Články na téma Rozhledny

Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče

Nová rozhledna na Pekelném kopci poblíž Třebíče je zhotovena z modřínového dřeva a měří 26,5 metru. Uvnitř konstrukce se nachází točité ocelové schodiště a na vrcholu je vyhlídková terasa. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout i vrcholky Alp.

Jurkovičova rozhledna je přístupná až do konce října

Pokud ještě nemáte víkendové plány na výlet, vypravte se třeba na Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm. Místo do poloviny října zůstává totiž otevřená až do konce měsíce. Sezónu zahájila v polovině dubna.

Z rozhledny na vrcholu Předního Žalého je vidět nejen Sněžka, ale někdy i Praha

Nedaleko Vrchlabí a lyžařského centra Herlíkovice se nalézá na vrcholu Předního Žalého rozhledna. Jedná se o jedinou kamennou rozhlednu v Krkonoších. Leží na hranicích Libereckého a Královohradeckého kraje a její výška je 18 metrů.

Z rozhledny Bohdanka je možné za dobré viditelnosti spatřit i Krkonoše

Na rozhraní Polabské nížina a Českomoravské vrchoviny se v obci Bohdaneč nachází před třemi roky otevřená rozhledna - tak se na ni pojďme podívat. Místem startu našeho výletu je vlakové nádraží Zbraslavice v okrese Kutná Hora.

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Nejstarší stojící karlovarská rozhledna byla na oblíbeném vyhlídkovém místě nad městem v lázeňských lesích vystavěna již v roce 1876. Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy byla postavena jako kopie rozhledny v severoněmeckém Schleswigu.

Rozhledna na Markoušovickém hřebeni v Jestřebích horách

Na Markoušovickém hřebeni (708 m n. M.) na Trutnovsku najdete 22 metrů vysokou rozhlednu. Z rozhledny se otevírají jedinečné výhledy například na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Orlické hory nebo Českoskalicko.

Rozhledna Studený vrch v Brdech

Měřící věž se nalézá na vrcholu Studeného vrchu (někdy zvaný Baba), který je součástí Hřebenů v Brdech. Kamenná věž 17,5 m vysoká osmiboká věž byla postavena roku 1940 a sloužila k zemskému měření ve druhé vlně.

Lipno – šumavské moře mezi dvěma rozhlednami

Obří nádrž Lipno, největší dílo vltavské kaskády, začali budovat v roce 1952, dokončena byla o sedm let později. Mělké jezero o délce 42 kilometrů zaplavilo kotlinu s nevytěženými rašeliništi. Dílo budované pro zadržování vody a využití v energetice se posléze stalo význačnou rekreační oblastí.

Rozhledna na Mařském vrchu

Nedaleko obce Svatá Maří stojí roztomilá 12 metrů vysoká rozhledna, k níž se přimyká kaple sv. Václava ve tvaru románské rotundy. Pod rozhlednou naleznete kamenné moře, které je chráněnou přírodní památkou.

Burianova rozhledna na kopci Milenka v Rudce u Kunštátu

Nad lesoparkem s jeskyní Blanických rytířů v Rudce stojí na kopci Milenka (579 m.n.m) Burianova rozhledna. Za dobré viditelnosti je z ní možné zhlédnout Jeseníky, Krkonoše i Pálavu. V areálu parku, který rozhlednu obklopuje, jsou vystavena díla ze sochařských sympozií.

Na Kleti stojí nejstarší česká, ale i středoevropská rozhledna

„Hele, Temelín! Támdle vidím Budějice a Zlatou Korunu! Jé, Krumlov...“ Z ochozu kamenné rozhledny na Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa, toho uvidíte hodně. Třeba rakouské Alpy. Na nejvýše položené hvězdárně v Česku lze pozorovat i kometu nebo erupce na Slunci.

Rozhledna Žernovník z bývalého vodojemu

Rozhlednu Žernovník naleznete nedaleko Rájce-Jestřebí na Blanensku. Neobvyklá stavba vznikla ze starého vodojemu, který byl původně určen k demolici. Z 15 metrů vysoké rozhledny je za pěkného počasí výhled na Jeseníky, hrad v Boskovicích i Pálavu u Mikulova.

Na Biskupské kupě stojí už od konce 19. století rozhledna, nejstarší v Jeseníkách

Vydejme se na nejstarší rozhlednu Jeseníků stojící na samotné hranici dvou států, poznejme region zlatých dolů a nádherné horské přírody.

Vrch Tábor s rozhlednou u Lomnice nad Popelkou

Jižně od Lomnice se tyčí vrch Tábor. Na vrcholek k baroknímu kostelu Proměnění Páně a turistické chatě s rozhlednou vás dovedou cihlové kapličky, lemující křížovou cestu.

Rozhledna na Mariánské hoře u Horní Čermné

Nová rozhledna vznikla na Mariánské hoře u Horní Čermné na Orlickoústecku. Věž je postavena ze dřeva a kamene, turisté budou na plošinu ve výšce 18,8 metru vystupovat po točitém ocelovém schodišti. Rozhledna bude bez obsluhy, vstupné se vybírat nebude. Rozhledna bude otevřena 6. září.