🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Hanspaulka - legendární vilová čtvrť

Vilovou čtvrť Hanspaulka najdete v pražských Dejvicích. Čtvrť láká k bydlení již od 30. let 20. století. Žili zde také Lída Baarová či Vlasta Burian. Také v současnosti je to jedna z nejluxusnějších a nejhezčích čtvrtí k bydlení v Praze.

Kafkova vila

Vilu s ateliérem Na Ořechovce v Praze navrhl architekt Pavel Janák pro sochaře Bohumila Kafku. Nad vchodem je sochařova reliéfní busta. V zahradě se nachází Kafkova bronzová socha Orfea z roku 1922.

Kamenná mohyla Ivančena v Beskydech

Symbol vlastenectví, statečnosti a přátelství. Tradiční poutní místo setkávání skautů z celé republiky.

Kostel sv. Norberta ve Střešovicích

Kostel je jednou z dominant této čtvrti v Praze. Byl postaven v letech 1889 – 1891 jako trojlodní klenutá bazilika s polokruhovou apsidou v novorománském slohu stavitelem Jaroslavem Kuchtou podle projektu architekta Františka Rožánka. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Lavička Spejbla a Hurvínka

Na lavičku k bronzovým Spejblovi a Hurvínkovi si můžete přisednout v pražských Dejvicích před Divadlem Spejbla a Hurvínka. Autorem postaviček je výtvarník Dušan Soták.

Naučná stezka Řepy

Stezka je zaměřená na místopis, historii, geologii a přírodní zajímavosti. Vede napříč Praho 17 Řepy, začíná Na Chobotě v Řepích a končí poblíž kostela Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře. Délka stezky je 6,3 km.

Park Petra Bezruče v Klimkovicích

Prostor městského parku je ve všech ročních obdobích oázou poklidné a romanticky podmanivé přírody, je to hlavně z toho důvodu, že park tu je pro širokou veřejnost dosažitelný jen pár desítek metrů od rušného prostředí městského centra.

Přírodní rezervace Travný potok v Beskydech

Přírodní rezervace Travný potok se nachází se v Lysohorské hornatině, v jižní části mísovitého závěru prameniště Travného potoka, v nadmořské výšce 800 až 1040 m n. M., asi 1 km JV od vrcholu Travného a 4 km jižně od středu obce Morávka.

Přírodní rezervace Travný v Beskydech

Přírodní rezervace Travný se rozkládá na západním svahu hory Travný (1203 m n. M.), od jeho vrcholu až po úpatí k toku říčky Mohelnice.

Socha Ivana Stěpanoviče Koněva

Jedná se o pomník sovětského maršála, který žil v letech 1897 - 1973. V nadživotní velikosti ho ztvárnil sochař Zdeněk Krybus v roce 1980.

Stadion Juliska

Pražský atletický a fotbalový stadion byl otevřen v létě 1960 a je ve vlastnictví Armády České republiky. Jde o domovský stadion pro FK Dukla Praha, který je využíván i pro další přípravu sportovců z ASC Dukla.

Vila s ateliérem Václava Špály

Vilu ve funkcionalistickém stylu pro malíře Václava Špálu navrhl architekt Otakar Novotný, postavena byla v roce 1932 v pražských Střešovicích. Inspiroval se architekturou holandského typu.

Vodní nádrž Šance

Údolní nádrž na Ostravici u železniční zastávky Šance byla podle původních úvah o potřebě ochrany před povodněmi později doplněných záměrem zásobení ostravského průmyslu a obyvatelstva pitnou vodou vybudována v letech 1964 až 1969.

Vrchol Kněhyně

Kněhyně (1256 m) je nejvyšší vrchol významného masivu z godulského pískovce. Součást Radhošťské vrchoviny. Od Smrku (východně) je oddělen údolím Čeladenky.

Vrchol Smrk - dominanta Beskyd

Smrk (1276 m) je po Lysé hoře druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Jeho typická dominanta je převážně z vrstevnatého godulského pískovce.

