Články na téma Zříceniny

Zřícenina hradu Ostromeč na Slapech

Zbytky hradu na vysokém ostrohu nad soutokem Vltavy a Mastníku jsou poprvé zmiňovány v roce 1419. Hrad zanikl ale již kolem roku 1542.

Svatobor - zřícenina kostela Nanebevzetí Panny Marie

Na kraji lesů vojenského prostoru Hradiště (Doupov) východně od Karlových Varů leží kdysi významná obec Svatobor. Dnes připomínají obec především monumentální ruiny kostela, které leží na terase nad údolím.

Na Helfenburku dudák čertům hrál, dnes nabízí program dětem i dospělým

Mnoha pověstmi známá zřícenina u Bavorova posloužila i jako reálná filmová kulisa, ať již coby sídlo čaroděje Chechoty v Arabele, úkryt zběhů v Třech životech, nebo jako místo výletu v přes padesát let starém Bloudění. A samozřejmě si „zahrála” v Princezně ze mlejna - Troškovy Hoštice jsou nedaleko.

Růžový hrádek Krupka

V prostředí středověké zříceniny hradu z počátku 14. století se v současné době nachází restaurace a pension.

Zřícenina Chřenovice u Ledče nad Sázavou

Zřícenina se nachází se na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Jestřebnice a Sázavy, severozápadně od Ledče nad Sázavou.

Zřícenina hradu Rechenburk u Trutnova

Dobře dochované terénní pozůstatky po hradu Rechenburk se nachází na skalním výběžku ze Zámeckého vrchu u obce Libeč na Trutnovsku.

Zřícenina hradu Nístějka u Vysokého nad Jizerou

Nístějka je zřícenina hradu založeného v první polovině 14. století rodem Valdštejnů. Hrad byl nejvýše položeným hradem v Pojizeří.

Zřícenina zvonice v Mukařově

Na východním okraji obce Mukařov u Úštěka se nachází torzo zvonice bývalého kostela sv. Františka.

Zřícenina hradu Kvítkov u České Lípy

Zřícenina hradu, který patrně patřil k nejstarším českým hradům, se nachází v obci Kvítkov nedaleko České Lípy.

Z mocného hradu v Krupce zbyl jen hezký výhled

Od poutního areálu v Bohosudově, který se měl stát německým protějškem české Svaté Hory u Příbrami, stoupá silnice městem Krupka k rozhledně Komáří vížka. Náměstí je tady strmé, takže ani možná nezaznamenáte, že projíždíte pod zříceninou královského hradu.

Jakoubek ze Vřesovic zradil husity, teď bloudí po kostomlatské ruině s černým kalichem na čele

Jakoubek z Vřesovic byl husitským hejtmanem, který po bitvě u Lipan správně odhadl, na kterou stranu se přidat. Za víru se hezky umírá, ale s vírou se i hezky žije, byť třeba trochu jinou. Jeho duch údajně bloudí po zřícenině hrad Kostomlaty pod Milešovkou, nesprávně nazývaným Sukoslav.

Zřícenina hradu Hlavačov u Lužné

Západně od Lužné, v lese, který dnes známý jako Hlavačov , byl zřejmě na počátku 12. století založen lovecký hrádek. V historických pramenech je nazýván Starým hrádkem a je jisté, že patří k nejstarším a svého času k nejvýznamnějším královským hradům.

Zříceniny Příběnice a Příběničky u Tábora

Zřícenina Příběnice se nachází na levém břehu řeky Lužnice asi 10 km na jihozápadě od Tábora. Spolu s hradem Příběničky na protějším břehu řeky tvořil ve své době jednu z nejrozsáhlejších pevností u nás.

Zřícenina tvrze Pomezná

Gotická tvrz byla vystavěna ve 14. století pod mírným svahem nedaleko řeky Ohře ve vsi Pomezná.