dobře k vidění nejen půdorys hradu.

Zaniklý hrad Tepenec

Nad Trusovickým potokem, nedaleko Šternberku na Moravě, se nachází kopec Tepenec s lomem. Kdysi zde však stával středověký hrad, který roku 1340 nechal vybudovat král Karel IV., jako jediný na Moravě. Založil jej ještě coby markrabě moravský.

Noc kostelů v Praze nabídne i pojízdný kostel

Jednou z novinek akce Noc kostelů na území pražské arcidiecéze, která se uskuteční 10. června, bude duchovní tramvaj. Takzvaný Pojízdný kostel bude jezdit mezi 18. až 22. hodinou na trase linky 22 mezi Malovankou a Čechovým náměstím.

Obec Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec se do povědomí zapsala příběhy žítkovských bohyň, jež nedávno oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z nich. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.

Toniova zámecká kavárna v Kostelci nad Orlicí

V areálu zámku v Kostelci nad Orlicí je otevřená Toniova kavárna, která nabízí teplou i studenou kuchyni. Dětem je určeno dětské hřiště hned naproti terase kavárny.

Zámecká cukrárna Potštejn

Potštejnská zámecká cukrárna uspokojí choutky všech milovníků sladkých pochoutek. Zajít si sem můžete také na výbornou kopečkovou zmrzlinu, horkou čokoládu nebo odpolední kafíčko.

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Dobruška, který byl prohlášen za kulturní památku, vyrábí čtyři hlavní druhy piva. Pro skupiny nabízí zajímavé exkurze výrobního areálu sladovny a pivovaru. Areál pivovaru není jen místem výroby sladu, piva a provozování restaurace, ale i společenským centrem.

Pohádková cesta zámeckým parkem v Chlumci nad Cidlinou

Znáte Plivníka, Hejkala a třeba Lesní vílu? Vypravte se za nimi do zámeckého parku v Chlumci nad Cidlinou. Setkáte se tam i s dalšími pohádkovými bytostmi - vílami, skřítky a strašidly. Vybrat si můžete z celkem dvou pohádkových okruhů.

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Nyní je v provozu jako lázeňské zařízení, v jeho podzemí se nachází zdroj léčivých radonových vod.