🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Růženin lom

Lom najdte na severovýchodním okraji Brna na úbočí masivu Hády. Kolem lomů vede žlutá a zelená turistická značka.

Wilsonův les

Lesopark o přibližné rozloze 34,4 hektarů, rozkládající se převážně na jižním okraji městské části Brno-Žabovřesky. Patří k největším zeleným plochám města podobně jako park Lužánky.

Krejcárek

Les Krejcárek se nachází mezi Ohradou a Balkánem a navazuje na park na vrchu Vítkově. S Vítkovem je Krejcárek spojen lávkou pro pěší. Kolem areálu vede cyklostezka A257, mířící na Vítkov a na druhou stranu na Balabenku.

Hrušeň hnilička v Drásově

Na území obce Drásov-Skalka u Příbrami roste hrušeň hnilička, která zde byla vysazena před 300 lety. Strom s obvodem kmene 390 cm stojí jen dvacet metrů od šachty uranového dolu. Těžba v něm byla ukončena okolo roku 1964.

Kaple na Martě u Frymburku

Římskokatolická kaple Panny Marie Bolestné označovaná také jako Vysoká muka se nachází na výšině zvané Na Martě nad Frymburkem.

Minizoo Vendryně

Naučná stezka a kontaktní minizoo pro rodiny s dětmi a seniory. Mezi našimi zvířecím osazenstvem najdete i adoptované jedince.

Arboretum v Mariánské Týnici

Novinkou roku 2022 v areálu Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici je arboretum. V této zahradě uvidí návštěvníci dřeviny oblíbené v době baroka, které zdobily většinu klášterních areálů.

Lososí stezka

Procházky podél řeky Ohře obcí Obora na Lounsku nově zpestřuje naučná Lososí stezka. Ve spolupráci s Destinační agenturou Dolní Poohří ji vybudovala obec. Nabízí tři zastavení s informacemi i zábavnými kvízy pro děti.

Křížová cesta na Šibeníku u Nového Hrádku

Na kopci Šibeník nad Novým Hrádkem byla roku 2022 odhalena a posvěcena nová křížová cesta. Je otevřeným a kdykoliv přístupným prostorem pro zamyšlení, meditaci, inspiraci či ztišení.

Plovoucí ostrovy u Horního Jiřetína

Unikátní plovoucí ostrovy vybudované vodním ptákům přesně na míru se nacházejí u Horního Jiřetína na dvou vodních plochách, které patří skupině Sev.en Energy. Plovoucí zařízení se dokáží přizpůsobit požadavkům konkrétního ptačího druhu.

Schellův mlýn v Puchverku na Klatovsku

Vodní mlýn, který stojí jižně od obce Suchá na Kepelském potoce je chráněn jako nemovitá kulturní památka České republiky. Předmětem ochrany je budova mlýnice, chlévy, stodola, náhon a pila.

Rájecké údolí v přírodním parku Přebuz

Rájecké údolí zvané také Nancy, se nachází mezi Bublavou a Přebuzí v Krušných horách. Jedná se o hluboké údolí, kterým protéká Rájecký potok. Mezi zajímavosti zde patří malé skalní město na Šišáku, památný klen nebo památník k 10. výročí založení ČSR.

Vsetínské vrchy na Valašsku

Vsetínské vrchy (Vsacké vrchy) jsou dalším článkem beskydských hor. Od Moravskoslezských Beskyd na severu je dělí údolí Rožnovské Bečvy. Rekreačními centry jsou Soláň, Bumbálka, na západě Bystřička s vodní nádrží, Velké Karlovice či Horní Bečva. U západní hranice hřebene leží město Vsetín.

Kaple sv. Václava a sv. Anežky České v Šošůvce

Moderní kaple sv. Václava a Anežky v Šošůvce se nachází u místního hřbitova. Autorkou návrhu stavby je ing. Arch. Monika Sirná z Blanska. Vystavěna byla v letech 2001-2002 a vysvěcena v září roku 2002. Stavba kaple v moderním stylu si zachovává rysy venkovského kostelíka.

Golf Dobrouč

Golf Dobrouč je sportovní 18 jamkové hřiště v podhůří Orlických hor s příjemnou rodinnou atmosférou.

Zvon #9801 – památník zvonů odvezených nacisty

Na pontonu u pražského Smetanova nábřeží stojí památeční Zvon #9801 připomínající osud zvonů, které za druhé světové války odvezli nacisté z Protektorátu Čechy a Morava do Německa.

Gai a Gaia – murál Greenpeace ve Vršovicích

Na počest půlstoletého působení organizace Greenpeace vytvořil streetartový umělec Michal Škapa velkoformátovou nástěnnou malbu v Praze Vršovicích s názvem Gai a Gaia. Najdete ji v Proluce na Moskevské ulici.

