🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratovicích

Kostel byl postaven někdy před rokem 1352 jako farní kostel. Stavba je jednolodní a presbytář si uchoval svůj gotický ráz. Nedaleko se tyčí zvonice postavená roku 1838 na místě starší dřevěné stavby.

Kostel sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi

Původní gotický kostel z druhé polovině 13. století zbourán roku 1770, ponechána pouze věž. V letech 1771–1773 postaven nový kostel.

Kostel sv. Vavřince v Chrastavě

Výrazná pseudogotická stavba stojí na nevysokém návrší nad městem Chrastava.

Kostel sv. Vojtěcha v Neratovicích

Poutní kostel sv. Vojtěcha byl postaven v roce 1666 hrabětem Ferdinandem Vilémem Slavatou. Podle tradice byl na tomto místě roku 987 zbit sv. Vojtěch od zdějších pohanských převozníků.

Koupaliště Osoblaha

Osoblažské koupaliště je usazeno do centra malebného prostředí zdejšího parku, jehož součástí je in-line dráha, antukové kurty pro tenis, volejbal, nohejbal, fotbalový areál, kemp, rybník pro sportovní rybolov a další.

Secesní stavby v Kunčicích pod Ondřejníkem

Horská obec Kunčice pod Ondřejníkm leží mezi frenštátskou a frýdlantskou kotlinou. První písemná zmínka o obci je z roku 1581. V obci je několik secesních vil z počátku 20. století.

Lesopark Osmička v Lovosicích

V prostoru lesoparku se nachází dvě dráhy pro běžce a in-line bruslaře v délce 500 metrů a 1 km. Lesopark je vhodný k procházkám a relaxaci, nachází se tu dětské hřiště i venkovní posilovna.

Městská radnice v Chrastavě

Dům radnice získalo město Chrastava v 16. století. Poté prošla řadou úprav, z nichž poslední byla provedena na začátk 21. století.

Městské muzeum Chrastava

Muzeum vás seznámí s dávnou i blízkou historií nejen města Chrastava, ale i okolí. K vidění je železný hornický vozík či renesanční náhrobky.

Osada Dříš a kaple Blahoslavené Panny Marie se zázračným pramen

Osada Dříš vznikla derivací Deštného někdy na počátku 18. století. Lidé zde žijící nalézali obživu v řemeslné výrobě a zemědělství, i když to bylo s ohledem na nadmořskou výšku a reliéf terénu velmi chudobné hospodaření. Pro místní komunitu měla velký význam kaple blahoslavené Panny Marie.

Přírodní památka Kačenčina zahrádka

Přírodní památka Kačenčina zahrádka se nachází v dolní části obce Deštné v Orlických horách mezi lyžařskými sjezdovkami.

Přírodní rezervace Džungle

Přírodní rezervace Džungle je území se zbytkem luhu se starými stromy a mokřady mezi řekami Hraniční potok a Prudnik.

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník se nachází na hranici katastrů tří obcí Hlinka, Osoblaha a Slezské Pavlovice.

Rozhledna Věžka v Čechách pod Kosířem

V parku zámku se nachází pseudogotická romantická Červená věž sloužící jako rozhledna. Rozhledna je nyní dlouhodobě nepřístupná.

Secesní most v Chrastavě

Přes řeku Jeřici v Chrastavě vede zrekonstruovaný secesní most, který stojí na místě původního mostu strženého povodněmi v roce 2010. Některé prvky se podařilo zachránit z původní konstrukce mostu.

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní kolonie Výmol, Zátiší a U trati tvoří zlatý kříž zdejšího vinařského společenství.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Sportovní areál Lovosice

Sportovní areál, který se nachází u řeky Labe, zahrnuje plavecký krytý bazén, venkovní koupaliště, zimní stadion, tenisové kurty, atletický a fotbalový stadion a dvě sportovní haly.

Vinařská stezka Podluží

Síť cyklotras pod společným názvem Vinařské stezky Podluží vedou rovinatou částí centrálního Podluží, přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie.

Vodárenská věž v Kladrubech nad Labem

Vodojem se nachází v severní části areálu Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Čtyři nosné železobetonové pilíře a kruhový dřík nesou kruhovou horní část s reservoárem. Střecha vodojemu je zakončena lucernou.

Vzdělávací centrum Na Karmeli v Mladé Boleslavi

Vzdělávací centrum Na Karmeli propojuje historickou a moderní architekturu. Jedná se o reprezentativní prostor jenž lze využít k pořádání vzdělávacích a společenských akcí.

Židovský hřbitov v Osoblaze

Židovský hřbitov v Osoblaze patří k nejcennějším v České republice a nejvzácnějším památkám v Moravskoslezském kraji.

Zřícenina hradu Fulštejn

Zřícenina hradu Fulštejn se nachází 3 km od Osoblahy a 1 km jihozápadně od obce Bohušov. Hrad byl strategicky velmi vhodně umístěn v osoblažské nížině, stojí na zalesněném kopci (267 m) nad říčkou Osoblahou.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. Nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna patří k našim nejstarším vyhlídkovým stavbám a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou, v tomto případě rodem Černínů.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti - přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. Válkou.

