Články na téma Muzea

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Na zámku Růžkovy Lhotice si prohlédnete expozici věnovanou hudební tradici na Podblanicku. Zámek patřil v letech 1835-1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.

Jurkovičova rozhledna se o víkendu opět otevře

Návštěvnost Jurkovičovy rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku roste. Loni ji navštívilo téměř 36 000 lidí, o rok dříve na ni zavítalo asi 30 000 návštěvníků. Stavba na kopci nad skanzenem vznikla v roce 2012 podle návrhů slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který je také autorem staveb na nedalekých Pustevnách či v Luhačovicích.

V zubrnickém skanzenu si turisté prohlédnou unikátní exponát

Ve skanzenu v Zubrnicích nedaleko Ústí nad Labem v květnu návštěvníci uvidí potažní parní lokomobilu. Unikátní technický exponát, který sloužil k pohonu mlátiček, je po opravě plně funkční. Návštěvníci si tak budou moci poslechnout i bublavý zvuk parního stroje.

Železniční muzeum KMD v Kroměříži

Železniční muzeum se nachází v areálu lokomotivního depa a točny na vlakovém nádraží v Kroměříži. Staňte se alespoň na chvíli železničářem a přijďte si vyzkoušet práci signalisty, postavte cestu svému vlaku nebo si prodejte svou vlastní jízdenku.

Vodárenská věž a rozhledna v Týništi nad Orlicí

Nedaleko vlakového nádraží v Týništi nad Orlicí naleznete jednu z dominant tohoto města, prvorepublikovou vodárenskou věž, která dnes slouží jako originální muzeum, galerie a rozhledna. Vyhlídka na věži poskytuje nádherný výhled do širokého kraje.

Diecézní muzeum v Litoměřicích

Galerie a muzeum litoměřické diecéze se nachází v řadovém pozdně gotickém domě č. P. 24 v Litoměřicích. Najdete zde díla L. Cranacha, M. B. Brauna, K. Škréty nebo V. V. Reinera. Mimo to si můžete prohlédnout také církevní předměty – monstrance, ciboria nebo roucha.

Muzeum arcibiskupa Antonína Stojana v Beňově

V obci Beňov nedaleko Přerova se nachází malé muzeum, kde je možno zhlédnout dochované předměty z doby života významného rodáka arcibiskupa ThDr. Antonína Cyrila Stojana, který se významně zasloužil o založení poutních a exercičních domů na Svatém Hostýně a na Velehradě.

Chomutovský zoopark v dubnu oslaví kulatiny

Chomutovský zoopark začínal před 40 lety s poníky, dnes chová 163 druhů zvířat. Rozlohou největší česká zoologická zahrada se proměnila v centrum, kde si lidé mohou prohlédnout na 1050 zvířat, navštívit skanzen nebo středisko zaměřené na ekologii. Své kulatiny bude park slavit poslední dubnový víkend, oznámila to mluvčí Martina Pelcová.

Kam o víkendu s dětmi: Šimpanzi oslaví narozeniny ve Dvoře Králové, medvědi v Chomutově

První jarní víkend se ponese kromě jiného ve znamení oslav Mezinárodního dne vody, který připadá na neděli. Do svých areálů při této příležitosti zvou návštěvníky některé zoologické zahrady, v nichž se zároveň budou slavit narozeniny zvířat. Lákají také interaktivní muzejní expozice, hrady a zámky.

Zlínské muzeum vypráví příběh o chlebu. Návštěvníkům nabídne i ochutnávky

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně otevřelo výstavu Příběh chleba. Ta představuje tradiční způsoby hospodaření v regionu, zpracování obilovin i pečení chleba v dobách minulých. Výstava ve 14|15 Baťově institutu potrvá do 30. srpna, uvedla mluvčí institutu Michaela Mitáčková.

Skanzen v Chanovicích se rozrostl o další chalupu

Skanzen v Chanovicích na Klatovsku, jediný v Plzeňském kraji, představí letos návštěvníkům novou usedlost. V těchto dnech se po několikaměsíční práci podařilo sestavit rozebranou obytnou chalupu a stodolu pocházející z Lužan na jižním Plzeňsku.

Hudební a filmové muzeum regionu Hranicko

Pokud jste fanoušky hudby či kinematografie, pak si rozhodně nenechte ujít návštěvu hudebního a filmového muzea regionu Hranicko.

Muzeum v Chebu připravilo výstavu historických pokladů regionu

Unikátní výstavu hromadných nálezů cenných předmětů na území historického Chebska připravilo muzeum v Chebu. Poprvé bude k vidění i nález hallských feniků, které v roce 2013 objevila amatérská hledačka v Opatově u Lubů. Výstava potrvá do 14. června, poté poputuje do Německa, jak uvedl kurátor výstavy a archeolog chebského muzea Michal Beránek.

O víkendu začnou přírodovědné vycházky Prahou

Národní muzeum připravilo přírodovědné procházky po Praze. První exkurze nabídne už tuto neděli účastníkům seznámení s vodním ptactvem na Vltavě. V dubnu vyrazí za geologickými zajímavostmi na Barrandov, v květnu do Prokopského údolí za rostlinami vápencových stepí. Informovala o tom Tereza Petáková z oddělení vnějších vztahů muzea.

Hornické muzeum Harrachov zve na zimní prohlídky svých útrob

Do chladných chodeb Hornického muzea Harrachov se návštěvníci mohou přijít podívat i v zimních měsících. Od začátku ledna do půlky března je muzeum otevřené dva dny v týdnu a nabízí několik prohlídek denně. Jestliže trávíte s dětmi jarní prázdniny poblíž, podnikněte výlet za poznáním.