🌄 Archiv článků - Pohorka.info

Zvonice v Ruprechticích

Renesanční dvoupatrová zvonice z druhé poloviny 16. století stojí v obci Meziměstí-Ruprechtice.

Štola Pramenáč

Štola dlouhá 3 370 metrů byla postavena v letech 1928-1934 k zajištění dostatku pitné vody pro Teplice. Je součástí původního flájského vodovodu.

Zámeček Destinov v Milešově

Romantický zámeček dal ve 2. polovině 19. století postavit otec operní pěvkyně Emmy Destinové, Emanuel Kittl. Emma Destinová zde pobývala do svého odchodu do Prahy.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Milešově

Při návštěvě Milešova vítá návštěvníky charakteristický kostelík z počátku 20. století.

Kaple a křížová cesta u Miličína

Do výše 698 m n.m. Se nad Miličínem vypíná hora Kalvárie, na které najdeme poutní místo.

Hora Kalvárie u Miličína

V bezprostřední blízkosti Miličína leží hora Kalvárie 698 m. N. M. Na vrchu stojí nově opravená kaple z r. 1748. Ke kapli vede zrestaurovaná křížová cesta z roku 1796.

Kostel Narození Panny Marie v Miličíně

Dominantou Miličína je kostel Narození Panny Marie, postavený Rožmberky v gotickém slohu v letech 1380–1384. V roce 1754 byl upraven do stylu baroka.

Naučná stezka Po stopách salašnictví

Okružní stezka začíná i končí v obci Košařiska. Má celkem 9 zastavení věnovaných historii salašnictví a pálení dřevěného uhlí.

Naučná stezka Krajinou dávných horalů

Trasa o délce necelé 4 km začíná Informačního centra na Matyščině louce a je vhodná především pro pěší.

Vrch Malá Kykula

Malá Kykula je hora nacházející se v nadmořské výšce 789 m. Vrchol najdete cca 5 km západně od Jablunkova a 1,5 km severozápadně od Dolní Lomné. Z vrcholu je dobrý výhled do údolí.

Naučná stezka Vrančická draha

Krátký okruh vás provede bývalými obecními pastvinami. Celá stezka je 1,2 km dlouhá a obsahuje 6 stanovišť.

Naučná stezka Milín – Vrančice

Naučná stezka v lese mezi Milínem a Vrančicemi nabízí herní a interaktivní prvky pro děti s přírodní tematikou.

Kostel svatého Václava na Milíně

Náboženským potřebám obyvatel Milína sloužil v minulém století pouze kostel svatého Petra na Slivici. Proto milínští občané usilovali o vybudování vlastního kostela. Za tím účelem bylo rozhodnuto přebudovat kontribuční sýpku, stojící na kopci na okraji městečka, na nový kostel.

Křížová cesta na Slivici

Křížovou cestu s lipovou alejí se nachází v blízkosti kostela svatého Petra na Slivici.

Památník Vítězství v bitvě u Slivice

Památník vyjadřuje ideu definitivní porážky německé hitlerovské armády dovršenou posledním bojem 2. světové války na evropském kontinentu. Také slouží jako připomínka na nespočetné množství obětí, jež si válka vyžádala v řadách vojsk, partyzánů i mezi civilisty v celém regionu.

Vesnická památková zóna Dolní Lažany

Jedna z několika vesniček na Chebsku s dochovanou typickou hrázděnou architekturou.

Skiareál Nový Hrozenkov – Vranča

Lyžařský areál Vranča je vhodný jak pro začátečníky a děti, tak pro zkušené lyžaře, kteří jistě ocení dvě černé sjezdovky a plochy pro skicross. Na snowboardisty čeká snowpark.

Naučná stezka Vizovické prameny

Naučná stezka ve Vizovicích vás zavede do krajiny plné přírodních krás a historických památek. Stezka Vizovické prameny měří 14 km, je vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty. Má celkem 7 zastaveních.

Vrch Pletenice

Jedná se o holý vrch v nadmořské výšce 734 m n. M. Najdete jej východně od vesnice Lísek.

Vsacký Cáb

Vsacký Cáb najdete hřebeni Vsetínských Beskyd, 12 km od centra Vsetína, ve výšce 841 m n. M. Oblast je oblíbená pro turistiku a lyžování.

Kostel sv. Václava v Lišově

Kostel sv. Václava v Lišově byl postaven v letech 1862-1865 na místě starší stavby, ze které si ponechal věž v ose hlavního průčelí.

Lišovský práh

Lišovský práh, známý také jako Rudolfovská hrásť, je geomorfologický podcelek a pahorkatina v západní části Třeboňské pánve, kterou odděluje od pánve Českobudějovické.

Skalský rybník

Skalský rybník byl založen s největší pravděpodobností na přelomu 15. a 16. století. Je napájen řekou Bystřičkou.

Židovský hřbitov v Litni

Areál židovského hřbitova se nachází cca 1 kilometr od obce Liteň. Jedná se o typický příklad hřbitova židovské obce v Čechách.

Jeskyně Na Šamoru

Jeskyni se říká také Tulácká, neboť zde údajně přespávali pastevci.

Obora Pod Cihelnou v Litni

Obora za Litní nabízí návštěvníkovi pohled na chov jelenů a daňků.

Golf Club Havlíčkův Brod

Nové 9-ti jamkové hřiště uprostřed Vysočiny. Rádi přivítáme zkušené golfisty, začátečníky a na své si zde přijdou také negolfisté.

Kostel sv. Petra a Pavla v Litni

Kostel je doložen ve druhé polovině 13. století. Traduje se, že ho nechal postavit Karel IV. Ze zbylých kamenů po stavbě hradu Karlštejna.