Na letní Floře Olomouc bude i armáda čínského císaře

Záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta i řadu dalších atraktivních lákadel, kterými budou mj. Například přehlídka Vyznání růžím či unikátní výstava čínské Terakotové armády, nabídne letošní letní etapa mezinárodního zahradnického veletrhu Flora. Na olomouckém výstavišti se uskuteční od 17. do 20. srpna.

Barokní kostel sv. Archanděla Michaela ve Smržovce

Kostel sv. Archanděla Michaela, pozdně barokní dominanta širokého okolí, stojí na Kostelním vrchu ve výšce 649 m n. M., kde vévodí celé Smržovce.

Barrandovské terasy - bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban.

Bývalý kostel sv. Mikuláše ve Zvíkovském Podhradí

Centrální stavbou opevněného podhradí byl gotický kostel s malým hřbitovem nad soutokem Vltavy a Otavy severně od hradu Zvíkov.

Centrum baroka v Mariánské Týnici

Sídlí v prostorách bývalého proboštství, kde sídlí také Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Součástí Centra baroka je expozice Baroko a jeho svět.

Čimické údolí

Přírodní památka Čimické údolí se rozkládá v mělkém údolí Čimického potoka v místech, kde na povrch vystupují skalky, tvořené pevnými břidlicemi předprvohorního stáří. Území bylo člověkem osídleno už v době kamenné a postupně bylo využíváno převážně zemědělsky.

Dům U Rytířů - Městská galerie v Litomyšli

Podobně jako většina domů na litomyšlském náměstí je i dům U Rytířů zasazen do dlouhé a úzké, ještě gotické parcely.

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Mědníku

Kaple stojí na vrcholu hory Mědník (910 m) a je tak vidět ze širokého okolí.

Kostel Nanebevstoupení Páně v Desné

Starokatolický kostel byl postaven Štěpánem Ulmannem v letech 1889–1890 v pseudogotickém slohu. Již v květnu následujícího roku se k němu konala slavná pouť.

Kostel Narození Panny Marie v Měděnci

Pozdně barokní kostel byl vystavěn v letech1803 - 1814 v horském městečku Měděnec.

Kostel sv. Jakuba v Hostivici

Kostel svatého Jakuba je nejstarší dochovanou stavbou v Hostivici. Existoval již v roce 1277. Na jižní straně chrámové lodi je dokonce dochováno románské kvádříkové zdivo.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nových Hamrech

Pozdně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven v roce 1789 na návrší v horní části obce Nové Hamry.

Kostel sv. Václava v Lovosicích

Barokní sakrální stavba stojící na místě původního dřevěného kostela. Stavitelem lovosického barokního kostela je Petr Antonín Versa, který na něm pracoval v letech 1733 - 1748.

Městská galerie v Litomyšli

Městská galerie Litomyšl je kulturní instituce, která spravuje sbírkový fond výtvarného umění, zejména autorů s vazbou na litomyšlský region.

Muzeum Riedlova vila v Desné

Expozice je věnována rodu Riedelů, zakladatelům skláren v Desné. Vila byla postavena podle vzoru reprezentačních severoitalských sídel.

Naučná stezka Barrandovské skály - Chuchelský háj

Naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj nabízí poutavou cestu časem, geologickou i lidskou historií. Dává nahlédnout až do prvohor, do období siluru a devonu. Její délka je 6 km a nabízí 14 poučných zastavení.

Naučná stezka Orlík - Zvíkovské Podhradí

Trasa naučné stezky Orlík - Zvíkovské Podhradí vede krajinou středního Povltaví po levém břehu Vltavy ve Středočeské pahorkatině.

Naučná stezka Ruperta Fuchse v Nových Hamrech

Naučná stezka Ruperta Fuchse je zaměřená na hornictví, historii a život krušnohorských obcí, historie a zajímavosti železniční trati Karlovy Vary – Johangeorgenstadt.

Návrší Kedr ve Smržovce

V zimě zde pořádají netradiční lyžařské závody v dobových oblecích a výzbroji.

Osada Jedlová v Lužických horách

Jedlová je rekreační osada, ležící na severním svahu hory Jedlové asi 1,5 km jihovýchodně od Jiřetína. Ještě v roce 1731 zde stála jen osamělá vrchnostenská hájovna, patřící ke kamenickému panství.

Paseka Zlatá studna na Šumavě

Jediný dochovaný objekt na Zlaté studni je dnes chalupa patřící TJ Blatná, po ostatních objektech je možno místy nalézt pouze zbytky základů.

Pfannschmidtova vila v Lovosicích

Vila byla postavena v roce 1887 velkostatkářem a i pozdějším starostou Lovosic Franzem Pfannschmidtem.

Přírodní památka Bílá skála

Tento výrazný krajinotvorný prvek s charakteristickým skalním defilé vltavského svahu je významný zejména z hlediska geologického a paleontologického. Bílá skála představuje souvislý profil prvohorních ordovických hornin.

Přírodní památka Bohnické údolí

Území bylo v minulosti využíváno jako pastviny a později jako vinice jejíž pozůstatky jsou doposud zřetelné. Na území vystupují na povrch skalky tvořené břidlicemi předprvohorního stáří. Důvodem ochrany jsou jižně orientované skalnaté svahy nad Bohnickým potokem se skalními společenstvy.