Články na téma Tipy na výlety

Muzeum Moravské Budějovice - expozice Muzea Vysočiny na zámku a Masných krámech

Muzeum Moravské Budějovice má své expozice ve dvou objektech, v Masných krámech a na zámku. Základ sbírek tvoří unikátní doklady zaniklých a zanikajících řemesel. Šíře a pestrost návštěvnických expozic je však daleko větší.

Zámek Skalička v Zábřehu

Zámek Skalička stojí uprostřed malého parku ve stejnojmenné, původně samostatné obci Skalička. Od počátku čtrnáctého století je Skalička včleněna do lénního systému olomouckého biskupství. Od roku 1950 je Skalička součástí blízkého Zábřehu.

Rybník Oborník v Zábřehu

Jediný dnes dochovaný zábřežský rybník z dob slavných Tunklů. Oborník neboli Zámecký rybník vznikl jako řada dalších koncem 15. století. Dnes je místem odpočinku obyvatel města. Rybníkářství zde bylo rozšířeno již před husitskými válkami.

Čarodějnický domek Mohelnice

Dům, který byl významnou součástí městského opevnění a také pravděpodobně první školou na severní Moravě, neblaze proslul jako poslední vězení děkana Lautnera před jeho upálením v čarodějnických procesech.

Galerie Tunklův dvorec v Zábřehu

Galerie sídlí v budově bývalé radnice na hlavním Masarykově náměstí v Zábřehu. Dnešní výstavní prostor, dříve obřadní síň, je vlastně dochovaný středověký sklep. Budova je jednou z významných dominant náměstí. Celoročně se zde konají různé výstavy.

Kostel sv. Bartoloměje v Zábřehu

Kostel vznikl zřejmě společně se založením města někdy v první polovině 13. století. Představu o původní podobě kostela si můžeme vytvořit na základě dobových vyobrazení. Tím nejstarším je veduta Paula Aretina z roku 1623.

Hradište a pohřebiště Moravičany

Moravičany jsou významným archeologickým nalezištěm. V polích za tratí bylo objeveno rozsáhlé popelnicové pohřebiště lužické kultury s téměř 1200 hroby.

Přírodní koupaliště Mohelnický bagr

Díky těžbě štěrkopísku vzniklo v blízkosti Mohelnice rozsáhlé jezero místními nazývané Mohelnický bagr. Jeho severní břehy sahají v současnosti téměř k okraji města a v letních měsících si tu můžete zaplavat i zasurfovat.

Parkhotel Richmond Karlovy Vary

Parkhotel Richmond nabízí svým hostům služby špičkové úrovně. Veškeré léčebné procedury jsou poskytovány přímo v hotelu, nechybí ani nádherný bazén. Kromě tradiční komplexní lázeňské léčby si klient může vybrat ze široké škály speciálních léčebných a relaxačních programů.

Výšina Petra Velikého v Karlových Varech

V listopadu 1712 vyjel, v rámci sázky, na tehdy bezejmennou skalku nad městem car Petr I. Na vrchol kopce nevedla ještě žádná cesta a panovník musel údajně šplhat od Vřídla skalnatým terénem. Na důkaz svého úspěchu vyryl tehdy car do dřevěného kříže, který zde stával, vlastní iniciály.

Muzeum rekordů vystavuje uniformy z jedinečné sbírky stejnokrojů

Dvě uniformy z unikátní sbírky 505 lesnických a mysliveckých stejnokrojů brněnského podnikatele Jaroslava Pospíšila se do konce letošní turistické sezóny staly novými exponáty pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary - Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.

Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Muzeum prezentuje živou a neživou přírodu, archeologické nálezy a historii osídlení i hornictví v regionu. Nechybí informace o rozvoji lázeňství včetně zajímavostí o slavných karlovarských lékařích i návštěvncích. K vidění jsou zde také ukázky výrobků místních porcelánek a sklárny Moser.

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámeckou kolonádu byste našli nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní.

Rozhledna Pastýřka u Moravské Třebové

Rozhledna Pastýřka nedaleko Moravské Třebové byla slavnostně otevřena 20. července 2009. Po sto letech se na místo bývalé rozhledny, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna, vrátila další výšková stavba.