Články na téma Hrady

Čertovy hrady u Dvora Králové

Přírodní památka Čertovy hrady se nachází asi 4 km jihozápadně od Dvora Králové nad Labem. Jedná se o nápadný geomorfologický a krajinný prvek – skalní útvary a balvanová moře.

Vousatý dvojhrad Choustník zasáhl do poslední husitské bitvy

K rozsáhlé hradní ruině asi kilometr východně od obce Choustník na Táborsku se dostanete pohodlnou cestou od parkoviště. Les, kdysi hustý, po několika desítkách metrů sice řídne následkem větrů a kůrovce, ale přece jen tu ještě zbylo dost stromů, aby dokázaly hrad částečně skrýt. Až když dorazíte do jeho bezprostřední blízkosti, uvidíte, jak býval rozsáhlý.

Zámek v Bělé odkrývá poklady, překvapením jsou unikátní renesanční malby zvířat

Majestátní dominantu Máchova kraje starobylý Bezděz zná zřejmě každý. Málo se ale zatím ví o zámku v městečku, nad nímž se gotický hrad tyčí, o Bělé pod Bezdězem.

Rytíři komendy johanitů ve Strakonicích dostali od Žižky na brnění

Skoro nepatřičně se rozprostírá na soutoku Otavy s Volyňkou obklopen novodobou zástavbou strakonický hrad. Mohutné sídlo založené rodem Bavorů jako vodní hrad se od vzniku v 1. polovině 13. století pozvolna stalo majetkem johanitů, řád maltézských rytířů proměnil sídlo v komendu čili řádové sídlo.

Dřevěný most v Pernštejně

Zajímavá technická památka je pod hradem Pernštejn a spojuje břehy přes řeku Nedvědičku.

Zřícenina Aueršperk

Jedna z mnoha zřícenin hradu v údolí Svratky. Hrad byl zbudován okolo poloviny 13. století jednou z větví pánů z Pernštejna.

Zámek Červené Poříčí se pozvolna dostává opět do kondice

Dlouho byl zanedbávaný i devastovaný zámek v Červeném Poříčí stojící ve stejnojmenné obci na břehu meandrující Úhlavy. Leží asi tři kilometry od známého vodního hradu Švihova, řidiči ho většinou míjejí bez povšimnutí. Léta byl zavřený, nyní se dostává opět do kondice. Zámek postavený u nás v málo vídaném stylu saské renesance je tak rozsáhlý, že celková oprava je během na dlouhou trať.

Zřícenina Skály

Na vrcholku zalesněného kopce v přírodní památce Štarkov se tyčí mohutná skála, mezi kterou jsou dodnes patrné zbytky původního hradu Skály.

Zřícenina hradu Dalečín

Na ostohu nad řekou Svratkou se do dnešních dní zachola snadno přístupná žřícenina hradu ze 14. století.

Tipy na výlety v Českém Krumlově a okolí: Příroda, město, kultura i zábava

Český Krumlov je malebným jihočeským městečkem, jímž protéká řeka Vltava a jehož dominantou je hrad a zámek s věží, o které Karel Čapek prohlašoval, že je ze všech nejvěžovatější. Krumlov je turistickým a kulturním centrem jižních Čech, ročně láká turisty z Česka i zahraničí a je známou vodáckou baštou.

Pod tetínským hradem se voda vrhá ze skály do desetimetrové hloubky

Zbytky hradu vysoko nad řekou, trojlístek kostelů těsně spolu sousedících, historie spjatá se sv. Ludmilou, báječné vyhlídky na Berounku – tím vším je Tetín trvale zapsaný v obecném povědomí. O něco méně na tuzemské poměry docela vysokým vodopádem.

Kraj plný turistických cílů. Teplicko návštěvníky nezklame

Procházka štolou, zřícenina hradu, tajemný kostel, ale i návštěva lázeňského města a majestátního hradu tyčícího se nad okolím. Přijměte pozvání na výlet po pěti turistických cílech na Teplicku.

Kam na výlet v Brně a okolí? Hrady, muzea, jeskyně, procházky a další tipy

Druhé největší město republiky a jeho okolí nabízí nespočet možností, kam vyrazit o víkendu s rodinou či kamarády, ale i třeba na procházku se psem. Z našich tipů na zajímavé výlety, které si užijete za každého počasí, si každý vybere to své – ať už to budou městské památky, muzea, hrady a zámky, rozhledny, koupaliště a zoo nebo procházky v přírodě v okolí Brna či přímo v chráněném Moravském krasu.

Špilberk ukazuje dosud neznámá místa

Muzeum města Brna otevřelo v dubnu nový prohlídkový okruh, který je zaměřený na dějiny dominanty města Brna, hradu Špilberku. Návštěvníci mají nově možnost zavítat na místa, která byla dosud nepřístupná.

Lezci si mohou vyzkoušet novou ferratu na Hněvíně

Most má novou atrakci na kopci Hněvín se stejnojmenným hradem a dominantou města na jeho vrcholu. Jde o zajištěnou lezeckou cestu ve skále, takzvanou ferratu. Je jednosměrná a lezce dovede od staré vodárny k jeskyni pod hradem. Má dvě cesty, lehčí je značená jako A a těžší jako B.