Vrchol Travný v Beskydech

Vrchol Travný (1203 m) je mohutnou zalesněnou horou nacházející se v Moravskoslezských Beskydech ležící nad údolím Mohelnice.

Vrchol Magurka v Beskydech

Magurka (1068 m) je hora v Moravskoslezských Beskydech na jihovýchodní rozsoše Čertova mlýna, nacházející se 4 km východo-jihovýchodně od Pusteven a 4 km jiho-jihozápadně od Horní Čeladné.

Místodržitelský letohrádek v Královské oboře

Nachází se v nejvýše položené části Královské obory a majestátně tak shlíží na celou Stromovku.

Kostel sv. Gotharda v Bubenči

Kostel je vystavěn v klasicistním stylu. Jedná se o jedinou sakrální stavbu tohoto druhu na území Prahy. Původně se u kostela sv. Gotharda nacházel i hřbitov. V bezprostřední blízkosti je též legendární hospoda Na Slamníku.

Vrchol Čuboňov

Čuboňov (1014 m) je hora v Moravskoslezských Beskydech, 4 km jihozápadně od Horní Lomné. Nachází se na Polomském hřbetu, který zde tvoří hranici mezi Českem a Slovenskem a také Evropské rozvodí mezi Odrou a Dunajem.

Zřícenina loveckého zámečku Mořičov U Ostrova

Barokní lovecký zámeček nechali vystavět v letech 1738-1739 majitelé ostrovského panství markrabata Ludwig Georg a August Georg z Baden-Badenu a Hochburku na návrší v nejvyšší části rozsáhlé panské obory v někdejším lesním revíru Tiergarten asi 1,5 kilometru jihozápadně od vsi Mořičov.

Autokrosový areál Štikovská rokle u Nové Paky

Nedaleko Nové Paky najdete motokrosové závodiště, jedno z nejnáročnějších v Evropě.

Bývalé židovské ghetto v Nýrsku

Rybářská ulice je bývalé židovské ghetto, kde stávala židovská synagoga a židovská škola.

Bývalý vrchnostenský hostinec v Nýrsku

Bývalý vrchnostenský hostinec se nachází na náměstí č. P. 81. Je zdoben raně barokním štítem s erby Koců z Dobrše a Karlů ze Svárova z roku 1684.

Císařská louka - přírodní oáza v Praze

Císařská louka je 1,7 km dlouhý vltavský ostrov v Praze, přístupný mostem ze Smíchova. Mimo jiné se zde nachází restaurace, golfové hřiště, dětské hřiště a nejrůznější sportoviště.

Kostel sv. Jakuba Většího v Ostrově

Původně farní pozdně románský kostel sv. Jakuba Většího byl postaven na počátku 13. století v místech původního středověkého trhového sídliště na jižním okraji dnešního města Ostrov.

Kostel sv. Michaela a Panny Marie Věrné v Ostrově

Původně gotický farní kostel byl vystavěn ve 2. polovině 14. století uprostřed nového založení městečka Ostrov.

Kostel sv. Tomáše apoštola v Nýrsku

Nejstarší budovou města je nepochybně farní kostel sv. Tomáše apoštola, který své stáří potvrzuje obrannou povahou vlastní stavby spolu se starou částí hřbitova.

Lesní divadlo v Nýrsku

Stavba lesního divadla byla dokončena roku 1935. Divadlo mělo zajímavá technická řešení.

Park Jezerka

Park byl vybudován po roce 1946. Park využívá přirozený terén malého údolí v okolí bývalé usedlosti Šustrovka, v které je nyní divadlo Na Jezerce. V parku vyvěrá pramen známý také pod jménem Libušina lázeň, který napájí malý rybníček.

Přírodní památka Podolský profil

Jedná se o bývalý stěnový lom, který odkryl sedimenty z období prvohor tvořené přídolským, lochkovským a pražským souvrstvím. Přírodní památkou je od roku 1988.

