Články na téma Hrady a zámky

Mohutné Veveří, vydrancovaný hrad, zničený přestavbami, pozvolna znovu ožívá

Vypadá monumentálně, mohutný hrad se tyčí nad Brněnskou přehradou. Dostal zabrat hlavně v minulém století. Kdysi mocná pevnost založená asi moravským údělným knížetem Konrádem I. Brněnským kolem roku 1059. Ve středověku sloužil jako vězení pro panovníkovy odpůrce, byl v zástavě. Dějiny má pestré.

Z Cimburku na Cimburk, ruiny hradů slavného moravského rodu jsou turistickou lahůdkou

Cimburky máme dva, oba ve stavu zříceném, přesto hrad zvaný Nový Cimburk u Koryčan na Kroměřížsku je zásluhou občanského sdružení na tom o něco lépe. Oni Cimburky byly tři, první stával ve 12. století u Kutné Hory, ale nic se o něm prakticky neví.

Zámek Rožďálovice

Původně renesanční zámek, postaven roku 1622. Následně přestavěn pozdně barokně roku 1760 a upravován koncem 19. a v 1. polovině 20. století. Hlavní portál se sochařskou výzdobou M. J. Brokofa. Zámek není přístupný veřejnosti.

Hrad Svojanov se otevře i pro nevidomé a neslyšící

Tablety, speciální zvukový naváděcí systém nebo bronzový model hradu. I tak chce správa hradu Svojanov na Svitavsku od víkendu zpříjemnit a vlastně umožnit návštěvu historického objektu lidem se zrakovým nebo sluchovým postižením.

Obora pohltila les nad Vltavou. Střeží ji zámek se zříceninou

Jih Čech skýtá neomezené množství výletů, turistických cílů a zajímavostí. Jedním z nejnavštěvovanějších je určitě Hluboká nad Vltavou, která láká na pohádkový zámek. Neprohloupíte však, když se vydáte na výlet od zámku podél Vltavy až k jednomu z hradů Karla IV.

Dva zámky v Benešově nad Ploučnicí otevřou své brány již v březnu

Zimní údržbová sezóna na památkových objektech pomalu končí. Některé otevřou dřív, jako například Kuks, který můžete navštívit o březnových víkendech od 9 do 17 hodin, v dubnu najede na normální sezónu. Podobně je tomu i u Benešova nad Ploučnicí, zámky se tu otevřou 18. března.

Porcelán měl větší cenu než zlato, v kláštereckém zámku najdete křehký poklad

Klášterec bylo v minulosti velmi zanedbané město, dnes už nikdo nepozná zničené budovy a terasy z válečného filmu Až do konce, z roku 1984. Film Holky z porcelánu si vybaví téměř každý, Juraj Herz ho točil tady. Porcelánka ale ustoupila supermarketu, přesto Klášterec nad Ohří bílým zlatem žije.

Novodvorská alej v Moravském krasu

Novodvorskou alej, lipové stromořadí u obce Vavřinec, nechal vysadit v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Stromořadí z Nových Dvorů ke zřícenině hradu Blansek tvoří 57 lip malolistých. Nejmohutnější z lip (lípa s obvodem kmene 415 centimetrů) zvítězila v anketě Strom roku 2012.

Nádraží Praha-Dejvice – nejstarší pražské nádraží

Nejstarší pražské nádraží stojí v Dejvicích, v provozu je od roku 1830. Původně tady začínala nákladní Lánská koněspřežka, po které se vozilo hlavně dřevo z Křivoklátských lesů. Za první republiky nádraží využíval prezident Masaryk pro cesty do lánského zámku.

Kam o víkendu s dětmi: Kochejte se ledovou zoo, vymalujte si mandalu

Konec února je věnován především masopustům. Na ty můžete zavítat jak v Praze, tak v několika dalších krajích. Pokud vás ovšem lákají jiné akce, vypravte se třeba do Plzně do ledové zoo nebo na oslavu narozenin hradu Červený újezd. Pokud se chcete věnovat s dětmi něčemu relaxačnímu, zamiřte do Náchoda, kde si budete moci společně vytvořit a vymalovat mandalu.

Planá hrušeň na Helfštýně

Stáří plané hrušně na hradě Helfštýně se odhaduje na 250 let. Vyrůstá přímo ze skalnatého podloží strmé stěny příkopu. Kořeny musí bojovat o každý milimetr s bránícím se kamenem. Samozřejmě nechybí ani zajímavá pověst.

Žižkův dub v Podhradí

Dub je nazýván Žižkův na základě dvou výprav husitů, které dobývaly hrad Lichnice. Žádné z výprav se však sám Žižka neúčastnil. Dub údajně stál u původní brány hradu, kde jej při stavbě sídla okolo roku 1250 vysadili.

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice. Roste na severním svahu pod hradem u staré cesty na Nedvědici. Strom je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 455 cm. Roku 2005 tis vyhrál anketu Strom roku.

Lípa na hradě Sádek u Třebíče

Ve starobylých zdech zámku Sádek roste asi 250 let stará lípa srdčitá. Hrad je opředen několika pověstmi a skutečnými historickými příběhy, v nichž velkou roli hrají právě stromy.

Alej ve Skaličce u Teplic nad Bečvou

Alej tvořená 22 lípami a 10 duby se nachází v zahradách zámku, v jehož budově dnes sídlí sociální ústav Domov Větrný mlýn. Alej byla oceněna v anketě Strom roku 2011, kdy se jí podařilo zvítězit.