Články na téma Hrady

Ze zeleného jezírka na Točníku vystupují deprese a beznaděj

Václav IV. Nechal založit výstavný reprezentační hrad na kopci nad původním vyhořelým sídlem Žebrákem. Poprvé tu pobýval roku 1398. Nebylo to jen soukromé obydlí, konaly se tu i důležité státnické schůzky. O Točníku se říkalo, že tu straší. Král, který se bál bouřky a koček, tomu věřil.

Nejstrašidelnější hrad u nás, Kašperk, přivítá Mikuláše, pozor ale na děsivé přízraky

Kašperk je nejvýše položeným královským hradem. Půdorysem dlouhý a úzký, tyčí se nad Kašperskými Horami, které ho vlastní. Nechal ho vystavět roku 1356 Karel IV., aby chránil pohraničí proti Bavorsku. Měl temnou minulost, nyní je jedním z nejnavštěvovanějších na Šumavě a chystá se na Mikuláše.

Apartmány u zámku Český Krumlov

Bydlete naproti Státnímu hradu a zámku Český Krumlov a parkujte přímo u domu. Vyberte si z nabídky 6 apartmánů 4 různých kategorií.

Český Šternberk – hrad, na kterém se bydlí

Český Šternberk patří k našim nejstarším zachovalým hradům. Tyčí se malebně nad levým břehem Sázavy a k návštěvě láká i tím, že má oproti jiným památkám u nás několik zvláštností. Třeba tu, že ho stále obývá potomek zakladatelského rodu.

Hrady na podzim neusínají

O historické památky mají zase o něco více zájem tuzemští návštěvníci. Kasteláni nejnavštěvovanějších hradů v Olomouckém kraji jsou se sezonou spokojeni a brány nezavírají.

Zámek v Mníšku pod Brdy vítá návštěvníky i v listopadu

I v listopadu mohou milovníci historických památek navštěvovat některé hrady a zámky. Mezi ně patří také Mníšek pod Brdy, který o víkendech otevírá prohlídky základních okruhů s klasickým výkladem i prohlídky a programy pro rodiny s dětmi.

Vstupní věž hradu Švihov s expozicí stavebního vývoje hradu

Expozice nazvaná "Od zříceniny k památce" je rozmístěná v pěti podlažích a mapuje stavební vývoj hradu i proměnu okolní krajiny. Seznamuje s obnovou hradu v polovině 20. století i středověkými stavebními řemesly. Nechybí ani interaktivní model věže či herní prvky pro nejmenší návštěvníky.

Zřícenina hradu Žumberk na Chrudimsku

Zřícenina hradu Žumberka je nejstarší nemovitou kulturní památkou v naší obci. Místo lákalo a dodnes láká poutníky, milence, malíře, trampy, turisty a všechny romanticky laděné duše.

K čemu vlastně sloužila tajemná stavba ukrytá v šumavském lese?

Bývalá lesní kaple? Skladiště soli na solné stezce? Hláska pro hrad Kašperk či sídlo poustevníka?

Italové mohou závidět. Pod šikmou věží hradu ve středních Čechách našli poklad

Podzimní čas je na výlety jako dělaný. Sluneční paprsky už tolik nehřejí, příroda se krásně zbarvuje a babí léto přináší krásné světelné scenerie. Vyrazte s námi na výlet z málo známého hradu nad řekou Jizerou, který svou věží předčí i proslulou památku v italské Pise.

Na hradě Svojanov se potkáte s postavami z pověstí

Na oblíbeném hradě se návštěvníci vydají za tajemnem. Správa hradu naplánovala na pátek 26. a na sobotu 27. října Svojanovské stíny.

Studánka pod Novým hradem u Adamova

Studánka pod Novým hradem se nachází na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem.

Tipy na víkend: Vyrazte na závody, ochutnejte plody podzimu

První říjnový víkend se ponese mimo jiné ve znamení pohybu. Na běžecké závody můžete vyrazit v Praze, u Liberce i moravského hradu Veveří. Pokud ale začínáte propadat podzimní únavě a stagnaci, možná vezmete zavděk spíše kulinářskými akcemi. Například v Borovanech se budou ochutnávat plody podzimu, v Biskupicích se zase zahřejete koštováním pálenky.

Zámek Návarov u Zlaté Olešnice

Zámek Návarov, který se nachází ve vsi Návarov, části obce Zlatá Olešnice, získal svůj název od nedalekého hradu Návarov a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Zámek Návarov nechala v letech 1664-1666 v barokním stylu postavit Marie Angela Nounkelová.

Zřícenina hradu Náměšť na Hané

Náměšťský hrad stával na ostrožně nad pravým břehem potoka Šumice na jihozápadním okraji obce Náměšť, zvané Kapounov, v místě, kde se dosud říká Na hradě.