Články na téma Tipy na výlety

Na Kunětické hoře, Rumburakově hradu, je zakopán poklad opatovických mnichů

Do dáli ční v rovině u Pardubic čedičový vrch značně těžbou olámaný, s hradem na vrcholu. Pevnost se zalíbila filmařům, posloužila jako hrad čaroděje Rumburaka v pohádce o princezně Arabele. Daleko starší legenda sem umístila pověst s reálným základem. Zakopaný poklad z kláštera v Opatovicích.

Přírodní památka Smolinka u Valašských Klobouk

Nivní louky na březích potoka Smolinka jsou hojným výskytištěm kriticky ohroženého šafránu bělokvětého. Přírodní památka se nachází na pravém břehu potoka, asi 2 km severně od obce Smolina u Valašských Klobouk.

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Přírodní rezervace Hořina – místo, kde kvete šafrán Heuffelův

Každým rokem koncem března a v dubnu rozkvétají v chráněném území Hořina u Velkých Heraltic na Opavsku louky se vzácnou rostlinou šafránem Heuffelovým. Střední část údolí potoka Hořiny s přilehlými loukami je vůbec nejstarším chráněným územím v okrese Opava.

Šafránová stráň u Broumovských stěn

Přírodní památka Šafránová stráň se nachází v okrese Náchod u obce Suchý Důl přímo pod Broumovskými stěnami. Každé jaro ke konci března a v dubnu se tu lze drobnými nafialovělými kvítky pokochat.

Přírodní památka Za lesem - místo, kde roste šafrán bělokvětý

Louka na severovýchodním svahu vrchu Lesná (696 m n. M.) asi 3,5 km jihovýchodně od Horního Němčí je jedinou lokalitou v CHKO Bílé Karpaty, kde roste šafrán bělokvětý.

Přírodní památka Heraltický potok u Opavy

Předmětem ochrany PP Heraltický potok je meandrující vodní tok s mrtvými rameny a pravidelně zaplavované mokřadní louky. Lokalita vyniká druhově bohatou faunou obratlovců a na jaře zde vykvétá mnoho chráněných rostlin, zejména orsej jarní.

Přírodní památka Trnovec u Uherského Hradiště

Přírodní rezervaci Trnovec mezi Napajedly a Uherským Hradištěm tvoří lužní les a starý ovocný sad ležící asi 1 km severozápadně od obce Kněžpole. Jedná se o příklad tzv. Tvrdého luhu s pestrou skladbou dřevin poskytující optimální podmínky pro výskyt ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Ptáčovský kopeček u Třebíče – místo, kde rozkvétá koniklec

Ptáčovský kopeček je osamělý travnatý vršek ležící asi 700 m severovýchodně od Ptáčova u Třebíče v nadmořské výšce asi 400 m. Jedná se významnou lokalitou koniklece velkokvětého rostoucího na krátkostébelných kostřavových pastvinách.

Přírodní památka Kobylinec u Trnavy – louky plné konikleců

Přírodní památka Kobylinec se rozprostírá severovýchodně od Třebíče, nedaleko obce Trnava. Jedná se o chráněnou lokalitu – původně pastvinu na nevýrazném pahorku se skalním výchozem. Vzácné rostliny jsou zde předmětem ochrany od roku 1982.

Cyklotrasa Srbsko - Tetín - Beroun a Stezka sv. Ludmily

Nově otevřena cyklotrasa ze Srbska na Tetín a Berouna. Jde o první krok k vybudování cyklostezky, která obohatí systém stezek na pravé straně Berounky v této lokalitě.

Klášter Plasy opět uchovává palcát českého rebela Žižky

Blíží se návštěvnická sezóna a i v letošním roce nabídne Klášter v Plasích návštěvníkům zajímavé novinky.

Lidé v Ostravském muzeu uvidí dorůstající mamutí kel i dvě Petřkovické venuše

Ostrava nevídaná. Tak se nazývá nová výstava Ostravského muzea, která se veřejnosti otevře v pátek 24. března. Muzeum ji připravilo při příležitosti 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Na výstavě budou k vidění unikátní historické exponáty týkající se města, některé z nich zde budou dokonce vystaveny zcela poprvé.

Farská louka Slunečná u České Lípy – domov šafránů bělokvětých

Na Farské louce v obci Slunečná, která byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1949, se v hojném počtu vyskytuje šafrán bělokvětý. Každé jaro zde vykvetou desítky těchto přísně chráněných rostlin. V České republice je známo jen několik málo lokalit, kde se bílé šafrány objevují.

Přírodní památka Kytlice v Lužických horách - louky s výskytem šafránu

Louky na jižním okraji obce Kytlice, cca 4,5 km severně od Nového Boru jsou chráněné jako významné naleziště šafránu jarního, vysazeného zde pravděpodobně na začátku 20. století, od té doby se jeho populace spontánně rozšířila na sousední pozemky a dnes čítá kolem 1 300 jedinců.