Veslařský ostrov - centrum vodních sportů v Praze

Veslařský ostrov leží při podolském břehu zhruba na úrovni protější Císařské louky. S pravým vltavským břehem je ostrov spojen betonovým mostem.

Židovský hřbitov v Nýrsku

Nýrský židovský hřbitov leží asi 1 km jižně od nádraží, na kopci, který se dříve nazýval „Lohe“.

Zřícenina hradu Pajrek u Nýrska

Jedná se o zříceninu hradu, 2,5 km od Nýrska. Hrad byl vystaven ve výšce 627 m n. M. Na výběžku hřebenu Hraničáře. Hrad se nacházel při staré stezce do Bavor, odtud i jeho název pocházející z německého slova Baiereck, což mohlo znamenat hrad na Bavorských hranicích.

Zříceniny hradišť Levín a Pravín

Obě zaniklá hradiště byla vybudována ve 14. století a dělí je od sebe 1 kilometr.

Bazén na Vinohradech s dlouhou tradicí

Bazén na Královských Vinohradech provozuje TJ Sokol Praha - Královské Vinohrady. Bazén je jediný svého druhu na Praze 2.

Budova Hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze

Jde o rozsáhlou novorenesanční budovu vzniklou v letech 1871 – 1874 a následně rozšiřovanou. Roku 1998 byla vyhlášena národní kulturní památkou.

Farní kostel sv. Mikuláše v Nové Pace

Původní kostel z poloviny 14. století byl přestavěn v letech 1783-87. V té době také byla přistavěna věž a sakristie.

Hraběcí vyhlídka u Rabštejna nad Střelou

Z vyhlídky je pěkný pohled na dominanty (zámek a klášter) Rabštejna nad Střelou – nejmenšího historického města Evropy.

Kamenný gotický most v Rabštejně nad Střelou

Někteří odborníci se domnívají, že tento kamenný gotický most v Rabštejně nad Střelou byl postaven už někdy v letech 1335 až 1340 – údajně přes něj vedla zemská stezka z Chebu do Prahy.

Kostel sv. Archanděla Michaela v Jistebnici

Kostel se nachází v dominantní poloze na návrší v severní části města. Z nedalekého náměstí k němu vede úzká ulička a schody.

Kostel sv. Bartoloměje Luže

Kostel sv. Bartoloměje stojí ve středu města Luže, trochu ve stínu známějšího kostela Panny Marie na Chlumku.

Kostel sv. Haštala v Praze

Gotická stavba pochází asi ze 2. čtvrtiny 14. století. Přestavěn byl do podoby nepravidelné čtyřlodní baziliky, zařízení kostela je převážně barokní.

Kostel Sv. Petra Na Poříčí

Kostel se nachází v Praze na Novém Městě v Biskupské ulici. Byl postaven jako románská bazilika v druhé polovině 12. století jako farní kostel zaniklé osady Poříčí, později se dočkal několika gotických přestaveb.

Kotěrova vila na Vinohradech

Rodinná vila slavného českého architekta Jana Kotěry vznikla podle jeho vlastního návrhu. V horním patře nechyběl Kotěrův ateliér a škola architektury.

Muzeum družstevnictví

Muzeum zahrnuje zhruba 300 exponátů rozličného charakteru, přehledně dokladuje vznik, vývoj a proměny, kterými prošlo české družstevnictví od roku 1847 do současnosti.

Naučná stezka Jistebnickými sady

Naučné stezka Jistebnickými sady je nenáročná, necelých pět kilometrů dlouhá okružní trasa.

Návrší Vyšehrad s Křížovou cesto u Jistebnice

Křížová cesta v Jistebnici se nachází na návrší Vyšehrad jihozápadně od města. Je chráněna jako nemovitá Kulturní památka České republiky.

Okružní naučná stezka Rabštejn

Tato 8 kilometrová okružní naučná stezka je vskutku výjimečná! Provede vás Rabštejnem nad Střelou – údajně nejmenším historickým městem na světě – a jeho divukrásným okolím. Tolik rozmanitých zajímavostí na tak malé ploše se opravdu málokde vidí.