Strossova vila

Vila Franze Strosse byla vybudovaná v letech 1923–1925 v Liberci pro průmyslníka a obchodníka Franze Strosse. Obdivuhodná stavba je dílem Thilo Schodera, který na žádost obchodníka s textilem Franze Strosse vyprojektoval obytný dům, jenž patří k nejvýraznějším privátním stavbám v Liberci.

Mlýn Hněvkovice

Rodinné muzeum Mlýn Hněvkovice, který se nachází poblíž Týna nad Vltavou v Hněvkovicích na pravém břehu Vltavy.

Pomník Karafiátových broučků

Pomník Broučků z knihy Jana Karafiáta vznikl v roce 2007. Stojí na místě, kde se snad odehrávaly příhody broučků popsané v pohádkové knize „Broučci“.

Partyzánský památník Na Jedli u Dalečína

Nad malebnou vískou Veselí u Dalečína se nachází trojice mohutných železobetonových kvádrů s motivy pěticípé hvězdy, pušky a samopalu. Jde o pomník partyzánů z oddílu Dr. M. Tyrše.

Traily Vír

Biketrialový areál v údolí řeky Svratky osloví svými sjezdy především milovníky přírodních trailů, které doplňují upravené kopané úseky.

Rossiho vyhlídka

Na Rossiho skále nad Forest Resortem lze spočinout na nové vyhlídkové plošině a kochat se soutokem Svratky s Bystřicí a neobvyklým pohledem na Vír.

Lípa v Kuklíku u Chobotského dvora

20 metrů vysoká lípa malolistá roste u Chobotského dvora. Obvod kmene měří přes 9 metrů.

Skelmistrovský dům v Křižánkách

Zrekonstruovaný starý skelmistrovský dům, kde můžete navštívit muzeum milovského skla a projít si naučnou stezku.

Vesnická památková rezervace Krátká u obce Sněžné

Vesnice Krátká, místní část městyse Sněžné na Žďársku, vznikla v první třetině 18. století jako obytná kolonie lesních dělníků. Vesničká Krátká je opravdu krátká, ale kouzelná.

Skalní hrad Pustý zámek

Dřevěný hrad byl založen ve 14. století na dvojici skal, v 15. století byl pravděpodobně opuštěn a zanikl. Dnes jsou ve skalách v místě bývalého hradu patrné zahloubené otvory po trámech a po nádrži na vodu.

Svatojakubská cesta v jižních Čechách – dálková pěší trasa do Santiaga de Compostela

Jihočeská trasa navazuje na trasu Východočeskou. Vychází ze středních Čech (případně má i alternativní začátek z Prahy), prochází krajem jihočeským vždy směrem jihozápadním v celkové délce 213 km. Končí na Šumavě na hranicích s Rakouskem odkud pokračuje směrem do Santiaga přes Pasov.

Zřícenina kostela sv. Jana Křtitele u Kočova

Zbytky kostela z roku 1732 najdete nedaleko vísky Kočov na Tachovsku. Svému účelu sloužil jen 50. let, roku 1784 byl císařským patentem zrušen. Poté jej Nosticové přestavěli na porcelánku, zanedlouho však byla stavba opuštěna. V roce 2000 zřícenina posloužila k natáčení pohádky Z pekla štěstí 2.

Kašna Nové Mlýny v Dolních Věstonicích

V Dolních Věstonicích mají na návsi opravdovou raritu – je jí zmenšenina vodní nádrže Nové Mlýny a blízkého okolí. V průběhu dne se několikrát naplní vodou a znovu vyprázdní. Na dně kašny se tak odhalí původní poloha koryta Dyje na dně nádrží.

Historií Liberce

Projděte se historií Liberce, hlavního města textilního průmyslu v Čechách, jehož rozvoj spadá do období druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Poznejte památky na tuto zlatou éru města!

Sousoší Mužů s býky před Holešovickou tržnicí

Alegorická sousoší Mužů s býky více než 120 let vítají návštěvníky areálu někdejších městských jatek, des Pražské tržnice v Holešovicích. Sochy pojmenované Mladík s býkem a Muž s býkem alias Trh a Jatka byly v roce 2022 pěkně zrestaurovány.

Kapucínské zahrady v Brně

Pod Biskupským dvorem v Brně lze navštívit krásně zrekonstruované Kapucínské zahrady. První terasa, která přiléhá přímo ke klášteru, slouží pouze řádu, druhá a třetí terasa je otevřená veřejnosti. Využít je můžete k odpočinku a relaxaci.

Obří dřevěný krmelec v Praze 10

Zahradnické služby Roušal a Zahradnictví u Krtka vystavuje ve svém areálu v Praze 10, obří krmelec vysoký 5,28 m, který má šířku 5,90 m a na délku má v nejdelším rozměru 8,12 m. Jedná se o vůbec největší krmelec v České republice.