Doubravská dřevěnka

Jedná se o ojedinělou zachovalou stavbu lidové architektury v prostoru ostravsko – karvinského uhelného revíru.

Kostel sv. Hedviky v Doubravě

Kostel sv. Hedviky byl postaven v roce 1898 podle návrhu arch. Bedřicha Fuldy z Těšína v novorománském stylu.

Koupaliště Doubrava

Obec Doubrava se nachází v Moravskoslezském kraji mezi městy Orlová a Karviná. V letních měsících je v provozu koupaliště.

Doubravská naučná stezka

Naučná stezka je složena ze dvou okruhů, první – červená trasa prochází středem obce a vede po stopách památek, historie a významných událostí. Modrá trasa je delší a z části vede po cyklotrase.

Naučná stezka Vůně dýmu a jehličí u Řevničova

Stezka o délce 13,5 km vede hlubokými lesy CHKO Křivoklátsko po trase historické lesní železnice, která kdysi vedla z dřevoskladu u nádraží v Řevničově do lesních porostů u Rysavé Klíčavy. Stezka se věnuje poznání na téma dopravy dřeva v lesích a především o lesních železnicích.

Národní přírodní památka Kaňk

Národní přírodní památka Kaňk představuje bývalý vápencový lom. Ve vrstvách usazenin se nahází bohaté naleziště zbytků zkamenělin mořských živočichů. Cílem ochrany je především zachování hornin s fosíliemi a zlepšení podmínek pro život vzácných či ohrožených druhů fauny a flóry.

Kaple sv. Jana Pavla II. a zvonkohra v Loučce u Vizovic

V centru obce Loučka na Zlínsku vzniká díky darům od veřejnosti kaple sv. Jana Pavla, která bude mít i unikátní zvonkohru. Stavba vyjadřuje dík místních obyvatel za to, že obec nebyla za druhé světové války vypálena a srovnána se zemí nacisty.

Rodný dům Elišky Krásnohorské v Praze

V Husově ulici na Starém Městě pražském se v roce 1847 narodila česká spisovatelka, básnířka, libretistka a zakladatelka dívčího gymnázia Minerva – Eliška Krásnohorská. Jako vlastenka si počeštila křestní jméno z Alžběty na Elišku.

Trnkův dům na Starém Městě

Původně vrcholně gotický dům ze 14. století byl součástí hospodářského zázemí přilehlého Anenského kláštera. Na svou dobu dům plnil nejvyšší standart bydlení. Nachází se na Starém Městě pražském ve Stříbrné ulici.

Doubravský kopec

Doubravský kopec, zvaný také Doubrava, se nachází nad obcí Doubrava v okrese Karviná.

Barokní márnice v Krásné Hoře

Márnice je součástí areálu kostela Narození sv. Jana Křtitele.

Dřevěná barokní zvonice v Krásné Hoře

V obci Krásná Hora stojí u kostela Narození sv. Jana Křtitele dřevěná barokní zvonice pravděpodobně z 18. století. Ve zvonici se dochovaly tři zvony Svatojan, Poledník a Prostředník z let 1545, 1556 a 1571.

Zřícenina kostela sv. Michala u Krásného Dvora

Kostel Archanděla Michaela je ukázkou barokní sakrální architektury z poloviny 18. století. Objekt byl opuštěn po roce 1945 a od té doby chátrá.

Kostel Jména Panny Marie v Krásném Dvoře

Kostel byl postaven z prostředků z veřejné sbírky v roce 1861. Věž je vysoká 27 m. Před kostelem je umístěna socha sv. Floriána.

Kostel sv. Antonína Paduánského

Patronem kostela v Kryštofových Hamrech – Černém potoce je svatý Antonín z Padovy. Sakrální stavba pocházející z 80. let 19. století.

Prameniště Chomutovky

Chomutovka sbírá své vody v rašeliništích na svahu Jelení hory, nedaleko přísečnické přehrady.

Mnišská skála a skála Mnich nedaleko Kryštofových Hamrů

Mnišská skála a skála Mnich se nachází nedaleko Kryštofových Hamrů. Vede k nim modrá turistická značka.

Kostel sv. Kryštofa v Kryštofových Hamrech

Kostel svatého Kryštofa byl postaven v letech 1829-1832 a dodnes se v něm konají bohoslužby.

Přírodní památka Na loučkách u obce Výsluní

V této podmáčené lokalitě je cílem ponechat rašeliniště přirozenému vývoji.

Radnice v Rokycanech

V Rokycanech naleznete velmi hodnotnou klasicistní radnici z roku 1804 s původními ozdobnými vraty. V prvním patře budovy se nachází obřadní síň, ve které je umístěn obraz od malíře A. Muchy znázorňující Mistra Jana Rokycanu na konsilu Basilejském.

Kostel Panny Marie Sněžné v Rokycanech

Trojlodní bazilika s hranolovou věží, zčásti zapuštěnou do hlavní lodi. Stavba gotického původu, dokládající výstavbu města ve 14. století, kdy tu byl zřizován klášter augustiniánů-kanovníků. V dnešní podobě se jedná o dílo předního klasicisního stavitele Palliardiho. Stavba je dominantou Rokycan.

Vyhlídka opata Zavorala nad Vltavou

Jednu z nejkrásnějších vyhlídek v oblasti naleznete na skále se žulovým křížem naproti osadě Kobylníky. Je pojmenována po rodáku z blízkého Neveklova, opatu Metoději Zavoralovi. Z vyhlídky je výhled na vodní nádrž Slapy.