Dvůr Alinkov – bývalé habánské sídlo

Dnes archeologické naleziště bývalo dvorcem, který v 16. století obývala komunita novokřtěnců (habánů).

Paddleboardy a wingsurfy na jezeře Milada

Jedno z největších jezer severních Čech s krásně čistou vodou a občasnými vlnami. Jezero Milada se pomalu stává arenou vodních sportů, proto ani paddleboard a wingsurf nesmí chybět. Půjčit ji je můžete ve zdejší půjčovně, která vám je zapůjčí i v noci.

Jezírko Škodaland v Plzni

Voda v jezírku odpovídá díky speciální bezchlórové úpravě hygienickým normám. Tato speciální úprava spočívá v několikanásobné biologické filtraci a použití UV lamp. Jezírko je vhodné pro alergiky i malé děti. V blízkosti jezírka jsou samostatné šatny.

Ejpovický lom – Vodní nádrž Ejpovice

Zatopený lom v blízkosti Ejpovic, kousek od Plzně nabízí skvělé koupání se sportovním vyžitím. Na břehu jezera můžete vyzkoušet i spoustu vodních sportů, například lyžování nebo wakeboarding. K zapůjčení jsou tu také paddle boardy.

Rybník Černý – Porajt

Na sever od Plzně, nedaleko obce Dolní Bělá naleznete Černý rybník, zvaný také Porajt, poklidný, masově nenavštěvovaný rybník u lesa s čistou vodou a travnatou pláží.

Lobezské jezírko

Lobezské jezírko se nachází v městské čtvrti Lobzy, asi půl hodiny od centra města v klidném parku, obklopené zelení. Relaxovat tu můžete na písečné pláži nebo rozlehlé travnaté ploše. K dispozici jsou tu toalety a dětské hřiště a vstup je zdarma.

Rozhledna Kamenný vrch v Brně

Betonová rozhledna byla postavena v areálu bývalého ozdravovacího areálu v roce 1928. Po několika letech chátrání byla v roce 2011 obnovena společně s přilehlým parkem. Vzhledem ke vzrostlé vegetaci je výhled z ní omezený.

Vyhlídka Chvalovka v Brně

Malá dřevěná rozhledna, připomínající posed, stojí nedaleko Brněnské přehrady v městské části Brno – Bystrc. . Dosahuje výšky necelých 5 m a vzhůru vede 9 schodů.

Vodárna v Břeclavi

Věžový vodojem v Břeclavi byl budován od dubna 1926 do května 1927. Projektovou dokumentaci pro vodojem vypracoval v letech 1925–1926 autorizovaný inženýr Bohumil Belada a konstruktér Libor Záruba, architektonické úpravy prováděl arch. Adolf Brzotický z ministerstva veřejných prací v Praze.

Zámek Slavice

Doklad pozdně barokního panského sídla z počátku 18. století s hodnotnou budovou špýcharu zámeckou budovou a parkem. Zámek je původem barokní stavba přestavovaná a upravovaná v 19. a na počátku 20. století.

Stromová katedrála u vrchu Helštýn

Tzv. Florální kostel vyrůstá u vrchu Helštýn nedaleko Valašského Meziříčí. Raritní „stavba“ se sestává z celkem sedmapadesáti stromů. Výsledkem bude listnatá katedrála z jabloní, topolů a dubů.

Rozhledna Kbíl

Kovová rozhledna na vrchu Kbíl slouží jako vysílač i vyhlídková stavba. Z ochozu dohlédnete na Šumavu anebo na město Strakonice. Rozhledna je volně přístupná.

Kbílský dolmen

Tři kamenné bloky u Švejcarovy Lhoty na Strakonicku připomínají dolmen – velký kamenný stůl vytvořený lidmi v dávnověku. Pravděpodobně však vznikl přírodní cestou, zvětráváním a zřícením skal.

Osvětlená cyklostezka ve Veselí nad Lužnicí

Ve Veselí nad Lužnicí se lze projet na kole i in-line bruslích po cyklostezce, která vede od železniční zastávky směrem na Horusice. Úsek je dlouhý 1,1 kilometru a za tmy je osvětlena.

Hradní vyhlídka v Bečově nad Teplou

Zbytky hradní věže, které dříve sloužily jako vyhlídková terasa, byly roku 2022 upraveny jako rozhledna. Návštěvníci se mohou potěšit pěkným výhledem do okolí.

Štěnovické lomy

U obce Štěnovice na Plzeňsku se nacházejí největší lomy na granodiorit u nás. Těžba zde skončila v roce 2007. Vytěžený kámen se používal na dlažební kostky a desky, obrubníky, případně jako stavební kámen.